BURADASINIZ : Anasayfa / SOFYA ST. KLİMENT OHRİDSKİ ÜNİVERSİTESİ

Arama Seçenekleri

SOFYA ST. KLİMENT OHRİDSKİ ÜNİVERSİTESİ


OKUL BİLGİLERİ

Sistemde kayıtlı okul bilgileriYurt dışında sınavsız üniversite
 • Adres :
  Bul.

  Telefon :
  + 359 2 930 8200

  Kuruluş :
  1888

  Rektör :
  Prof. ANASTAST GERDJIKOV

  Lisans harcı ve ücretleri :

SOFYA ST. KLİMENT OHRİDSKİ ÜNİVERSİTESİ

Bilmeniz gereken önemli noktalar


Üniversite Tanıtımı

Üniversite 1 Ekim 1888 yılında kurulmuştur. Sofya Kliment Üniversitesi Bulgaristan’ın ilk yüksek eğitim kurumudur. Bulgaristan halkı üniversite kurulduğu yıllarda eğitime ve öğrenmeye duyduğu büyük saygı ile üniversitenin kurulmasını desteklemişlerdir. Üniversite yıllardır sürdürdüğü nadir eğitim geleneğini hala devam ettirmektedir. Üniversite tarihi bu ülkedeki yüzyıllardır süren kültür ve eğitim geleneğinin bir parçası ve devamıdır.

Üniversitenin her yıl eğitim ve öğretimdeki başarısı ile Balkanlarda önemli bir akademik ve bilimsel merkez haline gelmektedir. Üniversite sadece Bulgaristan’da değil dünyada da TOP sıralamalarındadır. 2021 QS Dünya Üniversiteler sıralamasında 601.sırada yer almaktadır. Üniversite 14.000 öğrenciye 16 fakülte ve 119 eğitim programı ile hizmet vermektedir. Tıp, eczacılık, psikoloji, hukuk, hemşirelik, mühendislik, ekonomi gibi alanlarda eğitim vermektedir.

Üniversite kampüsü içerisinde kütüphane, botanik bahçe, bilim araştırma laboratuvarları, basın ve yayınevi, tarihi müze, spor kompleksi, stadyum gibi faaliyet alanları bulunmaktadır. Üniversite kütüphanesi ülkenin ilk kütüphanesidir. Üniversite çağdaş bir toplumu güncel teknolojiler ve araştırma araçlarıyla birleştiren modern ve kültürel bir eğitim kurumudur. Bugün üniversitesi kütüphanesinde 2.620.000 ciltten fazla bilimsel literatür ve yayınlar bulunmaktadır. Üniversite basını 1986’da kurulmuştur. Üniversitenin yayıncılık faaliyetindeki bilgi yelpazesi oldukça fazladır.

Beşeri bilimler ve sosyal bilimlerde 119 derecede kurs sunan, en büyük ve en prestijli eğitim ve bilimin merkezidir. Üniversitenin temel amacı uluslararası itibara sahip yüksek akademik, araştırma, kültür ve bilgi merkezi haline gelmek ve toplumun ulusal bilincini arttırmaktır. Üniversite geniş kültürel ve sosyal öneme sahip ulusal bilimsel araştırma ve eğitim faaliyetleri açısından örnek teşkil etmektedir. Sofya Kliment Üniversitesi bilginin gerçekliğini ve insanların toplumsal ihtiyaçlarının karşılanması bilinci ile hareket etmektedir. Bulgar ulusunun hem akademik ilerlemesini hem de sosyal gelişimine katkı sağlayarak yüksek eğitimli ve sorumluluk bilinci yerinde olan bireyler yetiştirmeyi hedeflemektedir. Üniversite Avrupa’daki duruşuyla bilimsel ve kültürel bir merkez olarak rolünü ortaya koymaktadır. Üniversite Avrupa standartlarında ve kalitesinde eğitim hizmeti vermektedir. Kliment Üniversitesi ülkenin kalkınmasına yönelik stratejilerin oluşturulması ve geliştirilmesinde lider konumu taşımaktadır.

Sosyal yaşam

Balkanlarda yer alan ülkenin batısında Sırbistan ve Kuzey Makedonya, doğusunda Karadeniz, kuzeyinde Romanya, güneyinde Yunanistan, güneydoğusunda Türkiye bulunmaktadır. Ülke Avrupa’nın 16.büyük ülkesidir. Bulgaristan ülke olarak, kültür ve mimarisi, öğrenciler için uygun yaşam koşulları ve eğlence hayatı ile bilinmektedir. Gece hayatının en yoğun yaşandığı şehir ise başkent Sofya’dır. Bulgaristan Avrupa’nın en ucuz ülkesi olarak kabul edilmiştir. Karadeniz’e kıyısı olması ile yazları birçok tatil köyünde eğlenceli vakitler geçirilmektedir. Bulgaristan mineral kaynak suları açsından zengin bir ülkedir. Suyu sadece içme suyu olarak değil sağlık açısından da ılıcalar ya da kaplıcalar olarak değerlendirmektedir. Ülkede 2000’den fazla mağara bulunmaktadır. Koruma altına alınmış mağaralar üzerinde tarih öncesi dönemlere ait çizimler bulunmaktadır. Bulgaristan’ın doğal güzelliklerinin yanında tarihi güzellikleri de bulunmaktadır. Turroco, Old Plovdiv, Melnik, Zheravna, Nesseba Yarımadası gibi yerler tarihi yerlerden bazılarıdır. Bulgaristan’ın resmi dili Bulgarcadır ama ülke içerisinde Türkçe ve Rusça konuşanlar da oldukça fazladır.

Bulgaristan’ın başkenti Sofya’dır. Sofya tarihi müzeleri, Ortodoks kiliseleri, eğlence parkları ve festivalleri ile bilinmektedir. Bulgaristan birçok olaya tanıklık etmiş zengin tarihi ve kültürel mirası ile her zaman canlıdır. Bulgaristan ‘Pagan’ geleneğini sürdürdüğü için uluslararası Masavearede Games festivali her yıl ülke içerisinde düzenlenmektedir. Ülkenin genel yaşam tarzı, mutfağı ve gelenekleri Türkiye’ye benzemektedir. Dolayısıyla hem öğrenciler hem de turistler bu ülkeye kolayca adapte olmaktadırlar. Bulgaristan’da bulunan Riga Manastırı UNESCO tarafından dünya mirası listesine alınmıştır. Ülke aynı zamanda hemen hemen her kültüre uyan yaşam tarzına sahiptir. Bulgar halkı misafirperver, hoşgörülü, nazik, içten insanlar olması ile gelen turistler ve öğrencilerle özel ilgilenmektedirler.

Konaklama

Üniversite kampüsü içerisinde devlet yurtları bulunmaktadır. Üniversite devlet yurtları 10 bloktan oluşmaktadır. Öğrenciler için konaklama alternatifleri arasında devlet yurtları, özel yurtlar, öğrenci stüdyo evleri ve kiralık daireler bulunmaktadır. Yurt içerisinde yemekhane, ders çalışma alanları, dinlenme odası gibi alanlar bulunmaktadır. Yurt ücretleri aylık ortalama 100-150 € arasındadır.

Kiralık daire fiyatları aylık 100-150 €  arasında değişmektedir

Ulaşım

Türkiye’den Bulgaristan’a hava yolu ve  kara yolu ile ulaşım mümkündür. Şehir içi ulaşımda ise her yer birbirine çok yakın olduğu için bisiklet çok fazla kullanılmaktadır. Aynı zamanda otobüs, taksi, metro da çok sık tercih edilmektedir.

Yurt dışında sınavsız üniversite
Tıp Eczacılık
Hukuk Mühendislik
Psikoloji Eğitim Bilimleri
Uluslararası İlişkiler İşletme ve Yönetim Bilimleri
Hemşirelik Gazetecilik
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
BÖLÜM HAZIRLIK LİSANS SÜRE (YIL) YÜKSEK L. DOKTORA
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite


ONLİNE BAŞVURU FORMU

Yurt dışında sınavsız üniversite

OKULDAN GELİŞMELER