BURADASINIZ : Anasayfa / LN GUMİLYOV AVRASYA ULUSAL ÜNİVERSİTESİ

Arama Seçenekleri

LN GUMİLYOV AVRASYA ULUSAL ÜNİVERSİTESİ


OKUL BİLGİLERİ

Sistemde kayıtlı okul bilgileriYurt dışında sınavsız üniversite
 • Adres :
  Satpayev Str., 2, Astana, Republic of Kazakhstan, 010008

  Telefon :
  +7 (7172) 709 500

  Kuruluş :
  1996

  Rektör :
  Bakytzhan Abdraiym

  Lisans harcı ve ücretleri :

LN GUMİLYOV AVRASYA ULUSAL ÜNİVERSİTESİ

Bilmeniz gereken önemli noktalar


Üniversite Tanıtımı

1996 yılında kurulan LN. Gumilyov Avrasya Ulusal Üniversitesi (ENU), tanınmış bir akademik araştırma, sosyal ve kültürel merkezdir. Üniversiteyi kurmanın temel amacı Avrasya Birliği fikridir. ENU bu amaca giden yolu kendi başlatmış ve Avrasya akademik alanında önemli bir rol oynamıştır.

Akademik yenilikçi teknolojilerin uygulayıcısı olan ENU, Kazakistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile kazanılan özel statüye ve yüksek uluslararası otoriteye sahip bir üniversitedir.

Üniversite 2000 yılından beri Uluslararası Yüksek Öğretim Bilim Akademisi üyesidir. Aynı zamanda Avrasya Üniversiteleri Birliği, BDT ve Baltık Ülkeleri Uluslararası Araştırma Derneği ve Avrupa Üniversiteler Birliği üyeliği de bulunmaktadır.  ENU, Bologna’da (İtalya) Magna Charta Universitatum’u ( Avrupa Üniversiteleri Magna Charta) imzalamıştır.

Kazakistan’ın en iyi üniversitelerinden biri olan ENU, 2021 QS Dünya Üniversiteleri sıralamasında 357.sırada yer almaktadır. Üniversite uluslararası düzeydeki kaliteli eğitimi, bilimsel araştırma ve programları ile ulusal ve uluslararası birçok prestijli ödül ve madalya ile onurlandırılmıştır. United Europe, International Socrates Ödülü, altın yıldız “The CIS Best Company” gibi ödüller bunlardan bazılarıdır.

AB, ABD ve Okyanusya, Asya ve Afrika, BDT ülkelerinin yabancı kurumları, düşünce kuruluşları, uluslararası araştırma kuruluşları, eğitim vakıfları ve temsilcilikleri ile 130 araştırma yürütülmektedir. ENU, BDT ülkelerinin Net Üniversitesi ve Şanghay İşbirliği Örgütü Üniversitesi’nde çift diploma yüksek lisans derecesi veren ilk Kazak üniversitesi oldu.

Lisans ve yüksek lisans düzeylerinde 13 fakültede Hukuk, Psikoloji, Uluslararası Hukuk  ve çeşitli mühendislik alanlarında eğitim verilmektedir. ENU’nun önceliklerinden biri medeni ve ahlaki ilkeleri, yüksek vatanseverlik duygusu ve sosyal sorumluluk sahibi gençleri eğitmek amacıyla Gençlik Politikaları Merkezi’ni kurmuş ve her yıl çeşitli üniversite faaliyetleri akademisyenler ve öğrencilerin işbirliği ile yürütülmektedir.

Lisans, yüksek lisans ve doktora hazırlıklarının bilimsel bir yönetimi için modern gereksinimlere göre, bilim ve araştırma merkezlerinden ve dünya üniversitelerinden tanınmış yabancı bilim adamlarıyla ortaklaşa yürütülmektedir. 40 ülkeden yabancı uzmanlar ve profesörler ders vermek ve araştırma danışmanlığı yapmak için üniversiteye gelmektedir.

Sosyal Yaşam

Üniversite, Kazakistan’ın eski adı Astana olan başkent Nur-Sultan’da bulunmaktadır. Doğal kaynaklar bakımından zengin olan Kazakistan, günümüzde yedi bağımsız Türk devletinden biri olup Türk Konseyi ve Türksoy’un üyesidir. Ülkenin Aral ve Hazar Gölü’ne kıyısı bulunmaktadır. Ülkenin resmi dilleri Rusça ve Kazakçadır. Halkın %65’i Türkçe’ ye benzerlik gösteren Kazakçayı konuşmaktadır. İkinci resmi dil olan Rusça ise daha çok yönetim ve ticari ilişkilerde kullanılmakta olup ülke nüfusunun tamamı tarafından bilinmektedir.

2019 yılında şehir eski devlet başkanının onuruna layık olarak Astana olan adı  Nur-Sultan olarak değiştirilmiştir. Nur-Sultan 1999 yılında UNESCO tarafından “Barış Şehri” unvanına layık görülmüştür. Şehirde hem Asya hem Batı hem Sovyet mimarisi hem de fütüristtik mimari ile inşa edilmiş yapılar bir arada bulunmaktadır. Kentteki görkemli binalar marjinal görünümleriyle Tokyo, New York ve Dubai ile kıyaslanacak kadar dikkat çekmektedir. Şehirdeki mimari ve tarihi yapılardan olan Bayterek Anıtı, Duman Eğlence Merkezi, Barış ve Uyum Sarayı, Akarda, Bağımsızlık Sarayı, İşim nehri yoğun ziyaretçi akınına uğramaktadır. Dünyanın en büyük opera evi olarak kabul edilen ve Nur-Sultan’da bulunan Astana Opera Evi, şehirde inşa edilmiş ikinci opera evidir.
Kazakistan’ın hareketli merkezlerinden olan Nur-Sultan ekonomisi ticaret, sanayi, ulaşım ve inşaat sektörüne dayanmaktadır. Türk yatırımcının da fazla olduğu şehrin ekonomik büyümesi yatırımcıları olumlu yönde etkilemiştir.

Hem yer altı kaynakları hem de tarım alanları açısından zengin olan ülkede kişi başı düşen milli gelir oldukça yüksektir. Ekonomik refahın yüksek olduğu ve yaşam maliyetlerinin uygun olduğu ülke ekonomisi her geçen gün daha da gelişmektedir.   

Konaklama

LN Gumilyov’da üniversite yönetimi öğrenciler için yurt imkânları tanımaktadır. Üniversitenin 3.000 yatak kapasiteli 7 öğrenci evi bulunmaktadır. Aynı zamanda öğrenci stüdyo evleri ve kiralık daire imkânları da bulunmaktadır.

Devlet yurtları senelik 1000 $ arasında özel yurtlar ise senelik 1000 $ civarındadır.

Ulaşım

Türkiye’den Astana’ya hava yolu ile ulaşım sağlanmaktadır. Astana şehrine deniz ya da kara yolu ile de aktarmalı yolculuk yapılabilmektedir. Hava yolu ile yolculuk ortalama 5 - 5.30 saat sürmektedir. Türkiye’den İstanbul üzerinden Astana’ya uçuş bulunmaktadır. Şehir içi ulaşımda ise Saparzhai denilen otobüsler, dolmuşlar, hava taksi, taksiler gibi ulaşım araçları tercih edilmektedir. Astana’ya metro hattı henüz kurulmamıştır ama yakın zamanda yapılması planlanmaktadır. Şehir içi ulaşımda tren hizmeti olsa da çoğunlukla şehirlerarası ulaşımda kullanılmaktadır. Taksiciler Türkçe’nin yanında İngilizce de bildiklerinden iletişim konusunda zorluk çekmezsiniz.

Yurt dışında sınavsız üniversite
Hukuk Mimarlık
Mühendislik Psikoloji
Uluslararası İlişkiler İşletme ve Yönetim Bilimleri
Uluslararası İşletme Ekonomi
Uluslararası Hukuk Sosyoloji
Matematik Gazetecilik
Tarih Bilgisayar Bilimi
Politika Bilimi
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
BÖLÜM HAZIRLIK LİSANS SÜRE (YIL) YÜKSEK L. DOKTORA
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite


ONLİNE BAŞVURU FORMU

Yurt dışında sınavsız üniversite

OKULDAN GELİŞMELER