BURADASINIZ : Anasayfa / BELARUS DEVLET ÜNİVERSİTESİ

Arama Seçenekleri

BELARUS DEVLET ÜNİVERSİTESİ


OKUL BİLGİLERİ

Sistemde kayıtlı okul bilgileriYurt dışında sınavsız üniversite
 • Adres :
  Praspiekt Niezaliežnasci 4, Minsk, Belarus

  Telefon :
  +375 17 209 50 44

  Kuruluş :
  1921

  Rektör :
  Andrey Dmitrievich Korol

  Lisans harcı ve ücretleri :

BELARUS DEVLET ÜNİVERSİTESİ

Bilmeniz gereken önemli noktalar


Üniversite Tanıtımı

Üniversite 1921 yılında kurulmuştur. Belarus Devlet Üniversitesi (BSU), Belarus’un en önemli bilim, eğitim, kültür ve yenilik merkezidir. Üniversitenin temel amacı eğitim, araştırma, yenilik programları ve yaratıcı çıkarlarıyla üniversitenin eğitim geleneklerini sürdürmek, toplumun sosyal ve entelektüel çıkarlarını korumaktır. BSU, sadece şehrin değil ülkenin de en iyi eğitim araştırma üniversitesidir. Üniversite kampüsü mimari bir yapıyla inşa edilmiş ve kampüs içerisinde yurtlar ve binalar bulunmaktadır. Bünyesinde 27 fakülte,16 akademik bina, 87 araştırma laboratuvarı, 4 araştırma enstitüsü, 3 eğitim ve deneyim istasyonu, 4 müze, 1 araştırma ve teknoloji parkı, 13 araştırma merkezi, 11 uniter işletme ve 10 yurt bulunmaktadır. BSU’nun kampüsü 166 bina ve 9 tesisten oluşmaktadır. Üniversite bugün öğrencilere, bilimsel teknik gelişmeler, temel ve uygulamalı araştırma, üretim, dağıtım ve tanıtımını eksiksiz bir şekilde sunmaktadır. BSU aynı zamanda donanım ve yazılım sistemleri, cihazları ekipman ve araç malzemelerinin endüstriyel üretimini yapmaktadır.

Üniversite içerisinde yüzme havuzu,  oyun odası, güreş ve ağırlık odaları, fizik tedavi odaları, spor salonu, kayak merkezi, masaj odası, sauna ve stüdyo odası bulunmaktadır. BSU’nun en önemli hedeflerinden biri Dünyada en iyi sıralamalarda yer almaktır. 2021 QS Dünya Üniversiteler sıralamasında 317.sırada yer alırken Times Higher Education gibi birçok derecelendirme programları içerisinde de yer almaktadır. YÖK tarafından denkliği bulunan üniversitenin aynı zamanda yatay geçiş hakkı da bulunmaktadır. Üniversitede yaklaşık 70 ülkeden gelen 4.000’den fazla uluslararası öğrenciye de eğitim verilmektedir. Lisans, yüksek lisans, doktora programları ile alanında en iyi eğitim hizmeti vermeye çalışmaktadır. Üniversite kurulduğundan bu yana onlarca yabancı ülkeden gelen 160.000’den fazla profesyonele hizmet vermiş bulunmaktadır.
BSU’da yerli ve yabancı binlerce öğrenciye 27 fakültede eğitim verilmektedir. Hukuk, gazetecilik, uluslararası ilişkiler, ekonomi, matematik, fizik gibi bölümleri bulunan üniversitenin eğitimleri Rusça, Belarusça ve İngilizce olarak verilmektedir. BSU aynı zamanda öğrencilere çift diploma imkanı sağlamakta ve Avrupa ülkelerinde çalışma fırsatı vermektedir.

Üniversite uluslararası eğitim topluluğunun bir üyesi olarak akademik araştırma süreçlerini tüm dünya için yönetmektedir. BSU dünya çapında en iyi %1,5’lik dilimdeki üniversiteler, Doğu Avrupa’da ve Orta Asya’da en iyi %1’lik içerisindeki üniversiteler arasında yer almaktadır. Eğitimde son model teknolojik gelişmeleri kullanarak eğitim ve araştırmadaki bütün imkanları öğrenci için seferber etmektedir. Bu da üniversitenin ülke içerisinde en iyisi olmasının temel göstergesidir. Üniversite yurtdışındaki ortakları ile birçok araştırma ve geliştirme çalışmalarında yer alarak 450’den fazla işbirliği ve ortaklık anlaşmasında bulunmaktadır. Aynı zamanda hem yerli öğrencilerini hem de uluslararası öğrencilere yurtdışı projelerindeki eğitim hareketliliğine teşvik etmektedir. BSU kurulduğu yıldan bu yana hem ülkenin hem de üniversitenin kültür ve geleneklerini korumakta, öğrencilerine sosyal ve kültürel açıdan kendini tanıma fırsatı sunmaktadır. Üniversite çeşitli sahne performanslarına, topluluklara, kamu derneklerine, öğrenci yönetim programlarına ve spor kulüplerine sahiptir. BSU, Belarus kültürünün, bilimin ve eğitimin, ulusal ekonominin, sosyal ve politik sistemlerin gelişmesine büyük katkıda bulunmuştur.

Sosyal Yaşam

Doğu Avrupa ülkelerinden biri olan Belarus, eski Sovyetler Birliği’nin bir parçasıdır. Üniversite Belarus’un başkenti Minsk şehrinde bulunmaktadır.

Belarus halkı geçmişten gelen kültür ve geleneklerine sıkı sıkıya bağlıdır. Avrupa’nın en önemli şehirlerinden biri olan Belarus, doğal yaşamı, akarsuları, gölleri, turizmi, mimari yapıları, parkları, bahçeleri, gece hayatı ve mutfağı ile oldukça göz kamaştırmaktadır. Ülkenin % 40’ı ormanlarla kaplıdır. Ormanlarından ötürü oksijen miktarının fazla olduğu ülkeye Avrupa’nın karaciğeri denilmektedir. Avrupa’da yüzlerce bitki ve hayvan türüne de ev sahipliği yapmaktadır. Berzhsky Reervi, Belavezhskaya Puricho doğal tabiatın insanlarla buluştuğu noktalardır.

Belarus’da bulunan Bekovezhskaya, Pushcka Milli Parkı, Mir Kalesi, Nesvizh’deki Radziwills’in Mimari Konut ve Kültür Kompleksi ve Struve Jeodezik Parkı gibi birçok mimari ve tarihi eser UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır.

Ülkenin tarihi geleneklerini yansıtan ulusal ve uluslararası festivaller düzenlenmektedir. Belarus’da kış sporları ve etkinlikleri oldukça popülerdir. Balıkçılık, buz hokeyi, avcılık, güreş vb. birçok alanda etkinlikler düzenlenmektedir.

Sadece doğal güzellikleri ile değil tiyatro, opera ve diğer sahne sanatlarına da oldukça önem vermektedir. Belarus ulusal günlerinde yapılan etkinliklerde müzik, tiyatro, edebiyat ve sanat çalışmaları ile ülkeye gelen yabancılara kendilerini tanıtma imkanı sunarak oldukça fazla etkinlikler yapmaktadır.

Belarus, Türk kültürüne gerek aile yaşamı, gerek yemek kültürleri ile benzerlik göstermektedir.  Bu yüzden ülkeye eğitim için giden Türk öğrenciler çok zorluk yaşamamaktadırlar. Belarus’da aynı zamanda oldukça fazla Türk yatırımcı bulunmaktadır. Turizm, makine ve kimya sanayisinde önemli yatırımlar ve ticari faaliyetler yapmaktadırlar.

Konaklama

Üniversite yakınlarında devlet yurtları ve özel yurtlar bulunmaktadır. Devlet yurtları 2-3 kişilik odalar olarak ayrılmaktadır. Yurtlar içerisine yemekhane, dinlenme odası, sanat odaları, çalışma salonları, aktivite alanları gibi alanlar bulunmaktadır. Yurt ücretleri aylık olarak verilmektedir. Aylık 70-100 $ arasındadır.

Ulaşım

Türkiye’den Belarus’a havayolu ile direkt ulaşım mümkündür. Uçuş süreleri ortalama 2-2,30 saat sürmektedir. Şehir içi ulaşımda ise taksi, otobüs, tramvay, metro gibi hizmetler bulunmaktadır.

Yurt dışında sınavsız üniversite
Hukuk Psikoloji
Uluslararası İlişkiler Uluslararası Hukuk
Sosyoloji Matematik
Gazetecilik Bilgisayar Bilimi
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
BÖLÜM HAZIRLIK LİSANS SÜRE (YIL) YÜKSEK L. DOKTORA
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite


ONLİNE BAŞVURU FORMU

Yurt dışında sınavsız üniversite

OKULDAN GELİŞMELER