BURADASINIZ : Anasayfa / Blog / Neden Yurt Dışında Eğitim ?
Yurt dışında sınavsız üniversite

Neden Yurt Dışında Eğitim ?

Yurtdışı Üniversite Eğitimi

Dünya günden güne globalleşerek çok daha küçük bir yer halini alıyor. Başka ülkeler bizim için artık çok da uzak değil. Aynı zamanda artık iş için daha nitelikli insanlar aranıyor. Öğrenciler kendilerini daha donanımlı bir şekilde yetiştirmek zorunda kalıyorlar. Yurtdışı üniversite eğitimi almak, bir öğrenciyi belki de erişebileceği en yüksek noktalardan birine taşımak demektir. Daha kaliteli ve nitelikli bir eğitimin yanı sıra başka bir ülkede yaşamayı deneyimlemek her öğrenci için paha biçilmez değerdedir.

Yurtdışı Üniversite Pahalı Mıdır?

Yurtdışı üniversite bazılarının kulağına çok pahalı gelebilir. Ancak yurtdışı üniversite tercihi yapmak için birçok seçenek var. Avrupa ile başlayacak olursak; Norveç, Finlandiya gibi Kuzey Avrupa ülkeleri ve İngiltere pahalıyken Çek, Polonya, Slovenya gibi ülkeler fiyat açısından çok daha uygun. Euro bölgesi dışında kalan bu alanlar, öğrenciler tarafından yurtdışı üniversite eğitimi için sık sık tercih ediliyor. Hem okulların kalitesi hem de yaşam kolaylığı öğrencileri cezbediyor.

İngiltere, Almanya, Fransa, Hollanda, İspanya, İtalya gibi büyük Avrupa ülkelerinde, köklü üniversitelerde de öğrenciler lisans eğitimi alabiliyorlar. Dünya’nın en büyük şehirlerini ve tarihlerini barındıran bu ülkeler; yukarıda sayılan diğer ülkelere nazaran standart bir hayat sürebilmek için biraz daha tuzlu olabilir. Ancak yine de iyi araştırma yapıldığı zaman Paris, Lyon, Barcelona, Madrid, Berlin, Frankfurt, Amsterdam gibi büyük şehirlerde bile konaklamak için uygun ev, yurt ya da pansiyon bulma şansınız olabilir.

Yurtdışı Üniversite İçin Burs Nasıl Bulunur?

Yurtdışı üniversite eğitimi masraflarını minimuma indirebilmek için öğrenciler genellikle burs arayışı içerisinde oluyorlar. Eğer bir spor dalı ya da sanat ile uğraşıyorsanız, profesyonelleştiğiniz bir alan varsa, eğitim almak istediğiniz ülkede de burs bulabilme şansınız var. Yurtdışına çıkmadan evvel, iyi bir araştırma yaparak size burs sağlayabilecek yurtdışı ya da yurtiçi vakıflarına ulaşabilirsiniz. Ayrıca gittiğiniz okulda üstün başarı gösterirseniz burs bulabilme ihtimaliniz epey artacaktır. Hem ders başarısı hem de sosyal becerileriniz ile kendinize finansal destek sağlayabilirsiniz. Böylelikle yurtdışı üniversite masraflarınızı biraz da olsa aşağı çekebilirsiniz.