BURADASINIZ : Anasayfa / KARAZİN KHARKİV ULUSAL POLİTEKNİK ÜNİVERSİTESİ

Arama Seçenekleri

KARAZİN KHARKİV ULUSAL POLİTEKNİK ÜNİVERSİTESİ


OKUL BİLGİLERİ

Sistemde kayıtlı okul bilgileriYurt dışında sınavsız üniversite
 • Adres :
  Svobody Sq., Kharkiv, 61022, Ukraine

  Telefon :
  +908505005040

  Kuruluş :
  1804

  Rektör :
  Vil Savianovich Bakirov

  Lisans harcı ve ücretleri :

KARAZİN KHARKİV ULUSAL POLİTEKNİK ÜNİVERSİTESİ

Bilmeniz gereken önemli noktalar


Üniversite Tanıtımı

Karazin Kharhiv Üniversitesi 1804 yılında kurulan Doğu Avrupa’nın en eski üniversitelerinden biridir. Üniversite kurulduğu yıldan bu yana ülkede büyük bir canlılık kazandırmıştır. Üniversite ülkenin eğitim ve bilim merkezi aynı zamanda Ukrayna’nın eğitim başkenti olarak bilinmektedir. Üniversite gerek geçmişi gerek geleceği ile Ukrayna halkının entelektüel, kültürel ve manevi tarihinin ayrılmaz parçası olarak görülmektedir. Sadece Ukrayna halkına değil tüm dünyaya etkisi olan üniversite, dünyaca ünlü bilim adamları ve eğitimciler ile çalışmaktadır. I.Bagoliy, AM Krasrow, MV Ostrogradsky, VA Stekbu, OO Potebnya ve daha birçok kişi bunlardandır. Karazin Üniversitesi 1999 yılında VN. Karazin adını almıştır. 2003 yılından bu yana Cumhurbaşkanı kararnamesi ile kendi kendini yöneten özerk bir devlet yükseköğrenim kurumu olmuştur. Üniversitenin bazı eğitimcileri Nobel Ödülü almış biyolog, ekonomist ve fizikçilerden oluşmaktadır. 2019 yılında UNESCO tarafından Top-200 sıralamasında tüm Ukrayna yükseköğrenim kurumu arasında 3. sırada yer almıştır. Üniversitenin başarılarına bakıldığında sadece QS Dünya sıralamalarında değil, Times Higher Education ve CWTS listesinde de görülmektedir. 2021 QS Dünya Üniversiteler sıralamasında 477. sırada yer alırken Times Higher Education 2021’de listesinde de en iyiler arasında yer almaktadır. YÖK tarafından denkliği bulunan üniversitenin aynı zamanda Yatay Geçiş hakkı da bulunmaktadır.

2021 yılı itibariyle 22 fakülte, 185 program ile öğrencilere hizmet vermektedir. Tıp, hukuk, uluslararası hukuk, psikoloji, uluslararası ilişkiler, elektrik mühendisliği, gazetecilik, uluslararası finans gibi pek çok bölümleri mevcuttur. Günümüzde Karazin Üniversitesi’nin lisans, yüksek lisans ve doktora programlarında 20.000’den fazla öğrencisi bulunmaktadır. Üniversitenin bilim adamları her yıl 5000’dan fazla makale yayınlamakta ve her yıl 150’den fazla uluslararası ve ulusal bilimsel konferanslar düzenlemektedir. Karazin Üniversitesi uluslararası uzay programının ana bilimsel organizasyonunu üstlenmiştir. Üniversitenin botanik bahçesi, merkez bilimsel kütüphanesi, doğa müzesi, medya stüdyosu, kültür merkezi, inovasyon merkezi, yayınevi, spor kompleksi, araştırma kurumları ve laboratuvarları bulunmaktadır.

Üniversitedeki eğitim görevlileri ABD, Rusya, Kanada, Almanya, Türkiye, Çin, Japonya, Bulgaristan, İngiltere ve daha pek çok ülkedeki bilim adamları ile ortak çalışmalar yürütmekte uluslararası işbirliği yapmaktadır. VN. Karazin Kharkiv Üniversitesi, Kharkiv’in büyük bir sanayi, bilim ve kültür merkezi olmasına katkı sağlamaktadır. Şehrin birçok sokağı bilim adamları, profesörler ve öğrenci isimleriyle bilinmektedir. Karazin Kharkiv Üniversitesi uluslararası uzay programının ana bilimsel organizasyonunu üstlenmiştir. VN. Karazin Kharkiv Üniversitesi, geniş bir uluslararası işbirliği programı ile Avrupa ve dünya üniversitelerinin uluslararası alanda aktif topluluğu olarak görülmektedir. Üniversite 25 ülkede 61 ortak kuruluşla işbirliği anlaşması yapmıştır.

Sosyal Yaşam

Ukrayna’nın kuzeydoğusunda yer alan Kharkiv 25 Oblastı‘dan biridir. Aynı zamanda oblastıların ( eyalet ve bölge) şehri ve idari merkezidir. Kharkiv, Ukrayna’nın büyük ikinci şehri olarak bilinmektedir. Şehrin geniş tarihine baktığımızda bir dönem Osmanlı İmparatorluğu tarafından yönetilmiş daha sonra Sovyetler Birliği siyasi ve stratejik noktası olmuştur.

Balkanların ve Ukrayna’nın en güzel şehri olan Kharkiv, Ukrayna’nın turistik, ekonomik, endüstriyel, eğitim ve kültür şehridir. Kharkiv ülkenin kültür, eğitim, taşımacılık ve endüstri alanında merkezi konumdadır. Kharkiv şehrinde birçok üniversite bulunduğu için aynı zamanda “öğrenci şehri” olarak da bilinmektedir. Kharkiv’de dünya dev sanayilerinden sayılan iki sanayi şirketi bulunmaktadır. Sanayi üretimi ile ülke ekonomisine büyük katkılarda bulunmaktadır.

 Kharkiv’de bulunan Özgürlük Meydanı dünyanın 15. Avrupa’nın ise 8. büyük meydanı olarak bilinmektedir.

 Kharkiv asırlardır korunan katedraller ve kiliseleri ile meşhurdur. Özgürlük Meydanı, Katedraller, hayvanat bahçesi, Tren Müzesi, Gorky Parkı, Art Müzesi, Sumskaya Caddesi, Pokrovsky Manastırı ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir.

Şehir gündüzleri olduğu gibi geceleri de cıvıl cıvıldır. Şehrin sosyal hayatının bu kadar canlı olmasının en önemli sebebi birçok üniversitenin olmasından kaynaklıdır. Şehrin her yerinde kafeler, gece kulüpleri, parklar, tiyatro ve opera binaları bulunmaktadır. Festivallere ev sahipliği yapan şehirde sık sık konserler verilmektedir.

Konaklama

Ukrayna’da yabancı öğrenciler genellikle yurtlarda kalmaktadır. Yurtlar üniversite kampüsünde veya yakınlarında bulunan devlet yurtlarıdır. Devlet yurtları 2-3-4 kişilik odalar olarak ayrılmaktadır. Yurt içerisinde yemekhane, çamaşırhane, dinlenme odası, çalışma salonları, mutfak gibi kullanım alanları bulunmaktadır. Öğrenciler devlet yurtları ve özel yurtların yanı sıra öğrenci stüdyo evleri veya daire kiralama seçeneklerinden de faydalanabilmektedir.

Yurtlar senelik 200 $ - 250 $ arası, ev kiraları ise aylık 200 $ - 250 $ arasında değişmektedir.

Ulaşım

Türkiye’den Ukrayna’ya hava yolu ve kara yolu ile ulaşım sağlanmaktadır. Hava yolu ulaşım yaklaşık 2 - 2,30 saat sürmektedir. Ukrayna’da şehir içi ulaşımda ise metro ağı aktif bir şekilde kullanılmaktadır. Metronun yanı sıra otobüs, taksi, tramvay, minibüsler ve dolmuşlarla birlikte tren de kullanılmaktadır.

Yurt dışında sınavsız üniversite
Tıp Hukuk
Mühendislik Psikoloji
Uluslararası İlişkiler İşletme ve Yönetim Bilimleri
Uluslararası İşletme Sosyoloji
Matematik
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
BÖLÜM HAZIRLIK LİSANS SÜRE (YIL) YÜKSEK L. DOKTORA
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite


ONLİNE BAŞVURU FORMU

Yurt dışında sınavsız üniversite

OKULDAN GELİŞMELER