BURADASINIZ : Anasayfa / KHARKİV POLİTEKNİK ÜNİVERSİTESİ

Arama Seçenekleri

KHARKİV POLİTEKNİK ÜNİVERSİTESİ


OKUL BİLGİLERİ

Sistemde kayıtlı okul bilgileriYurt dışında sınavsız üniversite
 • Adres :
  Kyrpychova St, 2, Kharkiv, Kharkiv Oblast, Ukrayna, 61002

  Telefon :
  +380 57 707 6634

  Kuruluş :
  1885

  Rektör :
  Yevgen Ivaovych Sokol

  Lisans harcı ve ücretleri :

KHARKİV POLİTEKNİK ÜNİVERSİTESİ

Bilmeniz gereken önemli noktalar


Üniversite Tanıtımı

1885 yılında kurulan Kharkiv Politeknik Üniversitesi, Ukrayna’nın en eski ve en büyük teknik üniversitelerindendir. Mühendislik bölümlerinde aktif bir rol izleyen üniversite 42 uzmanlık alanında eğitim vermektedir. 89 bölümde beşeri bilimler, temel, genel mühendislik ve özel disiplinlerde öğrencilere eğitim sağlanmakta ve aynı zamanda eğitim, metodolojik ve araştırma çalışmalarının merkezleridir.

“Eğitimde Yenilikçi Teknolojiler” adaylığında ve çeşitli eğitim branşlarında Altın Madalyaları bulunan üniversitenin birçok devlet nişanı ve ödülleri bulunmaktadır. Üniversite gazetesi “Polytechnic”, gazetecilik ve yükseköğrenim alanındaki verimli çalışmaları nedeniyle Ulusal Gazeteciler Birliği Diplomasına layık görülmüştür. Üniversitenin tüm alanlardaki başarılarının uluslararası tanınırlığının bir kanıtı olarak Avrupa Üniversiteler Birliği’ne Avrupa Konseyi tarafından üye olarak kabul edilmiştir.

İngilizce ve Rusça dillerinde eğitim verilen üniversitede Ukraynalıların yanı sıra Avusturya, Almanya, İrlanda, Fransa, Rusya ve Yeni Zelanda’dan yabancı bilim insanları da yer almaktadır. Dünyanın birçok yerinde her sene yüzlerce uluslararası öğrenci tarafından eğitim kalitesinden ötürü özellikle mühendislik alanlarına yoğun ilgi gösterilmektedir.

Dünya derecelendirmelerinden biri olan ReitoR’un derecelendirme sistemlerinde dünyadaki 15.000 üniversite arasından 70 ülkeden en iyi ilk 500 içerisinde yer almıştır. Dünyadaki en iyi üniversitelerin belirlendiği QS Dünya Üniversiteleri sıralamasında 2021 listesinde 651-700 sıralama grubunda yer almaktadır. Kharkiv Politeknik Üniversitesi, Ukrayna’daki üniversitelerin TOP %5’ine girmiş ve Kharkiv üniversiteleri arasında ilk sıralarda yerini almıştır.

Sosyal Yaşam

Balkanların ve Ukrayna’nın önemli şehirlerinden biri olan Kharkiv ya da Kharkov olarak tanımlanan şehir, Ukrayna’nın turistik, endüstriyel ve eğitim şehirlerinden biri konumundadır. Dünya standartlarında eğitim veren üniversitelerin yer aldığı Kharkiv’e dünyanın her yerinden gelen öğrenciler ekonomisine de büyük katkı sağlamaktadır. Hristiyan ve Ortodoks inancın çoğunlukta olduğu Kharkiv halkı şehirde birçok dini yapının oluşmasına imkan tanımıştır.

Uzun süre Osmanlı İmparatorluğu himayesinde kalmış olan Kharkiv, Osmanlı eserlerinin izlerini önemli askeri binaların ve bilimsel akademilerin mimarisinin incelenmesinin mümkün olduğu bir kültür merkezi konumundadır.

Şehir üzerinde dört imparatorluğa ev sahipliği yapmış olağanüstü mimari ile düzenlenmiş Orta Çağ görünümünde ve oldukça yeni teknolojik bir yapılanmaya sahiptir. Kent merkezindeki Özgürlük Meydanı, Taksim Meydanı ile kıyaslanabilecek kadar kalabalık ve dikkat çekmektedir. SSCB’den kalma Lenin Heykeli de meydan içerisinde yer almaktadır. Şehir özellikle tarihi ve turistik anlamda büyük değerlere ev sahipliği yapmıştır. Aynı zamanda eğlence mekanları açısından oldukça zengindir ve eğlence kültürü gelişmiştir. Kharkiv şehrinde yer alan Gorky Park içinde bulunan lunapark oyunları ve roller coaster ile turistlerin, öğrencilerin ve yerli halkın en çok ziyaret ettiği mekanların başında gelmektedir. Şehirde tarihi binaların karşılıklı sıralandığı geniş Sumskaya Caddesi ve Puşkin Caddesi de dikkat çekmektedir. Şehrin tarihi ve yeni ressamlarının eserlerine ev sahipliği yapan ve önemli turistik mekanların başında gelen Kharkiv Art Museum şehir için oldukça büyük bir öneme sahiptir.

Yeşillikler içinde olan şehir halkı son derece sakin, misafirperver, dost canlısı ve kültürlü insanlardır. Ülke çevre temizliği açısından oldukça kalitelidir ve şehirde öğrenciler kaliteli bir yaşam sürmektedir. Köklü bir geçmişi olan üniversitelerde öğrencilere kaliteli eğitim verilmektedir. Kharkiv’de öğrenci olmak yaşam standardı yüksek, eğitim maliyeti ve sosyal yaşam maliyetinin uygunluğu ve kalitesi açısından avantaj sağlamaktadır.

Konaklama

Genelde 2 ya da 3 kişilik odalar şekline ayrılan üniversiteye ait devlet yurtları bulunmaktadır. Devlet yurtları içerisinde yemekhane, çamaşırhane, banyo, eşya dolapları, çalışma salonları ve aktiviteyle hobi odaları gibi alanlar bulunmaktadır. Öğrenciler için devler yurtlarının yanı sıra özel yurtlar, öğrenci stüdyo evleri ve daire kiralama seçenekleri de bulunmaktadır. Kiralık ev ücretleri konumuna ve evin büyüklüğüne göre farklılık göstermektedir. Devlet yurdu ücretleri aylık olarak verilmekte ve aylık 200-250 $, özel yurt ücretleri ise 200-250 $ arasında değişmektedir.

Ulaşım

Ukrayna’ya ulaşım Türkiye’den hava yolu, deniz yolu ve kara yolu ile sağlanmaktadır. Direkt uçuşlar ile yolculuk yaklaşık 2 saat sürmektedir. Şehir içi ulaşımda ise metro, metrobüs, otobüs, taksi ve tramvay gibi seçenekler bulunmaktadır.

 

Yurt dışında sınavsız üniversite
Mühendislik Psikoloji
Uluslararası İlişkiler İşletme ve Yönetim Bilimleri
Ekonomi Sosyoloji
Bilgisayar Mühendisliği Makine Mühendisliği
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
BÖLÜM HAZIRLIK LİSANS SÜRE (YIL) YÜKSEK L. DOKTORA
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite


ONLİNE BAŞVURU FORMU

Yurt dışında sınavsız üniversite

OKULDAN GELİŞMELER