BURADASINIZ : Anasayfa / LVİV ULUSAL POLİTEKNİK ÜNİVERSİTESİ

Arama Seçenekleri

LVİV ULUSAL POLİTEKNİK ÜNİVERSİTESİ


OKUL BİLGİLERİ

Sistemde kayıtlı okul bilgileriYurt dışında sınavsız üniversite
 • Adres :
  Stepana Bandery St, 12, Lviv, Lviv Oblast, Ukrayna, 79000

  Telefon :
  (032) 258 21 11

  Kuruluş :
  1816

  Rektör :
  Yuriy Bobalo

  Lisans harcı ve ücretleri :

LVİV ULUSAL POLİTEKNİK ÜNİVERSİTESİ

Bilmeniz gereken önemli noktalar


Üniversite Tanıtımı

1816’da kurulan Lviv Politeknik Üniversitesi, Ukrayna’nın ve Doğu Avrupa’nın en eski yüksek teknik eğitim kurumudur. Üniversite tarihi geleneği ile uluslararası alanda tanınmış ve dünyanın dört bir yanından tercih edilen teknik üniversitelerdendir. Üniversite 2021 QS Dünya Üniversiteler sıralamasında 801. sırada yer almaktadır. Times Higher Education sıralamasında ise 501.sırada yer almaktadır. Üniversite daha çok mühendislik, doğa bilimleri ve ekonomi alanında eğitim vermektedir. Üniversitede Ukraynaca ve İngilizce dillerinde eğitim verilmektedir. Lviv Politeknik Üniversitesi öğrencilerin mesleki yeterliliklerini oluşturma, eleştirel ve yaratıcı düşünce, iletişime açık, akılcı, yaratıcı ve ahlaki sorumluluk bilincinde bireyler yetiştirme misyonuna sahiptir. Üniversite devletin teknolojik ve sosyo-ekonomik gelişimine katkıda bulunmaktadır.

Üniversite, toplumun entelektüel ve kültürel seviyesini yükselterek uluslararası alanda birçok yüksek onur ve devlet ödülü almıştır. Lviv Politeknik Üniversitesi, 16 enstitü, 114 bölüm, ayrı eğitim kurumları, kamu kuruluşları ve genel bölümlerden oluşmaktadır. 200 yıldan fazla geçmişe sahip üniversite 250.000’den fazla öğrenci mezun vermiştir. Lisans, yüksek lisans, doktora öğrencilerinin eğitimi 66 lisans ve 135 uzmanlık alanında eğitim gördüğü 16 eğitim ve bilim enstitüsü tarafından yürütülmektedir. Üniversitedeki eğitim süreci 2.200 profesör ve bilim doktorları, doçent ve bilim adayı tarafından yürütülmekte ve izlenmektedir. Üniversite içerisinde araştırma bölümü, yayınevi, kütüphane, jeodezik depolama, astronomik ve jeodezik laboratuvar, spor salonu,14 yurt binası, 3 spor ve sağlık kampı bulunmaktadır.

Üniversite kurulduğu yıldan bu yana eğitimde Ukrayna’da en iyi yüksek eğitim teknik sistemi uygulamıştır. Üniversitenin temel gayesi, bilimsel başarıları araştırma ve yenilik temelleri üzerinde eğitim ve bilimin uluslararası programlara başarılı bir şekilde uygulanmasıdır.  

Sosyal Yaşam

“Aslan şehri” olarak bilinen Lviv, Ukrayna’nın ikinci büyük ve en ünlü turizm şehridir. Şehrin sakin bir yaşantısı bulunmaktadır. Sakin olmasının yanı sıra tarihi binalar ve yemyeşil ormanı ile birçok ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır. Nüfusu yoğun olmayan bu şehirde eğlence hayatının sonuna kadar yaşandığı festivaller, paskalya günleri, yılbaşı ve konserler dolu dolu yaşanmaktadır. Eğitim alanında çok güçlü bir yere sahiptir. Şehirde 10 üniversite, 7 enstitü bulunmasından dolayı “öğrenci şehri” olarak bilinmektedir.

Ukrayna’nın başkenti Kiev olmasına rağmen kültür başkenti Lviv olarak bilinmektedir. Şehir Ukrayna’nın batısında yer almaktadır.  Şehirde sadece Ukrayna halkı değil Rus, Belarus, Letonya, Türk nüfusu da oldukça fazladır. Alışveriş merkezleri, yemek kültürleri, sanatı ve mimarisi ile insanları büyülemektedir. Rynok Meydanı, Lviv Opera Binası, Dominik Kilisesi, Bemardine Kilisesi, Virmensko Caddesi, Lychakiv Mezarlığı gezilmesi gereken yerlerdendir. Ukrayna’daki birçok meydan ve tarihi eser UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır. Rynok Meydanı tarihi dokusu ile sadece Ukraynalıları değil birçok turisti etkileyecek atmosfere sahiptir. Tarihi dokusu ve öneminden ötürü dünya kültür mirası listesine girmiştir. Ratuşa Kalesi, Lviv’i ayaklarınız altında hissedebileceğiniz ve tepeden bütün şehri görebileceğiniz en uygun yerdir.

Konaklama

Üniversite yakınlarında devlet yurtları bulunmakla birlikte özel yurtlar da mevcuttur. Yurtlar 3 ya da 4 kişilik odalar olarak ayrılmaktadır.  Yurtlarda mutfak, dinlenme odaları, çalışma odaları, çamaşır odaları, eğlence-oyun salonları, internet gibi imkânlar bulunmaktadır. Yurt ücretleri aylık 150 - 200 $ arasında değişmektedir.

Ulaşım

Türkiye’den Ukrayna’ya hava yolu ile ulaşım sağlanmaktadır.  Lviv’e direkt uçuşlar bulunduğu gibi Kiev üzerinden de ulaşım mümkündür. İstanbul’da Lviv’e yaklaşık 2 saat süren yolculuk ile direkt uçuşlar bulunmaktadır. Şehir içerisinde metro, otobüs, taksi, dolmuş ve tramvay gibi ulaşım araçları kullanılmaktadır.

Yurt dışında sınavsız üniversite
Hukuk Mimarlık
Psikoloji Ekonomi
İnşaat Mühendisliği Bilgisayar Mühendisliği
Makine Mühendisliği Yazılım Mühendisliği
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
BÖLÜM HAZIRLIK LİSANS SÜRE (YIL) YÜKSEK L. DOKTORA
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite


ONLİNE BAŞVURU FORMU

Yurt dışında sınavsız üniversite

OKULDAN GELİŞMELER