BURADASINIZ : Anasayfa / RİGA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

Arama Seçenekleri

RİGA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ


OKUL BİLGİLERİ

Sistemde kayıtlı okul bilgileriYurt dışında sınavsız üniversite
 • Adres :
  Kaļķu iela 1, Centra rajons, Rīga, LV-1658, Letonya

  Telefon :
  +371 670 89333

  Kuruluş :
  1868

  Rektör :
  Leonids Ribickis

  Lisans harcı ve ücretleri :

RİGA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

Bilmeniz gereken önemli noktalar


Üniversite Tanıtımı

Avrupa’daki ekonomik ve politik değişiklikler ile yakından ilgilenen Riga Teknik Üniversitesi (RTU)’nun geçmişi 19.yüzyıla dayanmaktadır. Baltık devletleri içerisinde 1862 yılında kurulan en büyük ve tek politeknik üniversitedir. Üniversite ülkedeki demiryolu ve üretim taşımacılığının gelişmesinde etkili olmuş ve Riga’nın gelişmiş sanayi merkezine dönüşmesine öncülük etmiştir. RTU, 159 yıllık geçmişi ile birlikte birçok akademisyene ve öğrenciye Nobel Ödülü kazandırmıştır. Uluslararası alanda tanınırlık kazanmış üniversite, Letonya’nın tek politeknik üniversitesidir. Üniversite yenilikçi, araştırma ve geliştirmeye önem vererek teknolojide çığır açmayı hedefleyen 3. nesil bir üniversite olma yolunda gelişim göstermektedir. Üniversite sadece Letonya’da değil dünyada da tanınırlık kazanmış ve en iyi sıralamalarda bulunan dünya üniversitelerinden biridir. 2021 QS Dünya Üniversiteler sıralamasında 701.sırada yer almakla beraber Times Higher Education gibi birçok dünyadaki en iyi üniversiteleri belirleyen derecelendirme programlarında yer almaktadır.

Üniversite bünyesinde 14.000’den fazla öğrencisi, 553 akademik personeli, 801 araştırma personeli, 514 doçent, 3.525 uluslararası öğrenci bulunmaktadır. Üniversite 9 fakülte ile öğrencilere hizmet vermektedir. İnşaat Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Telekomünikasyon, Ekonomi gibi pek çok bölümü öğrencilere sunmaktadır.  RTU sadece mühendislik alanında değil sosyal ve beşeri bilimler alanında da eğitim vermektedir. Üniversitenin eğitim dili İngilizcedir. İngilizce sağlanan eğitim programları ile son 3 yılda uluslararası öğrenci sayısı 3 katına çıkmıştır. Üniversite içerisinde laboratuvarlar, yemyeşil kampüsü, kültür merkezi, spor kompleksi ile yaratıcı çalışma ortamı bulunmaktadır.

Öğrencileri sadece mesleki alanda eğitmekle kalmayan üniversite spor ve kültürel faaliyetlerin gelişmesi için de önemli rol oynamaktadır. RTU basketbol, voleybol, futbol takımları ile hem Letonya’da hem de Avrupa’da yaptığı yarışmalar ile madalya kazanmış ve kültürel sahnede çok sayıda uluslararası ’Grand Parix’ kazanan erkek koro ’Gaudeamus’un da aralarında bulunduğu sanatsal gruplar tarafından temsil edilmektedir. RTU dünyadaki pek çok üniversite ile işbirliği yaparak, 70’den fazla ülkeden gelen öğrencilere eğitim vererek uluslararası öğrenci alanında ülkede zirvede yer almaktadır.

RTU, yükseköğrenim alanındaki ilkelere sıkı sıkıya bağlı kalmakla birlikte Baltık devletleri içerisinde uluslararası alanda tanınan, araştırma ve geliştirmeye önem vererek sürekli olarak gelişmektedir.

Sosyal Yaşam

Tarihsel olarak Riga’nın geçmişi 12. yüzyıla dayanmaktadır. Letonya’nın başkenti ve en kalabalık şehri olan Riga, Baltık ülkeleri arasında en fazla nüfusa sahip şehirdir. Daugava Nehri ile Baltık Denizi arasında yer alan şehir, tarihi ve doğal güzelliklerinin yanında siyasi, kültürel, eğitim, finans ve endüstri merkezlerinden biridir. Letonya’nın Kuzey Avrupa’sında bulunan Riga, ormanlık alanları ve küçük-büyük akarsuları ile ülkenin “masal şehri” olarak bilinmektedir.

Letonya’da müze severler için tarihi müze, yabancı sanat müzesi, edebiyat müzesi vardır. Üç kardeş olarak bilinen mimari kompleks Riga’nın en önemli noktalarındandır. Letonya sadece tarihi, mimar güzellikleri ile değil açık hava etkinlikleri ile de büyüleyicidir. Livu Akvaparsk, Macera Parkı, Gauja Milli parkı gibi alanlarda festivaller, teleferik turları, bisiklet turları, dans festivalleri, şarkı yarışmaları gibi etkinlikler düzenlenmektedir. Letonya’nın kıyı kentleri “Rüzgarın Doğduğu Şehir” olarak bilinmektedir. Denize kıyı olması ile yıl içerisinde sörf, yüzme yarışları ve tekne turları yapılmaktadır.

1991’de Sovyetler Birliği hâkimiyetinin sona ermesi ile Riga gelişmeye başlamış ve Baltık ülkelerinin en popüler şehirlerinden biri haline gelmiştir. Letonya’da resmi dil Letoncadır, fakat nüfusun büyük çoğunluğu İngilizce de konuşmaktadır. Riga kültür, sanat tarihi ve doğal güzellikleri açısından da oldukça canlı bir merkezdir. Kent içerisinde onlarca müze bulunmaktadır. Güneş Müzesi, Ecza Müzesi, Art Nouveau, çağdaş sanat ve savaş müzeleri bu müzelerden bazılarıdır. Riga Kalesi, Aziz Peter Katedrali, Blackhead Evi ve Özgürlük Anıtı görülmesi gereken yerlerdendir. Riga’nın tüm tarihi eserleri UNESCO tarafından dünya kültür mirası kapsamında koruma altına alınmıştır.

Konaklama

Riga Üniversitesi’ne yakın devlet ve özel yurtlar bulunmaktadır. Devlet yurtları aylık ücreti  150-300 €  fakat senelik olarak da ödeme yapılmaktadır.

 Ulaşım

Türkiye’den Letonya’ya havayolu ile uçuşlar bulunmakta ve yolculuk yaklaşık 3 saat sürmektedir. Şehir içi ulaşımda ise otobüs, metro, tramvay, troleybüs, tren, taksi gibi ulaşım araçları bulunmaktadır.

Yurt dışında sınavsız üniversite
Ekonomi İnşaat Mühendisliği
Bilgisayar Mühendisliği Makine Mühendisliği
Tıp Mühendisliği Çevre Mühendisliği
Telekomünikasyon Elektrik Mühendisliği
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
BÖLÜM HAZIRLIK LİSANS SÜRE (YIL) YÜKSEK L. DOKTORA
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite


ONLİNE BAŞVURU FORMU

Yurt dışında sınavsız üniversite

OKULDAN GELİŞMELER