BURADASINIZ : Anasayfa / Sıkça Sorulan Sorular

İSVEÇ

Bu konuya baglı dosya adedi : 0

Lisans Eğitimi:

 İsveç’te lisans eğitimini almak isteyen kişilerin, iyi bir dereceyle liseyi bitirmiş olmaları (en az %85 ortalama) ve IELTS sınavından 6,5 ya da TOEFL ile PTE sınavlarından da eş değer puanı almış olmalıdırlar.
 Türkiye’de hâlihazırda bir lisans programı okuyan öğrenciler de İsveç’te lisans programlarına transfer olabilir veya yeniden eğitime başlayabilir. Bu öğrenciler, isterlerse kayıtlarını dondurabilir ya da lisans programlarını terk ederek İsveç’te eğitim alabilmektedirler.
 Türkiye’de 2 yıllık Meslek Yüksekokul mezunları da, İsveç’te okudukları bölümde lisans tamamlayabilirler. Normal şartlarda DGS ile Türkiye’de de 3 yıl daha okuyarak lisans diploması alan öğrenciler, zaten lisans eğitiminin 3 yıl olduğu İsveç’te eğitimlerini tamamlayarak çift diploma sahibi olurlar.
 İsveç’te yükseköğrenim dili İsveççe ve İngilizcedir.
 İsveç’te İngilizce eğitim almak isteyen öğrenciler, İngilizce dil seviyelerini uluslararası geçerliliği bulunan bir belge ile kanıtlamaları gerekmektedir. Genel olarak İsveç üniversiteleri tarafından kabul edilen İngilizce dil sınavları arasında TOEFL, Cambridge ve IELTS sınavları bulunmaktadır.
 İsveç’te İsveççe eğitim sunan programlara girmek isteyen öğrencilerin ise TISUS (Test in Swedish for University Studies) sınavından gerekli puanı almış olmaları gerekmektedir. İsveççe dil eğitimi dersleri, bazı İsveç üniversitelerinde verilmektedir. Derslere katılmak isteyen kişilerin İngilizce bilmesi gerekmektedir.
 İngilizce programların başvuruları Ekim ayından Nisan ayında son bulmaktadır. İsveççe programlar ise (az da olsa bazı İngilizce programlar dâhil) Mart’ta başlayıp, Nisan ayında sonlanmaktadır.
 İsveç’te uluslararası öğrencilerin belli yasalar çerçevesinde, sınırlı da olsa çalışma hakları bulunmaktadır. Öğrenciler, derslerini aksatmayacak şekilde, eğitimlerinden arta kalan kısımlarda 20 saate kadar part-time çalışabilmekte hatta iş kurabilmektedir.

Yüksek Lisans:

 İsveç uzaktan eğitim alanında da yüksek lisans seçenekleri sunmaktadır.
 İsveç’te yüksek lisans ücretleri AB vatandaşı öğrenciler için ücretsizdir, AB vatandaşı olmayan öğrenciler içinde bölüm ve üniversite tercihine bağlı olarak 5.000$ - 15.000$ arasında değişmektedir. İsveç’te yüksek lisans eğitimi çoğu programda İngilizce dilinde verilmektedir.
 Yüksek lisans başvurunuzda en önemli kriterlerden biri de İngilizce dil bilginiz. İngilizce dil bilginizi belgeleyebilmeniz açısından IELTS veya TOEFL sınavlarından yeterli puan almanızdır. Yeterli puanlar üniversiteler arasında değişmekle beraber IELTS İÇİN 6, 6.5, 7 – TOEFL için 100, 90, 72 puan arasında değişmektedir.
 Kriterler arasında aynı zamanda lisans not ortalaması ve üniversite öğretim üyelerinden alacağınız referanslar da yer almaktadır.
 İsveç’te yüksek lisans eğitim başvuruları genellikle 1 Aralık-15 Ocak tarihleri arasında alınmaktadır. Süreç tüm aşamalarıyla Mayıs ayı ortalarında sonuçlanıyor ve kabul almanız ile birlikte Eylül ayında eğitim dönemi başlıyor.

Gerekli Evraklar:

 Lisans diploması ( Son senesinde başvuranlar için onaylı güncel transkript)
 İmzalı, mühürlü, kapalı zarf transkript belgesi)
 IELTS veya TOEFL sınavı sonucu
 Başvuru ücretinin yatırıldığına dair dekond
 Pasaport ve ekleri
 Referans Mektubu
 Fotoğraflı Kimlik Belgesi Fotokopisi