BURADASINIZ : Anasayfa / LN GUMİLYOV AVRASYA ULUSAL ÜNİVERSİTESİ

Arama Seçenekleri

LN GUMİLYOV AVRASYA ULUSAL ÜNİVERSİTESİ


OKUL BİLGİLERİ

Sistemde kayıtlı okul bilgileriYurt dışında sınavsız üniversite
 • Adres :
  Satpayev Str., 2, Astana, Republic of Kazakhstan, 010008

  Telefon :
  +908505005040

  Kuruluş :
  1996

  Rektör :
  Sydykov Erlan Battashevich

  Lisans harcı ve ücretleri :

LN GUMİLYOV AVRASYA ULUSAL ÜNİVERSİTESİ

Bilmeniz gereken önemli noktalar


 

ÜNİVERSİTE TANITIMI

1996 yılında Nazarbayev kararnamesi ile kurulan Ln Gumilyov Avrasya Ulusal Üniversitesi (ENU), Kazakistan’da bulunan bir devlet ve araştırma üniversitesidir. Kazakistan’ın Astana şehrinde Avrasya’nın merkezinde yer almaktadır. Kurulduğu yıldan bu yana ENU küresel eğitim alanında genç bir üniversite olarak kabul edilmektedir. Hedeflerinde kaliteli bir eğitim imkanı sunmayı amaçlayan üniversite, BDT ve Orta Asya'da önemli gelişim modeli olarak görülmektedir. 2017'de Kazakistan'da QS TOP 50’de 50 yaşın altına giren tek genç üniversitedir. ENU kendi bünyesinde 13 fakülte, profesör akademisyenleri ile birlikte 165 eğitim programı ve 180’den fazla İngilizce dersi sunmaktadır. İngilizce eğitim olarak birçok lisans ve lisansüstü öğrenim seçeneği öğrencilere sağlanmaktadır. Üniversitenin Hukuk, Mimarlık, Psikoloji, Uluslararası Hukuk, Endüstüri Mühendisliği, Pedagoji ve Psikoloji, Bilgisayar Mühendisliği ve Yazılım Mühendisliği gibi bölümler bulunmaktadır. Eğitim dili İngilizce, Rusça ve Kazakça olup hazırlık bölümü bulunmaktadır. ENU QS 2020 Dünya Üniversiteler Sıralaması'nda 418. sırada yer alırken, Times Higher Education Wold 2020'de 1001. sırada yer almaktadır. Aynı zamanda ülkesinin en iyi 1. üniversitesi olarak görülmektedir. ENU Lisans da üç seviyeli olarak Kazak Mühendisliği, Beşeri Bilimler, Yüksek Lisans ve Doktora programlarını da kapsamaktadır Üniversite de bilimsel teknik ve insani araştırma yapan 28 araştırma merkezi bulunmaktadır. Öğrencilere araştırma becerileri, jeoteknik bilimsel araştırma, hücre biyolojisi ve biyoteknoloji enstitüsü, sosyal ve kültürel antropoji labaratuarları ve aynı zamanda akademik hareketlilik çerçevesi ile birçok uluslararası üniversitede öğrencilere staj imkanı sunmaktadır. Üniversite, Uluslararası Yükseköğretim, Fen Akademisi ve Uluslararası Araştırma Derneği dahil olmak üzere çok sayıda uluslararası kuruluşa üyedir. ENU'nun Uluslararası Üniversite, Avrupa Üniversite Derneği, Şanghay İşbirliği Örgütü vb. derneklere üyeliği bulunmaktadır. Üniversite tarafından öğrencilerin katılımıyla diğer şehirlere etkinlikler ve yarışmalar da düzenlenmektedir. Üniversitenin temel amacı akademik yenilikler ve araştırma yöntemleridir.. ENU ‘nün en önemli hedefi öğrencilere iyi bir eğitim vererek ülkenin ekonomik beklentisini karşılamaktır. ENU ilkelerinde; liderlik, mükemmellik ,gerçeklik ,temel saygı, çeşitlilik , bütünlülük , hoşgörü, sosyal sorumluluk gibi değerlerdir. Öğrencilere araştırma, geliştirme ,yenilik kazandırma ,girişimcilik gibi pek çok hedefler sunmaktadır. ENU 25’ten fazla ülkeden öğrenciye ev sahipliği yapmaktan gurur duymaktadır.

Temel amaç Kazakistan’ın sosyal kalkınmasıdır. Aynı zamanda öğrencilerin kültürel ve ahlaki değerlerine estetik eğitimine büyük önem verilmektedir. Öğrenciler üniversite yönetiminde aktif rol oynayarak problemlere çözüm odaklı yaklaşmaktadırlar. Üniversite sosyal ve kültürel olarak her yıl öğrencilere faaliyetler sunmaktadır

ASTANA ŞEHRİNDE  YAŞAM

Kazakistan’ın başkenti olan şehir, yakın tarihte eski devlet başkanının onuruna layık olarak adı Nursultan olarak değiştirilmiştir. Kazakistan’ın kuzey doğusunda yer almaktadır. Şehirde sosyal hayat oldukça canlıdır. Kentsel mimarisi ve modern görünümüyle eşsiz bir manzarayla sizleri karşılamaktadır. Astana da ki görkemli binalar, marjinal görünümüyle Tokyo, New York ve Dubai ile karşılaştırılmaktadır.1999 yılında Astana UNESCO tarafından ''Barış Şehri'' ödülüne layık görülmüştür. Astana’da birçok mimari ve tarihi yerler sizi büyüleyecektir. Bayterek Anıtı, Duman Eğlence Merkezi, Barış ve Uyum Sarayı (diğer adı piramit olarak da bilinir), Akarda, Bağımsızlık Sarayı, Kozak Eli Anıtı, İşim Nehri mutlaka gidilmesi gereken yerlerdendir. Haziran ve Eylül aylarında Tien Shen Dağları, Kazak halkının en vazgeçilmez mekanıdır. Astana şehrinde bulunan Astana Opera Evi başkentte inşa edilmiş ikinci opera evidir ve dünyanın en büyük opera evi olarak kabul edilmektedir. Kazakistan’da yemekler konusunda zorluk yaşamazsınız . Kazaklar Rus yemeklerinin yanı sıra binlerce yıldır göçmen yemeklerini oldukça sık tüketmektedirler. Orta Asya’da ki Türk Kavminden kalma yemekleri de halk yemektedir. Astana da gündüz hayatının yanı sıra gece hayatı da oldukça hareketli geçmektedir. Gece mekanları gece 00.00 açılır ve 05.00 ise kapanır. Fashin Azhur, Salvador, Dali gibi gece kulüpleri daha çok tercih edilmektedir Astana ekonomisi ticaret, sanayi, ulaşım ,haberleşme, inşaat sektörlerine dayanmaktadır. Çok sayıda yatırımcı şehrin ekonomik büyümesinden etkilenmiştir.
 

KONAKLAMA

Üniversite yönetimi, öğrenciler için yurt imkanları sunmaktadır. Üniversitenin 3000 yatak kapasiteli 7 öğrenci yurdu bulunmaktadır. Aynı zamanda özel yurtlar, öğrenci stüdyo evleri ve daireleri kiralama imkanları da bulunmaktadır.

ULAŞIM

Astana’ya ulaşım Türkiye’den en kısa ve kolay havayolu ile sağlanmaktadır ve ortalama 5-5.30 saat sürmektedir. Şehir içi ulaşımda ise ''Saparzhai'' denilen otobüsler ve dolmuşlar tercih edilmektedir. Günde yaklaşık 720.000'den fazla kişi toplu taşıma kullanmaktadırlar. Maalesef Astana’ya metro hattı daha kurulmamıştır ama yakın zamanda kurulması planlanmaktadır. Astana'da aynı zamanda bisiklet ve hava taksi hizmeti de verilmektedir. Ulaşımda tren hizmeti mevcuttur fakat şehirlerarası kullanılmaktadır. Taksiciler Türkçenin yanında İngilizce de bildiklerinden iletişim konusunda zorluk  çekilmemektedir.

 

Yurt dışında sınavsız üniversite
Hukuk Mimarlık
Mühendislik Psikoloji
PDR Spor Bilimleri
Eğitim Bilimleri Uluslararası İlişkiler
İşletme ve Yönetim Bilimleri Resim
Müzik Kamu Hukuku
Eğitim Yönetimi Uluslararası İşletme
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
BÖLÜM HAZIRLIK LİSANS SÜRE (YIL) YÜKSEK L. DOKTORA
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite


ONLİNE BAŞVURU FORMU

Yurt dışında sınavsız üniversite

OKULDAN GELİŞMELER