BURADASINIZ : Anasayfa / VARŞOVA TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ

Arama Seçenekleri

VARŞOVA TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ


OKUL BİLGİLERİ

Sistemde kayıtlı okul bilgileriYurt dışında sınavsız üniversite
 • Adres :
  Plac Politechniki 1, 00-661 Warszawa, Polonya

  Telefon :
  (22) 234 72 11

  Kuruluş :
  1826

  Rektör :
  Krzysztof Zaremba

  Lisans harcı ve ücretleri :

VARŞOVA TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ

Bilmeniz gereken önemli noktalar


Üniversite Tanıtımı

Polonya’nın en eski üniversitesi olan Varşova Teknoloji Üniversitesi’nin kuruluşu 19.yüzyıla dayanmaktadır. Üniversite teknik eğitimine ise 1826 yılında başlamıştır. Üniversite ilk etapta mekanik, kimya ve mühendislik, inşaat alanında 3 fakülteden oluşmaktaydı. Üniversite bir dönem ayaklanmalar ve savaşlar yüzünden kapatılmak zorunda kalmıştır. Üniversitenin şu anda akademik kadrosu 5000 kişiden oluşmaktadır. Üniversitenin geçmişten edindiği tecrübeler ile temel işlevi, öğrencileri eğitmek ve bilimsel araştırma yürüterek ülkede önemli bir entelektüel rol oynadığını göstermektir. Varşova Teknoloji Üniversitesi’ni diğer teknoloji üniversitelerinden ayıran fark yüksek kalitede eğitim kadrosu, tüm teknoloji ağını kapsayan geniş çalışma koşulları, kütüphane ve laboratuvarları ile Avrupa ve dünya sıralamasında yer almasıdır. Teknoloji Üniversitesi, Polonya’daki teknik bilimler alanında bilimsel araştırma ve geliştirme potansiyeline sahiptir. Üniversite başarısını birçok uluslararası işbirliği, personel ve öğrenci sayısı ve araştırma programları ile kanıtlamaktadır. Üniversite sadece Polonya’nın değil dünyanın en önemli ve en prestijli üniversitelerindendir. Üniversite 2021 QS Dünya Üniversiteler sıralamasında 511. sırada yer almaktadır. Üniversite 30.156 öğrenciye 19 fakülte ve 30 programla eğitim vermektedir. Üniversite kampüsü içerisinde sağlık hizmetleri, kütüphane, öğrenci yurtları, hukuk idaresi, yayınevi, eğlence merkezi, yabancı dil merkezi gibi kurumlar bulunmaktadır.

Ülkedeki tek eğitim, uzman ve teknolojik ağa sahip kurumdur. Üniversite iki kampüsten oluşur, kampüs içerisinde stüdyo, bilgisayar laboratuvarı, teknik laboratuvar, bilimsel kütüphane gibi yapılanmalar bulunmaktadır. Yurtiçi ve yurtdışındaki en büyük bilimsel çalışmalar burada yapılmaktadır. Üniversitenin kulüpleri, sanat grupları, sosyal, turistik ve spor organizasyonları mevcuttur. Teknoloji üniversitesi mühendis nesiller yetiştirerek ve teknik bilimlerin gelişmesine önemli katkılarda bulunarak ülkede önemli uluslararası başarılar sağlamaktadır. Üniversite öğrencilere sadece akademik eğitim ve araştırma başarıları değil, öğrencinin vatansever ve ahlaki gelişimi için de katkıda bulunmaktadır. Varşova Teknoloji Üniversitesi akademik bir üniversitedir. Aydın, geniş ufuklara sahip, geleceğin sosyal seçkinleri, yenilikçi inançların farkında olan insanlar yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Öğrencilerin hepsine eşit eğitim fırsatı sunarak uluslararası alanda var olan kimliğini korumaktadır. Teknoloji üniversitesi insanlığın hangi yönde ilerlediğini ve ihtiyaçlar doğrultusunda, küresel olarak geleceğe dair, sosyo-ekonomik çevrede faaliyet göstermektedir. Üniversite akademik ve toplumsal alanda öğrenci ve uzmanlardan oluşmaktadır. Varşova Teknoloji Üniversitesi akademik özgürlüklere, insan haklarına, temel ilke ve değerler sistemine dikkat çekmektedir. Üniversite öğrencileri ve akademisyenleri ile ülkede özel bir konuma sahiptir. Teknoloji Üniversitesi Polonya ve yurtdışındaki diğer akademik topluluklarla işbirliği ve ortaklıklar yapmaktadır.

Sosyal Yaşam

Avrupa’nın kalbi olan Polonya, yüzyıllardır aynı kalan doğası, mimarisi, dağ, deniz ve kasabaları, öğrenci hayatı, gece hayatı ve güzel insanları ile tanınmaktadır. Polonya halkı mücadeleci, vatansever ve sıcakkanlı insanlardır. Polonya, Avrupa disiplinin ve Slav kültürünün harmanlanmış halidir. Başkenti Varşova olan Polonya, Çek Cumhuriyeti, Belarus, Litvanya ülkeleri ile sınır komşudur.

Polonya ekonomisi Avrupa’da 6.dünyada ise 21. sıradadır. 2004’de Avrupa Birliği’ne girmesi ile kalkınma süreci hızlı bir şekilde gelişmiştir. Ülkede yaşam diğer Avrupa Birliği ülkelerine göre daha ucuzdur. Öğrenciler düşük bütçeleri ile rahatça yaşayabilmektedirler. Ülke, öğrencilere sadece mesleki bilgi ve beceri kazanma değil, sosyal ve kişisel kazanım sağlanması için de önemli rol oynamaktadır. Dünyanın birçok ülkesinden öğrencilerin gelmesi ile çeşitli kültürler bir arada yaşmaktadır. Varşova metropol bir yapıya sahip olması ile festival ve konserlerde insanları buluşturmaktadır. Polonya 2. Dünya Savaşı gibi dünyaya yön veren savaşlarda yer aldığı için tarihi mekanları titizlikle koruma altına alınmıştır. Lubin Şatosu, Kraliyet Kalesi, Art Nouveau bu yapılardan bazılarıdır.

Polonya şehirlerini özellikle Varşova’yı dünyanın pek çok yerinden milyonlarca turist ziyaret etmektedir. Klasik müziğin ilk kahramanlarından olan Chopin, Varşova’nın en önemli sanat temsilcilerindendir. Polonya tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra gece hayatıyla da oldukça canlıdır.  Polonya sadece halkı ile  değil turistler tarafından da çok rağbet gören bir ülkedir. Polonya’da canlı konserler ve kutlamalar ile açık hava sergileri, tiyatroları, müzik konserleri gibi aktiviteler oldukça fazladır. Hel Yarımadası, Swietokrzyskie dağları, Warmia Mazury Gölü, Tatar Dağları doğal güzelliklerin bulunduğu mekanlar muhakkak görülmesi gereken yerlerdendir.

Konaklama

Üniversiteye yakın devlet yurtları, özel yurtlar ve kiralık evler  bulunmaktadır. Yurtlar içerisinde mutfak, dinlenme odaları, hobi ve spor alanları ve ders çalışma odaları gibi olanaklar bulunmaktadır. Yurt ücretleri aylık 100-150 € arasında değişmektedir.

Ulaşım
Türkiye’den Polonya’ya İstanbul üzerinden hava yolu ile ulaşım sağlanmaktadır.Yaklaşık 3-3,30 saat sürmektedir. Şehir içi ulaşımda gelişmiş bir tramvay sistemi bulunmaktadır. Ulaşımda ise otobüs, tramvay, troleybüs, metro, tren ve hızlı tren kullanılmaktadır.

Yurt dışında sınavsız üniversite
Mimarlık İnşaat Mühendisliği
Çevre Mühendisliği Telekomünikasyon
Bilgisayar Bilimi Elektrik Mühendisliği
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
BÖLÜM HAZIRLIK LİSANS SÜRE (YIL) YÜKSEK L. DOKTORA
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite


ONLİNE BAŞVURU FORMU

Yurt dışında sınavsız üniversite

OKULDAN GELİŞMELER