BURADASINIZ : Anasayfa / Hizmetler / Öğrenim Nedeniyle Askerlik Erteleme
Yurt dışında sınavsız üniversite

Öğrenim Nedeniyle Askerlik Erteleme

Bilindiği gibi ülkemizde askerlik hizmeti zorunlu bir vatandaşlık görevidir. Ancak çeşitli nedenlerle bu görevin ifası zaman zaman kesintiye uğrayabiliyor. Örneğin öğrenim nedeniyle askerlik erteleme (Tecil) bu kesintilerin en fazla rastlananıdır. Elbette bir ülkenin hem orduya hem de yetişmiş insan gücüne ihtiyacı bulunmaktadır. Fakat zorunlu haller dışında eğitiminde hiçbir şekilde aksatılmaması gerekiyor

Bu durumda eğitim ve öğretimine devam eden kişilerin en azından bir süreliğine de olsa askerlik hizmetini ertelemesi akıllıca bir davranış olacaktır. Tabii bu noktada hemen önemli bir hatırlatma yapalım. Bu erteleme hizmetinde 29 yaşını geçmemiş olmak aranan şartlar arasındadır. Yani bu durumda tecil süresi 29 yaşına kadar gerçekleşebilmektedir.

Açık Öğretim Fakülteleri Kapsam Dahilindedir

Böyle bir durumda tecil şartlarının bilinmesi ve kanuna uygun hareket edilmesi gerekecektir.  Özellikle yurtdışı eğitim kapsamında danışmanlık hizmetleri veren kuruluşumuz aynı zamanda askerlik erteleme yani tecil koşullarının oluşup oluşmadığı oluştuysa neler yapılması gerektiği noktasında sizlere profesyonel çözümler üretmektedir. Herhangi bir iletişim seçeneğimizden bizlere ulaşmanız durumunda sizleri aydınlatacak olan firmamız sayesinde gerek yasal prosedüre uygun davranış içerisinde olmanız gerekse eğitiminizin yarıda kalmasını önlemek adına doğru hareket etmiş olacaksınız. Bilindiği üzere askerlik erteleme için örgün eğitim şartı aranmamaktadır. Dolayısıyla Açık Öğretim fakültelerinin herhangi bir bölümünde eğitiminiz devam ediyorsa bu haktan sizlerde yararlanabilirsiniz.

Kimler Askerlik Erteleme Yapabilir?

 

Askerlik erteleme işlemi için gerekli olan belgeler dışında bilinmesi gereken kimlerin askerlik erteleme işlemi yapabilir? Sorusuna kısaca yanıt aramakta fayda var. Yasal kanunlar çerçevesinde belirlenmiş birtakım kurallar bütünden oluşan tecil işlemi;

  • Lise ya da Üniversite eğitimine devam eden kişiler 29 yaşına kadar askerliklerini erteleyebilirler.
  • Aşırı kilolu kişiler ilk yoklama ardından askerlikleri için erteleme kararı alabilir.
  • Yurt dışında ya da yurt içinde doktora, yüksek lisans veya stajlarını yapanlar 33 yaşına kadar askerliklerini erteleyebilir.
  • Aynı zamanda yüksek öğrenim amacıyla  üzerinde çalıştıkları bilim dallarında yurt içinde ya da  yurt dışında küresel anlamda yenilikler ve ilerleme alanında çalışmalarda bulunan kişilerin kurumlarınca görevlendirildiklerine dair belgesi bulunanlar 36 yaşına kadar askerliklerini erteleyebiliyorlar.
  • Sportif alanlarında tecil şansı bulunmakta ve lisanslı sporcular 33 yaşına kadar askerliklerini erteleyebiliyor.
  • Birinci derecede yakın akraba (abisi veya kardeşi askerlik yapan kişiler) bu yakınları askerlik hizmetini bitirip tamamlayana kadar askerlik erteleme işleminden yararlanabilmektedirler.