BURADASINIZ : Anasayfa / KHARKİV POLİTEKNİK ÜNİVERSİTESİ

Arama Seçenekleri

KHARKİV POLİTEKNİK ÜNİVERSİTESİ


OKUL BİLGİLERİ

Sistemde kayıtlı okul bilgileriYurt dışında sınavsız üniversite
 • Adres :
  Kyrpychova St, 2, Kharkiv, Kharkiv Oblast, Ukrayna, 61002

  Telefon :
  0850 500 50 40

  Kuruluş :
  1885

  Rektör :
  SOKOL EUGENE IVANOVİCH

  Lisans harcı ve ücretleri :
  0000

KHARKİV POLİTEKNİK ÜNİVERSİTESİ

Bilmeniz gereken önemli noktalar


ÜNİVERSİTE TANITIMI

Ukrayna, Avrupa'nın doğu kesiminde bulunan modern bir Avrupa ülkesidir ve bölgenin en büyük Avrupa ülkelerinden biridir. Ukrayna'nın toplam nüfusu yaklaşık 43 milyon kişidir. Nüfusunun yaklaşık% 78'i Ukraynalılardan oluşmaktadır. Ukrayna farklı uluslardan insanlara ev sahipliği yapmaktadır. Hangi uyruğa sahip olursa olsun kişi Ukrayna’ya gittiği zaman orada kendini özgür hissetmektedir. Ukraynalılar, dünya çapında, diğer uluslara karşı merhametli tavrı, bağlılıkları ve yüksek uluslararası hoşgörüleri nedeniyle ünlüdür. Resmi dil Ukraynacadır; fakat buna rağmen çoğu Ukraynalı Rusça konuşmaktadır. Ukrayna’nın ulusal para birimi Grivna (UAH) dır . Hemen hemen her bankada para birimi konusunda değişim yapılmaktadır. Ukrayna toplumu, farklı dinlere mensup kişilere karşı oldukça hoşgörülüdür.

KHARHİV ŞEHRİNDE YAŞAM

Kharkiv şehri Ukrayna’nın 2. Büyük şehridir. 134 Üniversiteye ve akademiye sahip olup öğrencilere sağladığı imkânlar ile Ukrayna’nın, üniversite ve kültür şehri olarak anılır. 220.000 öğrencisi vardır bunların içinde 94 ülkeden 15.200 yabancı öğrenci okumaktadır. Kharkiv bölgesi, üniversitelerinden son 10 yıl içinde 70.00 yabancı öğrenci mezun olmuştur. Yaşam çok ucuzdur, şehir yeşillikler içinde, çok sakin ve insanları kültürlüdür. Türkleri ve yabancıları seven bir şehirdir. Görülebilecek yerlerin başında tarihi binaların karşılıklı sıralandığı geniş mi geniş Sumskaya caddesi, Özgürlük Meydanı ve Puşkin Caddesi gelmektedir. Yine Lenin Meydanı  etrafındaki  kafeler oturup bir şeyler içmek için uygun bir yerdir. Ukrayna’nın batısından doğusuna doğru gittiğinizde Rus renklerini daha fazla görmeye başlarsınız. Aynı zamanda yabancı öğrenci şehri de olan Kharkiv ’de birçok milletten insanla tanışmak mümkündür. Rus mutfağının ağırlıkta olduğu Kharkiv ‘de İtalyan yemekleri ve Türk yemeklerinin de ilgi görmektedir.

KONAKLAMA

Ukrayna üniversiteleri; yüksek kaliteli akademik eğitimi, çok ekonomik eğitim ve yaşam maliyetleriyle gerçekten de çok caziptir. Ukrayna’da hem eğitim, hem konaklama, hem de sosyal gider maliyetleri, ülkemizdeki ailelerin rahatlıkla karşılayabilecekleri seviyede olup, birçok bölgemize kıyasla, Türkiye’den bile ekonomiktir. Ukrayna’da eğitim almayı bu kadar ekonomik ve cazip hale getiren unsur tabii ki yurtlarıdır. Ukrayna üniversitelerinde yurtlar, bakım, kalite, kişi sayısı gibi değişkenlere bağlı olarak genellikle aylık 50 – 80 USD arasında değişmektedir. Bazı üniversiteler daha bakımlı ve lüks yurt olanağı sağlamakta bu tip yurtlarda ise aylık ücretler 75-100 USD civarında olabilmektedir. Genel olarak 2-3 kişilik olan yurt odaları öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılayabilmek için yeterli imkânı sağlamaktadır. Yurtlarda mutfaklar bulunmakta ve öğrenciler kendi yemeklerini yapma olanağına sahiptirler. Okul yurtları ve özel yurtlar arasındaki aylık ortalama fiyat farkı 50-60 USD civarındadır.Ukrayna’da eğitim alan öğrenciler beslenme, ulaşım, temel ihtiyaç ve sosyal giderleri için aylık ortalama 350 USD civarında harcamaktadır. Kişiye göre değişir, ancak bu rakam Ukrayna’da okuyan bir öğrencinin sıkıntı çekmeden bir ayını geçirmesi için yeterlidir. Her yerde olduğu gibi Ukrayna’ da da yaşam standartları kişiden kişiye

Yurtların yanı sıra evlerde de konaklama imkânı bulunmaktadır. Türkiye’deki fiyatlar ile Ukrayna’daki ev kiraları hemen hemen aynı fiyattadır. Ortalama ev fiyatları 300-600 USD arasındadır. Beslenme konaklama dışında diğer günlük aktiviteleri de Türkiye’ye kıyasla oldukça uygun fiyatlara gerçekleştirme imkânı bulup, Avrupa ülkelerinde olduğu gibi döviz kuru farkından zorlanmaz her hangi maddi bir sıkıntıya girmezsiniz.

ULAŞIM

Hava, kara ve deniz yolu ile yapılabilmektedir.

Yurt dışında sınavsız üniversite
Mühendislik Psikoloji
Uluslararası İlişkiler İşletme ve Yönetim Bilimleri
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
BÖLÜM HAZIRLIK LİSANS SÜRE (YIL) YÜKSEK L. DOKTORA
İşletme ve Yönetim Bilimleri 1300 $ 1400 $ 4 - $ - $
Psikoloji 1300 $ 1400 $ 4 - $ - $
Mühendislik 1300 $ 1400 $ 4 - $ - $
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite


ONLİNE BAŞVURU FORMU

Yurt dışında sınavsız üniversite

OKULDAN GELİŞMELER