BURADASINIZ : Anasayfa / NOVOSİBİRSK DEVLET ÜNİVERSİTESİ

Arama Seçenekleri

NOVOSİBİRSK DEVLET ÜNİVERSİTESİ


OKUL BİLGİLERİ

Sistemde kayıtlı okul bilgileriYurt dışında sınavsız üniversite
 • Adres :
  Pirogova str., Novosibirsk, 630090, Rusya

  Telefon :
  +7 (383) 363 40 37

  Kuruluş :
  1958

  Rektör :
  Fedoruk Mikhail Petrovich

  Lisans harcı ve ücretleri :

NOVOSİBİRSK DEVLET ÜNİVERSİTESİ

Bilmeniz gereken önemli noktalar


Üniversite Tanıtımı

Eski adı “Ulusal Araştırma Novosibirsk Devlet Üniversitesi” olan Novosibirsk Devlet Üniversitesi 1958 yılında Sovyetler Birliği kararıyla ulusal araştırma yapılması amacıyla kurulmuştur. Rusya’nın en iyi 3. ve Sibirya bölgesinin en iyi üniversitesi olarak kabul edilmektedir. 2009 yılında üniversitenin isminde değişiklik yapılmış ve Novosibirsk Devlet Üniversitesi olarak yeni isminin resmiyetini kazanmıştır. Üniversitede dünyaca ünlü bilim merkezlerinden olan Akademgorodok bulunmaktadır.

2021 QS Dünya Üniversiteler Sıralamasında 228. sırada bulunmaktadır. Dünya sıralamalarında bulunan üniversitede öğretim görevlilerinin çoğunluğunu ( % 80 ) bilim insanları oluşturmaktadır. Aynı zamanda 48 farklı ülkeden binlerce uluslararası öğrenci eğitim görmektedir. Bu doğrultuda dünya standartlarındaki bilimsel başarılar ve çalışmalar üniversitenin eğitimiyle yakından ilişkilidir.

Üniversite kuruluşundan bu yana bilim, eğitim ve bilim yoğun endüstri için yüksek nitelikli uzmanlar yetiştirmeyi hedeflemiştir. Bu amaç doğrultusunda büyük kurumlarla işbirliği içinde olmuş, BT ve Intel, HP, Parallels gibi dünya çapında endüstri liderleriyle ortak araştırma merkezi, laboratuvarlar ve akademik merkez kurmuştur. NSU, 19’u astrofizik ve parçacık fiziği alanında olmak üzere 24 uluslararası işbirliğinin üyesidir. Biyolojik ve tıbbi laboratuvarları, DSÖ İşbirliği merkezlerinden biri olan Eyalet Bilimsel Viroloji ve Biyoteknoloji Merkezi “Vector” ile işbirliği yapmaktadır.

Novosibirsk Devlet Üniversitesi, astronomi ve fizik alanında yapmış olduğu bilimsel çalışmalar ve araştırmalar ile dünyanın en iyi 50 üniversitesi içerisinde yer almaktadır. Bugüne kadar on binlerce mezun veren üniversitenin mezunları arasında dünyaca ünlü ve uluslararası düzeyde tanınmış ödüllerin (Nobel, Fidels gibi)  sahipleri de bulunmaktadır. NSU mezunları dünyanın önde gelen yabancı üniversiteler ve araştırma merkezlerinde çalışmaktadır.

Üniversite kampüsü Novosibirsk şehrine 18 km. uzaklıkta bulunmaktadır. Kampüs içerisinde üniversite yurtları, 35 bilim enstitüsü,  spor merkezi, kayak merkezi, stadyum, yenilikçi bir teknopark, çalışma salonları, kültürel kulüpler ve etkinlik alanları, kütüphane vb. alanlar bulunmaktadır.

Sosyal Yaşam

Novosibirsk, 1800’lü yıllarda Rusya’yı doğudan batıya birleştiren Trans Sibirya demiryolunu canlandırmak amacıyla kurulmuştur. Gümüş huş ormanları, zarif mimarisi ve açık hava pazarlarıyla cazibe merkezi haline gelmektedir. Novosibirsk, QS En İyi Öğrenci Şehirleri sıralamasında ilk 100 öğrenci şehri listesinde yer almaktadır. Dünyaca ünlü bilim merkezlerinden olan Akademgorok burada yer almaktadır. Ob Gölü kıyısında yer alan Akademgorodok’ta nüfusun önemli bir kısmı öğrencilerden oluşmaktadır. Şehrin tamamına yakını çam ormanı ve çam-huş ağacı karışımı ormanlarla kaplıdır. Şehir halkının hoşgörülü, sıcakkanlı ve misafirperver olduğu şehirde, fitness merkezleri, yüzme havuzları, kayak merkezleri, spor kulüpleri, dans okulları, yat kulüpleri, bisiklet ve yürüyüş yolları, sinema salonları, alışveriş merkezleri ve eşsiz Ob Gölü çevresinde yapılabilecek çeşitli etkinlik alanları hizmete sunulmaktadır.

Novosibirsk öğrencilere iyi bir eğitim fırsatı sunduğu gibi aynı zamanda farklı kültürleri tanıma, yabancı dilini geliştirme, çeşitli yarışma ve etkinliklerde bulunma fırsatı da vermektedir. Rusya’nın kültürel mirasının bir nesnesi statüsüne sahip karmaşık bir mimari kompleksi olan Opera ve Bale Tiyatrosu, ülkenin önde gelen müzikal tiyatrolarından biridir. Şehirde birçok stadyum, spor ve kayak kompleksi, kayak merkezleri, snowboard parkı, yüzme havuzları, motor pistleri vb. sportif eğlence alanları sunulmakla birlikte her yıl profesyonel ve amatör sporlar dallarında ulusal ve uluslararası birçok yarışma yapılmaktadır. Kurgu festivalleri,  belgesel film festivalleri, Kelt müzik ve dans, etnik kültürler, sokak tiyatroları, caz festivalleri, ışık gösterisi ( Sibirya ışıkları) vb. etkinliklerin düzenlendiği ulusal ve uluslararası düzeyde organize edilen kültürel etkinlikler yapılmaktadır. Bu etkinliklerin yanı sıra bilim ve akademi alanında da çeşitli yarışmalar ve organizasyonlar düzenlenmektedir.

Üniversitenin uluslararası düzeyde eğitiminin kalitesi, ulusal ve uluslararası alanda yapılan çalışmalar ve bu çalışmalarda doğrudan öğrencilerin bulunması, sevecen ve sıcakkanlı halkı ile öğrenci şehri olan Novosibirsk ve üniversiteleri sosyal yaşamın ve eğitim ücretlerinin ekonomik olması nedeniyle yerli ve yabancı öğrenciler tarafından tercih edilen eğitim merkezi haline gelmektedir.

Konaklama

Üniversite içerisinde devlet yurtları bulunmaktadır ve yurtlar içerisinde banyo, mutfak, internet bağlantısı, TV gibi imkanlar bulunmaktadır. Her bina da ayrı ayrı çamaşır odaları ütü odası ve okuma odası bulunmaktadır. Binalar okula yürüme mesafesindedir. Yurtlar 2-3 kişilik odalar olarak tasarlanmıştır. Yabancı öğrenciler çoğunlukla yurtları tercih etse de devlet yurtlarının yanı sıra özel yurtlar, öğrenci stüdyo evleri ve daire kiralama seçenekleri de bulunmaktadır.

Yurt ücretleri aylık 80-120$ arasındadır.

Ulaşım

Türkiye’den Rusya’ya hava yolu ile ulaşım sağlanmaktadır. Şehir içi ulaşım da ise metro, otobüs, tramvay ve taksi gibi hizmetler mevcuttur.

Yurt dışında sınavsız üniversite
Tıp Hukuk
Mühendislik Psikoloji
Uluslararası İşletme Ekonomi
Jeoloji Sosyoloji
Matematik Bilgisayar Mühendisliği
Gazetecilik
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
BÖLÜM HAZIRLIK LİSANS SÜRE (YIL) YÜKSEK L. DOKTORA
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite


ONLİNE BAŞVURU FORMU

Yurt dışında sınavsız üniversite

OKULDAN GELİŞMELER