BURADASINIZ : Anasayfa / RUDN ÜNİVERSİTESİ

Arama Seçenekleri

RUDN ÜNİVERSİTESİ


OKUL BİLGİLERİ

Sistemde kayıtlı okul bilgileriYurt dışında sınavsız üniversite
 • Adres :
  Ulitsa Miklukho-Maklaya, 6, Moskva, Rusya, 117198

  Telefon :
  +7 495 434 53 00

  Kuruluş :
  1960

  Rektör :
  Yastrebov Oleg Alexandrovich

  Lisans harcı ve ücretleri :
  -

RUDN ÜNİVERSİTESİ

Bilmeniz gereken önemli noktalar


Üniversite Tanıtımı

Halkların Dostluk Üniversitesi ( RUDN ), SSCB Hükümeti’nin kararıyla 1960 yılında kuruldu. 1961’de Afrika halklarının bağımsızlık mücadelesinin sembollerinden biri olan Patrice Lumumba’nın adını almıştır. 1992’de ise hükümet kararı ile Rusya Halkların Dostluk Üniversitesi olarak yeni adını almıştır. RUDN Üniversitesi, dünyanın gelişmekte olan ülkelerine personel yetiştirmeye katkılarından dolayı UNESCO Altın Madalyası’na layık görülmüştür.

Öğrenciler ve akademisyenler karşılıklı destek ve dostluk ilkelerini sıkı sıkıya takip ederek, siyasi bağlamın dışında araştırma yapmakta ve bu araştırmalara katılmakta özgürdür. Üniversite uluslararası üniversitelerdeki yabancı öğrencilerin payında Rus üniversiteleri arasında liderliğini korumaktadır. Rusya’daki en yeşil kampüs unvanını taşıyan üniversite, en iyi Rus üniversiteleri arasında yer almaktadır.

Dünya sıralamalarında bulunan üniversite şimdiye kadar 200.000’den fazla mezun vermiştir. 2021 QS Dünya üniversiteleri sıralamasında 326. sırada, Times Higher Education sıralamasında ise 801-1000 grubunda yer almakta ve bu derecelendirmeye göre Avrasya’nın en iyi üniversiteleri arasında yer almaktadır. QS Stars derecelendirmelerinde 5 yıldıza sahiptir.

Teknik, ekonomik, insani, tıbbi gibi tüm alanlarda faaliyet gösteren üniversite, 53 ülkedeki üniversiteler ile işbirliği yapmasının yanı sıra çift diploma imkanı da sunmaktadır.

Üniversite bünyesinde 6 fakülte, 10 enstitü, 1 akademi ile kaliteli eğitim için geniş fırsatlar sunmaktadır. Ayrıca 200’den fazla laboratuvar, modern donanıma sahip 40’tan fazla bilim, araştırma ve eğitim merkezi,  bilimsel konferanslar, hibeler, burslar, dünyanın önde gelen uluslararası yabancı üniversitelerle ortak araştırma projeleri, ulusal ve uluslararası araştırmalar ile öğrencileri üretmeye, fikir geliştirmeye ve kendini kanıtlamaya yönlendirmiştir. Kısaca öğrenciye teori ve pratiğe dayanan bir uzman olma fırsatını sunmaktadır. İngilizce ve Rusça dillerinde eğitim veren üniversite hazırlık bölümü imkanını da sunmaktadır.

RUDN Üniversitesi, dünyanın 160 ülkesinden 500 milletten temsilcilerini bir araya getirmektedir. Üniversitenin bakış açısını da gösteren işbirliği, dostluk, saygı ve karşılıklı yardımlaşma ruhu üniversite duvarlarında da hüküm sürmektedir. Müzik, dans, oyunculuk stüdyoları, televizyon ve şiir kulübünde, entelektüel kulüplerde ilgi alanına göre üye olabilmekte ve çeşitli etkinlik ve festivallere katılabilmektedir. Spor ve rekreasyon kompleksinde badminton, basketbol, boks, voleybol, yoga, jimnastik, capoeira gibi 40 bölümde çeşitli spor etkinlikleri sunmaktadır. Üniversite kampüsü içerisinde eğitim ve konut binaları, spor kompleksi, stadyumlar, klinik, kütüphane, kültür merkezi, mağazalar ve çeşitli kafeler bulunmaktadır.

Üniversite öğrencileri için Rus ve uluslararası şirketlerde uygulamalar ve stajlar, kariyer günlerine katılım ve işverenlerle toplantılar, iş teklifi almak ve kariyere başlamak için iyi bir fırsat sunmaktadır. Üniversiteden mezun olan öğrenci sadece diplomalı değil aynı zamanda uygulama odaklı birer uzman olarak mezun olurlar. Yaklaşık 200.000 RUDN mezunu dünyanın 170 ülkesinde diplomat, siyasetçi, bilim insanı, iş insanı gibi görevlerde bulunmaktadır.

Sosyal Yaşam

Çok milletli bir ülke olan Rusya, nüfusunun %80 etnik kökeni Rus’tur. Fakat 150’den fazla farklı etnik köken bir arada yaşamaktadır. Ülkenin resmi dili Rusça olsa da yaygın olarak İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca ve İtalyanca da konuşulmaktadır.

RUDN Üniversitesi, Rusya’nın Moskova şehrinde yer almaktadır. Rusya’nın başkenti Moskova bugün dünyanın en kalabalık ve lüks şehirlerinden biridir. 10,5 milyona yakın nüfusuyla mega şehir, kozmopolit yapısı, derin kültürel birikimi, ekonomik potansiyeli ve siyasi kararlarıyla tüm dünyayı etkilemiş olan bir kenttir. 12. yüzyılda kurulduğu tahmin edilen şehir, adını içinden geçen Moskova nehrinden almıştır.

Moskova, mimari eserleri, müzeleri, parkları, iş merkezleri ve eğlence mekanlarıyla dünyanın en gözde kentlerinden biri ve Rusya’nın siyasi, ekonomik ve kültürel merkezidir.

Ülkede orta karasal iklim hakimdir ve 4 mevsim belirgin olarak yaşanır. Rusya’da genel olarak yaşam maliyeti düşüktür. Fakat şehirlere göre yaşam maliyetlerine bakıldığında Moskova ve St. Petersburg şehirlerinde yaşam maliyeti kısmen biraz daha yüksektir.

Rusya’da öğrenci olmak kaliteli eğitimin yanında yeni yerler görmek, müzeler, tiyatrolar, konserler ve daha birçok aktiviteye katılma imkânı sunmaktadır. Ayrıca yabancı öğrenciler arasında her sene kültürel, sosyal, sportif turnuvalar ve yarışmalar düzenlenmekte ve bu faaliyetlerde çeşitli ödüllendirilmeler yapılmaktadır.

Konaklama

Üniversiteye ait devlet yurtlarında kalmanın yanı sıra özel yurtlar, stüdyo öğrenci evleri ve kiralık daire seçenekleri de bulunmaktadır. Yurtlar genelde okula yürüme mesafesindedir. Yurtlar içerisinde banyo, mutfak, internet bağlantısı, TV gibi imkanlar bulunmaktadır. Her bina da ayrı ayrı çamaşır odaları ütü odası ve okuma odası bulunmaktadır. Yurtlar 2-3 kişilik odalar olarak tasarlanmıştır. Devlet yurtları aylık 100-120 $ arasında değişmektedir.

Ulaşım

Türkiye’den Moskova’ya hava yolu ile ulaşım sağlanmaktadır. Şehir içi ulaşım söz konusu olduğunda ise metro, tren, otobüs, troleybüs, minibüs ve taksi gibi ulaşım seçenekleri bulunmaktadır.
 

Yurt dışında sınavsız üniversite
Tıp Diş Hekimliği
Eczacılık Hukuk
Mimarlık Psikoloji
Uluslararası İlişkiler İşletme ve Yönetim Bilimleri
Hemşirelik Veterinerlik
İnşaat Mühendisliği Nanomühendislik
Uluslararası Hukuk Sosyoloji
Elektrik Mühendisliği
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
BÖLÜM HAZIRLIK LİSANS SÜRE (YIL) YÜKSEK L. DOKTORA
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite


ONLİNE BAŞVURU FORMU

Yurt dışında sınavsız üniversite

OKULDAN GELİŞMELER