BURADASINIZ : Anasayfa / S.T PETERSBURG DEVLET ÜNİVERSİTESİ

Arama Seçenekleri

S.T PETERSBURG DEVLET ÜNİVERSİTESİ


OKUL BİLGİLERİ

Sistemde kayıtlı okul bilgileriYurt dışında sınavsız üniversite
 • Adres :
  University Embankment, 7/9, Sankt-Peterburg, Rusya, 199034

  Telefon :
  0850 500 50 40

  Kuruluş :
  22 Ocak 1724

  Rektör :
  Prof. NİKOLAİ KROPACHEV

  Lisans harcı ve ücretleri :
  0000

S.T PETERSBURG DEVLET ÜNİVERSİTESİ

Bilmeniz gereken önemli noktalar


ÜNİVERSİTE TANITIMI

1724'te kurulan Saint Petersburg Üniversitesi, Rusya'daki ilk yüksek eğitim kurumudur. St. Petersburg Üniversitesi, dünyanın önde gelen üniversiteleri arasında yer alan öğretim ve araştırma mükemmelliği ile lider bir Rus üniversitesidir ve Moskova Devlet Üniversitesi'nden sonra Rusya'da bulunan en iyi ikinci üniversitedir. Üniversite mezunları arasında Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin, Başbakan Dimitri Medvedev, Rusya Eğitim Akademisi Başkanı Liudmila Verbitskaya, matematikçiler Grigoriy Perelman ve Sergey Smirnov'un yanı sıra diğer pek çok kişi yer almaktadır. Petersburg, Rusya'nın en büyük ikinci üniversite merkezidir. Burada, 90'dan fazla yüksek öğrenim kurumu ve 350'nin üzerinde araştırma kuruluşu bulunmaktadır. St. Petersburg, küresel önemi olan bir kültür merkezidir. Genellikle "Rusya'nın Kültür Başkenti" olarak anılır. Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri olan St. Petersburg, Rus tarihi boyunca önemli bir yere sahip olmuştur. Bugün St. Petersburg önemli bir sanayi merkezi ve büyük bir limandır.

PETERSBURG  ŞEHRİNDE YAŞAM

 Ülkenin resmi dili Rusçadır. Yaygın konuşulan yabancı diller İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca ve İtalyancadır. Rusya’nın resmi para birimi Ruble’dir. Rusya’da orta karasal iklim hâkimdir. Dört mevsimi rahatlıkla yaşayabilirsiniz. Her mevsim ortalama 3 ay sürer. Çok gelişmiş tren ağlarına ve kara yollarına sahiptir. Şehir içinde tramvay, metro, metrobüs ve otobüs gibi toplu taşıma araçları kullanılmaktadır. Rusya’da genel olarak yaşam maliyeti düşüktür. Şehirlere göre yaşam maliyetlerini ele alacak olursak, Moskova ve St petersburg şehirlerinde yaşam maliyetleri, diğer şehirlere göre 2 kat daha maliyetlidir. Rusya’da öğrenci olmak, eğitimin yanında yeni yerler görmek, müzeler tiyatrolar konserler ve daha birçok aktivitelere katılma imkânı veriyor. Rusya üniversiteleri yabancı öğrenciler arasında her sene kültürel, sosyal, sportif turnuvalar ve yarışmalar düzenliyor.Rusya üniversitelerinde okuyan bir öğrencinin ortalama aylık masrafı 300$-500$ arasındadır. Bu oran şehirlere ve öğrencilerin yaşayış tarzlarına göre değişmektedir. Dünyanın en iyi müze tiyatro ve operalarına sahip olan ülke büyük bir sanat mirasına sahiptir. Rus yazarları Dünya edebiyatında derin izler bırakmıştır. Birçok Rus yazarı Nobel gibi prestijli bir ödüle layık görülmüştür. Rusya’da Türk ehliyeti ile araç kullanabilirsiniz. 2013 yılının başında yürürlüğe giren kanuna göre yabancı ehliyetler ile Rusya’da mesleki olarak araç kullanımı yasaklanmıştır.Spor söz konusu olduğunda okulun kendi bünyesinin ve öğrencilerin sporu önemsediği ve yapılan spor çalışmaları örn: ( Futbol, basketbol, voleybol, masa tenisi, satranç, rugby, dağcılık, dağ kayağı, oryantiring, yüzme, kayak, futbol, basketbol, voleybol, voleybol, futbol gibi çeşitli spor ligleri var.) Dağ bisikleti, aerobik, boks, güreş ve kürek gibi spor dallarında öğrenci takımları uluslararası yarışmalara katılır ve genellikle kazanırlar. Sosyal açıdan fikir sahibi öğrenciler farklı organizasyonlara katılırlar: (SPbU Öğrenci Sendikası, Öğrenci Girişimleri Merkezi, Kariyer Merkezi, Uluslararası Öğrenci Klübü, çeşitli yaratıcı ekipler ve bilimsel toplumlar. Öğrenciler entelektüel oyunlar oynarlar, gazete ve dergiler yayımlar, gönüllü ve girişimci olurlar. Yaratıcı öğrenciler için çok sayıda ekip var. Bazıları zaten ulusal ve hatta uluslararası alanda tanınmayı başarmış durumda. Bunlara bir öğrenci korosu, bir gençlik odası orkestrası, bir tiyatro stüdyosu, bir vokal stüdyosu ve bir Rus folklorik orkestrası dâhildir. Partiler, konser, festival, gösteri, top ve çok daha fazlası öğrencilerin hayatında ayrılmaz birer parçadır. Aşağıdaki etkinlikler öğrenciler arasında en popüler olanıdır: KVN öğrenci şampiyonası, Peterhof Olimpik spor festivali, fantazi caz partisi ve farklılıkları bulanıklaştırmayı ve farklı ülkelerdeki öğrenciler arasında dostça ilişkiler kurmayı amaçlayan Uluslararası Şenlik.

KONAKLAMA

Kampüsü, ST. Petersburg’un Petrodvortsovy Bölgesi’nde 12, Vasileostrovsky Bölgesi’nde 8 ve St. Petersburg’un Nevsky Bölgesinde 1 olmak üzere toplam 21 konuttan oluşur. Yurt seçenekleri bulunmaktadır. Odalar minimum 2 maksimum 4 kişiliktir. Bir banyo, bir lavabo, bir tuvalet bulunmaktadır.  Pansiyon seçeneği de bulunmaktadır. SPBU, ikamet salonlarında yaklaşık 12.800 yer sunmaktadır. Tüm konaklama yerleri yaşamak ve okumak için tasarlanmıştır.  Salonların çamaşır yıkama olanakları, kafeleri, kantinler, dükkânlar, spor salonları ve fitnes tesisleri ile ATM’leri vardır.  Tüm odalarda internet erişimi bulunmaktadır. Yabancı öğrenciler içinde misafir konaklama yerleri bulunmaktadır.  Konut veya yurtların ödemesini internet üzerinden de gerçekleştirebiliyorsunuz. Yaklaşık 40 dakikalık bir sürede otobüs ile veya 30 dakikalık bir tren yolcuğuyla şehir merkezine varılabilecek bir konumdadır. İkişer ve üçer kişilik birer odadan oluşan yurt bloklarında yatak, dolap, masa, sandalyeler, duş, tuvalet mevcuttur. Yaklaşık 13$ ücretle kablolu, 23$ civarında bir ücretle de kablosuz internet imkânı da sunulmaktadır.  Her katta ortak mutfaklar bulunur ve kampüs içinde bir de küçük market vardır. St.Petersburg Devlet Üniversitesi aylık yurt ücreti 100 St.Petersburg şehrinde ortalama aylık yaşam gideri 450$ civarındadır.

 

Yurt dışında sınavsız üniversite
Tıp Diş Hekimliği
Hukuk Mimarlık
Mühendislik Psikoloji
Uluslararası İlişkiler İşletme ve Yönetim Bilimleri
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
BÖLÜM HAZIRLIK LİSANS SÜRE (YIL) YÜKSEK L. DOKTORA
İşletme ve Yönetim Bilimleri 4500 USD 7600 USD 4 - USD - USD
Mühendislik 4500 USD 5000 USD 4 - USD - USD
Uluslararası İşletme 4500 USD 8400 USD 4 - USD - USD
Uluslararası İlişkiler 4500 USD 5500 USD 4 - USD - USD
Psikoloji 4500 USD 4200 USD 4 - USD - USD
Hukuk 4500 USD 5900 USD 4 - USD - USD
Diş Hekimliği 4500 USD 5000 USD 5 - USD - USD
Tıp 4500 USD 5100 USD 6 - USD - USD
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite


ONLİNE BAŞVURU FORMU

Yurt dışında sınavsız üniversite

OKULDAN GELİŞMELER