BURADASINIZ : Anasayfa / YENİ BULGAR ÜNİVERSİTESİ

Arama Seçenekleri

YENİ BULGAR ÜNİVERSİTESİ


OKUL BİLGİLERİ

Sistemde kayıtlı okul bilgileriYurt dışında sınavsız üniversite
 • Adres :
  ul.

  Telefon :
  0850 500 50 40

  Kuruluş :
  1991

  Rektör :
  Prof. Plamen Bochkov

  Lisans harcı ve ücretleri :
  -

YENİ BULGAR ÜNİVERSİTESİ

Bilmeniz gereken önemli noktalar


Üniversite Tanıtım

Yeni Bulgar Üniversitesi, 18 Eylül 1991 tarihinde kurulmuştur. Bulgaristan'ın yüksek öğretim eğitimini değerlendiren Ulusal Değerlendirme ve Akreditasyon Kurumu, 2001, 2006 ve 2012 yıllarında üç ardışık akreditasyonda NBU'ya maksimum akreditasyon vermiştir. 2004 yılından beri NBU, Open University UK'ın akredite bir ortağıdır.

Sosyal Yaşam

Bulgaristan, özellikle Sofya Avrupa'nın önde gelen kültür başkentlerinden biridir. Sofya'da birçok müze ve tarihi bina bulunmaktadır ve özenle korunmaktadır. Dolayısı ile hareketli bir şehirdir. Başkent sanıldığının aksine birçok konsere ve festivale ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca üniversitenin kampüsü bünyesinde de birçok imkân bulunmaktadır. Özellikle spor tesisleri ve dev kütüphaneleri ile hizmet veren kampüsler birçok öğrenci için güzel fırsatlar anlamına gelmektedir.

Konaklama

Birçok üniversite kampüs bünyesinde öğrencilerin bir arada kalabileceği büyük yurt imkânlarına sahiptir, bazı okullar ise yurda sahip değildir. Yurtlar ortak kullanımlı banyo, tuvalet ve mutfaklar 2’li-3’li yataktan oluşan odalar şeklindedir. Aylık yurt maliyetleri kişi başı 50-100 € arasında olup oda tipi, odada kalınan kişi sayısı ve oda büyüklüklerine göre değişmektedir. Öğrenciler, mutfak malzemelerini kendileri temin ederek yurt mutfaklarında yemek yapabilmektedirler. Üniversitede öğrencilere yönelik üç adet yemekhane de bulunmaktadır. Yurtlara kabulde öncelik yabancı öğrencilere verilmektedir Bulgaristan’da yaşamanın ekonomik anlamda kolaylığı diğer ülkelerle karşılaştırıldığında (Amerika, İngiltere, Kanada, Türkiye vs.) oldukça avantajlıdır. • Bir öğrenci aylık 350 EURO – 400 EURO ile geçimini sağlayabilir. • Kişi başı ortalama aylık kira bedeli 150-250 Euro’dur (evde kalan kişi sayısına bağlıdır). Ancak fiyat şehre ya da şehirde ikamet edilen bölgeye göre değişiklik göstermektedir. Bu fiyatlar kişiden kişiye ve tutulacak evin lüksüne, semtine ve bulunduğu konuma göre değişmektedir. • Ortalama olarak bir aylık mutfak masrafı 150-200 Euro civarındadır. Dışarıda yemek giderleri kişinin alışkanlıklarına bağlıdır. • Bulgaristan’da öğrenciler ulaşım için aylık abone kartı kullanmaktadır. Ulaşım Sofya’da dolmuş, otobüs, metro ve tramvay ile yapılmaktadır. • Sofya’da bir stüdyo dairenin kirası aylık ortalama - (elektrik, su, ısıtma hariç) – 250 Euro’dur. • Aylık otobüs abonman kartı – 25 Lv (55 TL) • Otobüs bileti – 1.50 Lv (3 TL) • Dışarıda yemek – 5-15 Lv (10-30TL)

Ulaşım

Bulgaristan ve Türkiye arasındaki ulaşım kara ve hava yolları ile yapılabilmektedir.  Haftada 3-4 gün THY ve Bulgaristan Hava Yolları’nın (Air Bulgaria) ülkeye seferleri bulunmaktadır.  İstanbul Esenler otogarından günde beş şirket Bulgaristan’ın önemli şehirlerine seferler düzenlenmektedirler.Bursa’dan da seferler düzenlenmektedir.

Yurt dışında sınavsız üniversite
Mühendislik Psikoloji
Eğitim Bilimleri Uluslararası İlişkiler
İşletme ve Yönetim Bilimleri Turizm
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
BÖLÜM HAZIRLIK LİSANS SÜRE (YIL) YÜKSEK L. DOKTORA
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite


ONLİNE BAŞVURU FORMU

Yurt dışında sınavsız üniversite

OKULDAN GELİŞMELER