BURADASINIZ : Anasayfa / MACARİSTAN DEBRECEN ÜNİVERSİTESİ

Arama Seçenekleri

MACARİSTAN DEBRECEN ÜNİVERSİTESİ


OKUL BİLGİLERİ

Sistemde kayıtlı okul bilgileriYurt dışında sınavsız üniversite
 • Adres :
  Debrecen, Egyetem tér 1, 4032 Macaristan

  Telefon :
  +36 52 512 900

  Kuruluş :
  1538

  Rektör :
  Zoltan Szilvassl

  Lisans harcı ve ücretleri :

MACARİSTAN DEBRECEN ÜNİVERSİTESİ

Bilmeniz gereken önemli noktalar


Üniversite Tanıtımı

Dört buçuk asırdan beri kesintisiz geçmişe sahip olan Debrecen Üniversitesi, Macaristan’ın en eski eğitim ve araştırma kurumudur. 1945‘de devlet adamı Istvan Tisza’nın ardından Debrecen Üniversitesi adını aldı. Üniversite, Macaristan Yüksek Öğrenim sisteminde uluslararası strateji projeleri ile araştırma ve yenilik kapasitesine sahiptir. Yaşam boyu öğrenmeyi kendine hedef edinmiş üniversite lisans, yüksek lisans, doktora, dil okulu programlarıyla öğrencilere çok aşamalı bir eğitim sistemi sunmaktadır. Sistemin temel amacı daha fazla öğrenme ve esnek bir çevre sağlayarak Avrupa’da tanınırlığını arttırmaktır. 2021 QS Dünya üniversiteler Sıralamasında 521.sırada yer almaktadır. Türkiye’de YÖK tarafından doğrudan denklik hakkı bulunmaktadır. Üniversitede 7.000’den fazla yabancı öğrenciyle birlikte toplam 30.000 öğrenciye 14 fakültede eğitim hizmeti verilmektedir. Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık, Hemşirelik, Bilgisayar Mühendisliği, Ziraat Mühendisliği, Hukuk gibi bölümlerde kaliteli eğitim programı sunmaktadır. Debrecen Üniversitesi’nin eğitim dili İngilizcedir. Üniversite “Magna Carta” ruhuna sahip olduğu için sadece eğitim alanında değil özel sektörde ve iş dünyasında Macaristan halkının kalkınmasında da önemli bir rol üstlenmektedir. Bu görev ile üniversite fakültesi, öğrencileri, personeli tarafından kalite odaklı yüksek standartlarla çalışmalar gerçekleştirmektedir. Eğitim ve araştırmadaki kalite, akademisyenlerinin ve Macar bilimler akademisi doktorlarının yüksek düzeydeki bilimsel yeterliliği ile sağlanmaktadır. Üniversite, “Yetenek Destek Derneği” tarafından “mükemmel bir yetenek noktası” olan Macaristan’ın ilk Mentor Oscar DETEP’e sahiptir. DETEP öğrencilerinin yeteneklerinin gelişmesine yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda öğrencilerin gelecek kariyerleri için disiplinli güvenilir bir ortam sağlamaktadır.

Araştırma çalışmalarının önemli unsuru olan ve 5,5 milyondan fazla belgeye sahip olan DE Üniversitesi ve Milli Kütüphanesi(DEENK) 1918’den beri faaliyet göstermektedir. Debrecen Üniversitesi öğrenimine üstün mesleki değerler katarak devam edecek öğrencilere ülkedeki en geniş eğitim yelpazesini sunmaktadır.

Üniversitenin sembolü “Gerundiumda” seleflerine ve geleneklerine atıfta bulunarak korumaktadır. Üniversite sadece Macaristan’a değil dünyadaki eğitim kalitesinede katkıda bulunmaktadır.

Günümüzde Debrecen Üniversitesi, Macaristan için önemli bir konuma sahiptir. Üniversite ülkenin araştırma, geliştirme ve yenilikçi merkezi olmakla birlikte toplumun beklentilerine önem veren bir kurumdur. Debrecen Üniversitesi pratik deneyimi, disiplinli eğitimi ve araştırmadaki önceliği ile gelecek neslin eğitimini en üst seviyede vermeyi hedeflemekte ve  ulusal ve uluslararası ortaklarla işbirliği yapma hedefini genişletmektedir.

Debrecen’de öğrenci olmak, üst düzey eğitimle birlikte modern bir sistemde uluslararası alanda kariyer edinmek ve üst düzey pozisyonlarda bulunmanın önünü açmaktadır. Üniversite geniş eğitim yelpazesi ile farklı felsefi ve sosyal konularda yaşamla ilgili görüşlerini ifade edebilecekleri entelektüel ortam sunmaktadır. Yerli ve yabancı olmak üzere birçok öğrenciye burs imkanı sunmaktadır. Burslar her zaman sadece parasal anlamda olmayıp spor ve sanat burslarıyla da öğrenciyi ödüllendirmektedirler. Uluslararası değişim programları ile çeşitli ülkelerde eğitim almaya gidebilirler ya da yüksek standartlardaki kurumlarda staj yapabilmektedirler. Üniversite modern çağın ihtiyaçları doğrultusunda öğrencileri eğitmekle birlikte çok sayıda öğrenci kulüpleri ile birlikte öğrencilere sosyo-kültürel yönden fırsatlar sunmaktadır.

Sosyal Yaşam

Debrecen, Macaristan’da bulunan Budapeşte’den sonraki ikinci büyük şehirdir. 16.yüzyıldan sonra en önemli Protestan bölgelerinden biri olan Debrecen, Alföld merkezi olarak da bilinmektedir. Avrupa Birliği’nin 24 resmi dilinden biri olan Macarcayı konuşan ülke köklü bir tarihi geçmişe sahip olması ile birlikte farklı dönemlerde farklı kültürlerle yönetilmiştir.  Avrupa’nın en önemli üniversitelerinden biri olan Debrecen Üniversitesi şehrin merkezinde bulunmaktadır. Yurtdışı ve yurtiçindeki öğrencilerin ilk tercih noktası olan üniversitelerden biri olmasından dolayı şehir “öğrenci şehri” olarak bilinmekte ve ülke genç nüfustan oluşmaktadır. Debrecen gerek şehir mimarisi gerekse şehir içi yapısı ile öğrenciler için çok uygundur.

Macaristan iklimsel olarak yazları sıcak geçmesine rağmen ılıman bir iklime sahiptir.

Macaristan’da halk spor dallarından satranç ve futbola karşı çok ilgililerdir. Şehir milli parkları, tarihi yapıları ve yemyeşil görüntüsü ile gelenleri büyülemektedir. Yazın rengârenk çiçekler ile doyulmaz bir görüntü sunmaktadır. Debrecen’de Büyük Protestan Kilisesi, Botanik Bahçe, Hayvanat Bahçesi, Kossuth Meydanı, Hortobagy Ulusal Parkı, Debrecen Zoo gidilmesi gereken yerlerin başında yer almaktadır.

Macaristan el sanatlarıyla da meşhurdur. Çömlek, çanak, duvar boyama, tahta oyma gibi etnik desenlerle süslü çalışmalar yapmaktadırlar. Şehir aynı zamanda festivalleri ve konserleri ile de tanınmaktadır. Eğlenmeyi seven bir millet olması ile canlı müzik, gece kulüpleri, barlar gibi eğlence mekanları bulunmaktadır.

Konaklama

Üniversite öğrencileri devlet yurtları, özel yurtlar ve kiralık evlerde konaklayabilmektedirler. Devlet yurtları 2-3 kişilik odalar şeklindedir. Yurtlar içerisinde banyo, çamaşır odası, yemekhane, dinlenme salonu, çalışma salonları, mutfak gibi alanlar bulunmaktadır. Yurt ücretleri aylık 750 $’dır. Kiralık evler ise konumuna ve üniversiteye yakınlığına göre ücretlerde değişiklik göstermektedir.

Ulaşım

Ülkeye ulaşım Türkiye’den havayolu ile 5-5,30 saat sürmektedir. Şehir içi ulaşımda ise gelişmiş bir tren hattı kullanılmaktadır. Ayrıva metro, metrobüs, otobüs, taksi, tramvay, troleybüs, füniküler, shuttle gibi ulaşım araçları da bulunmaktadır.

Yurt dışında sınavsız üniversite
Tıp Diş Hekimliği
Eczacılık Fizyoterapi
Hemşirelik İnşaat Mühendisliği
Endüstri Mühendisliği Matematik
Bilgisayar Mühendisliği Makine Mühendisliği
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
BÖLÜM HAZIRLIK LİSANS SÜRE (YIL) YÜKSEK L. DOKTORA
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite


ONLİNE BAŞVURU FORMU

Yurt dışında sınavsız üniversite

OKULDAN GELİŞMELER