BURADASINIZ : Anasayfa / S.T PETERSBURG DEVLET ÜNİVERSİTESİ

Arama Seçenekleri

S.T PETERSBURG DEVLET ÜNİVERSİTESİ


OKUL BİLGİLERİ

Sistemde kayıtlı okul bilgileriYurt dışında sınavsız üniversite
 • Adres :
  University Embankment, 7/9, Sankt-Peterburg, Rusya, 199034

  Telefon :
  +7 (812) 36 36 636

  Kuruluş :
  1724

  Rektör :
  Nikolay Mihayloviç Kropachev

  Lisans harcı ve ücretleri :

S.T PETERSBURG DEVLET ÜNİVERSİTESİ

Bilmeniz gereken önemli noktalar


Üniversite Tanıtımı

İmparator I. Peter’in kararnamesi ile 1724 yılında kurulan St. Petersburg Devlet Üniversitesi, Rusya’daki ilk eğitim kurumlarından birisidir. Üniversite neredeyse 3 yüzyıllık tarihi boyunca binlerce seçkin bilim insanı, devlet ve politik figür, müzisyen, diplomat, yazar ve ekonomist yetiştirmiştir. Dmitry Mendeleev, Alexander Popov, Ivan Pavlov, Vladimir Putin, Dmtiry Medvedev, Mikhail Glinka gibi birçok Nobel ödüllü ve uluslararası arenada etkin kişiler bulunmaktadır.

Dünyanın farklı ülkelerinden ve Rusya’nın çeşitli bölgelerinden 26.000’den fazla öğrenci üniversitede eğitim görmektedir. 100’den fazla ülkeden 3.000’den fazla öğrenci kabul eden üniversite, bazı programlarda çift diploma vermekle birlikte Rusça öğretilen lisans programlarının yanı sıra İngilizce, Almanca, Fransızca gibi birçok dilde öğretilen yüksek lisans programları da bulunmaktadır.

Üniversite dünya genelinde 60 ülkede 450 üniversite ile güçlü ortaklıklar ve işbirliği sürdürmektedir. St. Petersburg Devlet Üniversitesi, uzman faaliyetleri çerçevesinde danışmanlık, uzmanlık ve bilimsel araştırmalar yapmakta aynı zamanda büyük kurum ve işletmeler, devlet kurumları ve bireyler için görüş hazırlamaktadır. Yapılan bu çalışmaları Uzmanlık Merkezi, Arabuluculuk Merkezi, Dil Testi Merkezi’nde etkin uzmanlardan oluşan bir ekip tarafından organize edilmekte ve yürütülmektedir.

St. Petersburg Devlet Üniversitesi, Rusya’da bilimsel araştırmalar için bir hibe programı oluşturan ilk üniversitedir. Üniversite yüksek standartlarda eğitim vermekle birlikte çeşitli endüstrilerdeki lider kurumlarda modern işgücü piyasasına göre uzmanlar yetiştirmektedir. Üniversite kendi araştırma destek programlarını uygulamaktadır. Çeşitli mega hibe yarışmalarına ev sahipliği yapmış ve bu yarışma neticesinde önde gelen Rus ve yabancı bilim adamlarının öncülüğünde 9 araştırma laboratuvarı kurmuştur. St. Petersburg Devlet Üniversitesi, bilimsel, eğitimsel ve ekonomik faaliyetlerini modernize etmeye ve çevre yönetimi en iyi teknolojileri tanıtmaktadır. Üniversite sürdürülebilir, çevre odaklı gelişimin garantörü olması gereken bir çevre politikası uygulamaktadır.

Sosyal Yaşam

Rusya’nın kuzeybatısında yer alan St. Petersburg şehri Neva Nehri üzerinde 1703 yılında Petro tarafından kurulmuştur. Petro tüm Avrupa’yı gezdikten sonra Venedik’i görmüş, çok beğenmiş ve St. Petersburg üzerinde kanallar açarak Venedik’ e benzetmeye çalışmıştır. Bu yüzden “Rusya’nın Venedik’i” olarak da bilinmektedir. Şehir yaklaşık 5 milyonluk nüfusuyla Rusya’nın 2. ve Avrupa’nın en büyük 4. şehridir. Resmi dili Rusça olan ve  Rusça’nın yanı sıra birçok yabancı dilin konuşulduğu şehir, zarif mimarisi ve Çarlık döneminden kalma tarihi binalarıyla kültürel merkez konumundadır. 24 saat canlılığını koruyan ve her zaman kalabalık olan şehrin merkezinde yer alan Nevsky Caddesi ilgi odağı olmaktadır. Saint Petersburg tarihi merkezi, UNESCO tarafından korunan şehirde dünyaca ünlü müzeler, tiyatrolar, galeriler, anıtlar, kültürel ve eğitim kurumları da bulunmaktadır. Ermitage, St. Isaac Katedrali, Rus Ulusal Kütüphanesi, Rus Müzesi bunlardan sadece birkaçıdır.

Eğitim alanında Rusya’da önemli bir merkez olan St. Petersburg 40’tan fazla üniversiteye sahiptir. Bu üniversiteler arasında 1724 yılında kurulan St. Petersburg Üniversitesi aralarında çeşitli ödüllerin sahiplerinin bulunduğu, dünya siyasetine ve ekonomisinde etkin olan birçok mezun bulunmaktadır. St. Petersburg’da özellikle uzay bilimleri (astronomi), uçak mühendisliği ve diğer mühendislik dalları oldukça ilgi çekmektedir.

Rusya, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD)’ye göre, Kanada, Japonya, ABD ve İsrail’i geride bırakarak dünyanın en iyi eğitim fırsatını sunan ülke olmuştur. Her yıl yaklaşık 168 ülkeden 200.000’den fazla yabancı öğrenci Rus üniversitelerine gelmektedir. Rusya’da eğitim almanın birçok avantajı bulunmaktadır. Özellikle Tıp, Fizik, Matematik, Mühendislik ve diğer bilimleri gibi güçlü yönleri bulunan Rusya’da her alanda derin ve temel bilgiler edinilebilmektedir. Doktorlar, mühendisler, matematikçiler, yazılımcılar ve diğer bilimlerdeki uzmanların eğitiminde tanınmış bir dünya lideridir. Rus üniversitelerinin bu başarıları, üniversitelerin uluslararası sıralamalardaki yerleriyle de açıkça görülmektedir. Rusya başarılı uluslararası öğrenciler için burs imkanları da tanımaktadır. Bologna Deklarasyonu’nu imzalayan Rusya, katılımcı ülkelerin ortak eğitim alanı yürütme çerçevesinde bir dizi yükümlülük üstlenmiştir. Rus diplomaları dünya ülkelerinin çoğunda geçerli olduğu gibi diğer ülke üniversiteleri ile ortaklaşa mezunlara çift diploma veren programlar yürütmektedir.  Rusya’da eğitim alan öğrenci Rus diplomasının yanında Avrupa diploması da almaktadır.

Rusya çok uluslu bir ülke olmasından ötürü farklı ülke ve kültürlerden gelenler kolaylıkla adaptasyon sağlamaktadır. 100’den fazla dilin konuşulduğu ülkede 200’den fazla farklı etnik kökenli halk bir arada yaşamaktadır. Rus anayasası din özgürlüğünü garanti altına almaktadır. Rusya’daki yabancı öğrenciler için toplu taşıma araçları, kütüphaneler, tiyatrolar, konserler, müzeler ve diğer tüm kamu ve eğlence mekanları da dahil olmak üzere indirimler yapılmaktadır. 

Konaklama

Devlet ve özel yurt seçeneklerinin yanı sıra öğrenci stüdyo evleri ve kiralık daire seçenekleri de bulunmaktadır. Devlet yurtları aylık 150-180 $ arasında değişmektedir.

Ulaşım

Türkiye’den ulaşım hava yoluyla sağlanmaktadır. İstanbul’dan St. Petersburg’a yaklaşık 3 saat 20 dakika saat süren direkt uçuşlar mevcuttur. Şehir içi ulaşımda ise yaygın olarak metro, otobüs, tramvay, taksi ve dolmuşlar bulunmakla birlikte trenle ulaşım da mevcuttur.

Yurt dışında sınavsız üniversite
Tıp Diş Hekimliği
Hukuk Mühendislik
Psikoloji Uluslararası İlişkiler
İşletme ve Yönetim Bilimleri İnşaat Mühendisliği
Makine Mühendisliği Yazılım Mühendisliği
Gazetecilik Politika Bilimi
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
BÖLÜM HAZIRLIK LİSANS SÜRE (YIL) YÜKSEK L. DOKTORA
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite
Yurt dışında sınavsız üniversite


ONLİNE BAŞVURU FORMU

Yurt dışında sınavsız üniversite

OKULDAN GELİŞMELER