UKRANYA HAKKINDA | Aymir Danışmanlık
aymir-logo

UKRANYA HAKKINDA - Ukrayna Üniversiteleri

 

UKRAYNA HAKKINDA BİLGİ

Ukrayna (Ukraynaca: УкраїнаUkrayina, /Ukrɑinɑ/), Doğu Avrupa'da ülke. Doğusunda Rusya, kuzeyinde Beyaz Rusya, batısında Polonya, Slovakya ve Macaristan; güneybatısında Romanya ve Moldova, güneyinde Karadeniz ve Azak Denizi yer alır. Kiev kenti Ukrayna'nın başkentidir.

Ukrayna adı, eski Slav dilinde "sınır ülkesi" anlamına gelmektedir ancak şimdi bilimsel çevrelerde başka görüşler de vardır. Eskiden Ukrayna’ya Rutenya (Rus, Русь) da denilmekteydi. Ukrayna, Slavlardan önce sırayla İskitler (Sakalar), Hunlar, Hazar Kağanlığı, Kıpçaklar, Peçenekler, Kumanlar, Oğuzlar ve Altınordu Devleti, Osmanlı Devleti tarafından kontrol edilmiştir. Günümüzde Ukrayna'nın başkenti olan Kiev, 9. yüzyılın ortalarına kadar Hazar Kağanlığı'nın bir parçasıydı. Peçenekler Kiev şehrineTürkçe ''Sambat'' adını vermişlerdi. 860 yılı civarında Viking kralı Rurik'in komutanları tarafından Hazar Kağanlığı'nın elinden alındı ve Kiev Knezliği'nin bir parçası oldu. 14. yüzyılda Ukrayna topraklarının doğu kısmı Kiev dahil Litvanya Grandüklüğü'nün eline geçti. Batı kısımlar ise Lehistan Krallığı'nın bir parçası haline geldi.

Eski zamanlarda Ukrayna'ya Rutenya da denmiştir. Bilimsel açıdan kabul edilen, en yaygın görüş; Ukraynalıların, Rusların ve Belorusların (Beyaz Rusların), tahminen 14-16. yüzyıllarda Doğu İslav kavimlerinden kaynaklanmış olmaları şeklindedir. Öte yandan, Sovyet kaynakları ve günümüz Rusya Federasyonu'nda kabul edilen kaynaklar, Ukraynalıların ve Belorusların Ruslardan geldiklerini söyler ancak 8-9. yüzyıllarda kurulan, merkezi çağdaş Ukrayna'nın başkenti Kiev'de bulunan ve sonradan Kiev Rus Devleti adı verilen devlette eski Slav kavimlerinin temsilcilerinin yaşadıkları bir gerçektir ve mevcut vakayinamelerde ulus olarak Rus, Ukraynalı adı geçmiyor.

Bu konuda, günümüz Ukrayna'sında yaygın kaynaklar aslında Rusların Ukraynalılardan kaynaklandığını iddia eder. Yaklaşık 14. yüzyıla kadar varlığını sürdüren eski Kiev Rus Devleti'nde yaşayan ulus, Ukraynalılarmış; Moğollar geldikten sonra Ukraynalıların çoğu, Kiev'i terk edip kuzeye doğru göç etmeye başlamış ve sonra, yeni bir devletin başkenti olacak Moskovaadlı bir kenti kurmuş. Yeni devletin adı, Moskova Rus Devleti; sonra Rus Çarlığı, sonra da Rus İmparatorluğudur yani bu görüşe göre, günümüzde Moskova'da ve etrafında yaşayan ulus, Kiev'den gelen Ukrayna kökenli ulusmuş; Kiev'de ve Ukrayna'da günümüzde yaşamakta olan ulus ise Ukraynalı ve Moğol-Tatar karışımıymış, diye bir görüş de yaygındır. Ruslar, SSCB zamanında Ukraynalılara yoğun bir şekilde baskı yapmışlar; onlara Rus kültür ve dilini yoğun bir şekilde aşılamışlardır. Öyle ki, Ukraynalıların ayrı bir ulus olduğunu düşünenler hapse atılmış; baskı altına alınmıştır. Yoğun baskılar sonucu Ukraynalılar, ayrı bir ulus olduklarını ayrı bir dil konuştuklarını yıllarca kimseye anlatamamışlardır. Bağımsızlıktan sonra Ukrayna dili resmi dil olmuş, okullarda ve günlük yaşamda Ukrayna dili yoğun bir şekilde kullanılmaya başlamıştır.

Tüm SSCB devletlerinde olduğu gibi Ukrayna'da da ekonomi ve üretimin bütün sektörleri başta Rusya olmak üzere diğer Sovyet cumhuriyetlerine bağlıydı. 1991'de SSCB dağıldıktan sonra Ukrayna'da birçok fabrika ve işletme kalmıştı ancak yeni kurulan ülkeler derin ekonomik ve siyasal krizler yaşamakta oldukları için Sovyetler zamanındaki ilişkiler kesilmişti; bu nedenle işletmeler, fabrikalar çalışamıyordu. Yeni piyasa koşullarında ekonominin yeniden yaşama dönüştürülmesi ve canlandırılması yıllar aldı. Haksız özelleştirme sonucu SSCB'den kalan fabrikaların çoğu yeni oligarşinin temsilcilerine neredeyse bedava satılmıştı.

Şimdi Ukrayna'nın ekonomisi canlanmış durumda, çok iyi çalışmaktadır. Ukrayna'da maden kömürü rezervleri çoktur ancak yeni teknolojilerin yetersizliği nedeniyle maden kömürü çıkarımı pek gelişmiş değildir ve ocaklarda sık sık gaz patlamaları meydana gelmektedir. Başlıca ihracatlar, maden kömürü; büyük çaplı borular ve hurda demirdir. Ukrayna'nın tarımı gelişmiştir ancak AB ve WTI (DTÖ) engelleri yüzünden Ukrayna tarım ürünlerini fazla ihraç edememektedir. Doğal gaz konusunda Ukrayna, tüm Avrupa gibi Rusya'ya bağlıdır; petrol konusunda da Rusya'ya ve Asya ülkelerine bağımlılık söz konusudur. Ukrayna'da sıradan yurttaşların yaşam düzeyi orta; yoksul sayılabilen insanların sayısı, tüm nüfusun %0,7'si civarındadır. Aynı zamanda iktidarda bulunanlar (oligarşi) çok zenginlerdir. 2007-2008 başında enflasyon oranları yükselmiştir (2007 - %17; Ocak 2008 - % 2,9).Ukrayna'nın gelişmişlik oranı %87,3 tür. Son yıllarda sanayileşme ve teknoloji büyük bir artış göstermiştir. Sonuç olarak Ukrayna, Doğu Avrupa'nın 2. gelişmiş ülkesidir.

Kırım Tatarları ya da Kırım Tatar Türkleri, anayurtları Karadeniz'in kuzeyindeki Kırım Yarımadası olan ulustur. Ukrayna'nın ana Müslüman unsurunu teşkil ederler.Yoğun olarak Kırım, Özbekistan, Tuna Irmağı'nın Karadeniz'e döküldüğü bölge (Romanya ve Bulgaristan) ve Türkiye'de yaşarlar. Türkiye'de 2 milyondan fazla kişinin Kırım-Tatar kökenli olduğu tahmin edilmektedir.

Kırım Tatarları, II.Dünya Savaşında Ruslar tarafından Almanlarla iş birliği yaptıkları gerekçesiyle Kırım'dan Sibirya'ya ve Orta Asya'ya sürülmüşlerdir. Bu sürgünler esnasında binlerce Kırım Tatarı trenlerle Sibirya'ya giderken soğuk ve açlıktan yollarda ölmüştür; daha sonra Kırım'a dönmelerine izin verilmiştir. Bugün, Kırım Tatarları Kırım nüfusunun yaklaşık %13 kadarını meydana getirmektedirler ve zaman içinde sürgündeki Tatarlar da geri dönerek yoğunluğu arttırmaktadırlar.

 

1.      Başkent: Kiev

2.      Alan: 603.628 km²

3.      Nüfus: 45,59 milyon (2012) Dünya Bankası

4.      Para birimi: Grivna

5.      Başbakan: Arseniy Yatsenyuk

6.      Yönetim şekli: Üniter devlet, Yarı başkanlık sistemi, Cumhuriyet, Parlamenter sistem

 

Ukrayna'da Üniversite Eğitimi

 • YGS ve LYS'yi Kazanamadım Diye Üzülmeyin! Lise Diplomanızı Getirin, Sınava Girmeden İstediğiniz Bölümü Çok Ekonomik Fiyatlarla Okuyun. 
 • Ukrayna üniversite eğitimi için son yıllarda en çok tercih edilen ülkelerden biri olmuştur. Ukrayna üniversiteleri Avrupa Birliği üniversitelerince denk olarak kabul edilmekte ve eğitim kaliteleri kabul görmektedir. Son yıllarda gelişen ülkeler arası ilişkiler sayesinde YÖK Ukrayna üniversitelerini tanımakta ve diplomalarına denklik vermektedir. 
 • Ukrayna Doğu Avrupa'nın en önemli üniversitelerine ev sahipliği yapıyor. 
 • Sovyetler Birliği döneminde ülkenin en önde gelen üniversitelerine ve akademik kadrolarına sahip olan Ukrayna, bu geleneği ve mirası günümüzde de sürdürmektedir. Akademik kadroları, başarıları, buluşları ve potansiyelleri ile dünyaca ün yapmış olan üniversiteleri ile  günümüzde dünyanın her yerinden binlerce öğrenciyi Ukrayna’da üniversite eğitimi almaya çekiyor.   
 • Ukrayna'da eğitim almak Türkiye'den bile ekonomik!  

Bu kadar kaliteli bir akademik potansiyeli çok ekonomik eğitim ve yaşam maliyetleriyle dünyaya açan Ukrayna’da eğitim almak gerçekten de çok cazip. Ukrayna’da hem eğitim, hem konaklama, hem de sosyal gider maliyetleri, ülkemizdeki ailelerin rahatlıkla karşılayabileceklerdeki seviyede olup, hatta birçok bölgemize kıyasla, Türkiye'den bile ekonomiktir. Ukrayna'da üniversitelerin büyük bölümünde okul harcı ve yurt dahil toplam yıllık maliyet ortalama 2500 - 3000 USD arasındadır. YGS ve LYS derdine son! Lise diplomanızla kayıt olup, Ukrayna üniversitelerinde istediğiniz bölümü okuyabilirsiniz.

 • Üniversite sınavını kazanamamaktan korkmanıza artık gerek yok. AymirYurtdışı Eğitim size Ukrayna üniversitelerinde istediğiniz bölümü okumanız için mükemmel bir destek veriyor. Ukrayna’da üniversite eğitimi için sınav şartı aranmıyor. İlk yıl hazırlık eğitiminin ardından istediğiniz üniversitede, dilediğiniz bölümü okuyabilecek, üniversite mezunu olmanın gururunu siz de yaşayabileceksiniz. 
 • Ukrayna’da alınan üniversite diplomaları hem Avrupa Birliğinde hem de Türkiye'de tanınıyor! Diplomanıza YÖK denkliği alabilirsiniz. 
 • Avrupa ülkelerinde üniversiteler arası tanınma, işbirliği ve öğrenci değişimini mümkün kılan Bologna anlaşmasını imzalayan ülkelerden biri olan Ukrayna'da alacağınız diplomalar tüm Avrupa'da geçerli. Bologna anlaşmasını Türkiye de imzaladığı için diplomanız Türkiye'de de geçerli olacaktır. Türkiye ve Ukrayna arasında gelişen ikili ilişkiler sonucunda YÖK Ukrayna üniversitelerini tanımakta ve diplomalarına denklik vermektedir. 
 • Hem üniversite mezunu olun hem de Rusça ve Ukraynaca dillerini öğrenerek donanımlı hale gelin!
 • Ukrayna'da eğitiminizi dilerseniz Ukraynaca dilerseniz Rusça ya da İngilizce olarak alabilirsiniz. Özellikle günlük yaşamda birbirine çok yakın olan Rusça ve Ukrayna dilleri aktif olarak kullanıldığından, Ukrayna'da eğitim alan öğrenciler bu iki dile de hakim olarak mezun olmakta ve Türkiye'de bu özellikleri ile büyük avantaj elde etmektedirler. 
 • Ukrayna’da Eğitim Almak İçin 10 Muhteşem Neden! 
 • 1.Ukrayna Doğru Avrupa’nın en önemli ve dünyaca ünlü üniversitelerinden bazılarına ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle Odessa tam bir üniversiteler şehridir.
 • 2.Ukrayna üniversiteleri çok güçlü akademik kadrolara sahiptir. Öğrenci başına düşen profesör sayısı özellikle ülkemizle kıyaslanamayacak kadar yüksektir.
 • 3.    Ukrayna üniversiteleri Avrupa Birliği ve YÖK tarafından tanınır. Diplomanıza denklik alabilirsiniz.
 • 4.    Ukrayna üniversitelerinde eğitim devlet tarafından desteklenir. Bu nedenle öğrencilerin eğitim maliyetleri çok düşüktür. Üniversite haçları yıllık 1800 – 3900 USD kadardır.
 • 5.    Ukrayna üniversiteleri öğrencilere çok ucuz konaklama olanakları verir. Ukrayna’da birçok üniversitede yıllık yurt ücretiniz 550 USD’yi geçmez.
 • 6.    Ukrayna’da öğrencilere beslenme, ulaşım, sosyal harcamalar, cep harçlığı gibi giderler için aylık yaklaşım 350 USD yeterli olmaktadır.
 • 7.    Lise diplomanıza ve aldığınız derslere uygun olarak dilediğiniz bölümde eğitim alabilirsiniz
 • 8.    Ukrayna’da Kiev, Odessa, Harkov, Sumy gibi üniversite şehirleri aynı zamanda zengin bir kültür ve sanat şehridir. Ukrayna’da eğitim öğrencilere vizyon ve kişisel gelişim kazandırır.
 • 9.    Ekonomik ve kaliteli eğitim dünyanın birçok ülkesinden öğrencileri Ukrayna’ya çekiyor. Bu da zengin bir uluslararası öğrenci yaşamı sağlıyor.
 • 10. Ukrayna üniversitelerin kayıt, kabul ve vize işlemleri birçok Avrupa ülkesine göre kolaydır ve kısa sürer.
 • Ukrayna Üniversite Eğitimi Almak İçin En Ekonomik Seçeneklerden Biridir
 • Yüksek kaliteli akademik potansiyel, çok ekonomik eğitim ve yaşam maliyetleriyle dünyaya açan Ukrayna’da eğitim almak gerçekten de çok cazip. Ukrayna’da hem eğitim, hem konaklama, hem de sosyal gider maliyetleri, ülkemizdeki ailelerin rahatlıkla karşılayabileceklerdeki seviyede olup, hatta birçok bölgemize kıyasla, Türkiye’den bile ekonomiktir.   Ukrayna’da Eğitim Giderleri
 • Ukrayna’da üniversite ücretleri özellikle hazırlık sınıflarında oldukça ekonomik seviyelerde olup, yıllık ortalama 3500 – 5000 USD arasındadır. Bölümlerde ücretler çok ekonomiktir. Bölüm ücretleri üniversitelere göre değişmekle birlikte yıllık 1500 – 3900 USD civarında olmaktadır.
 • Ukrayna üniversiteleri öğrencilere çok ekonomik yurt konaklama olanakları sağlıyor.
 • Ukrayna’da eğitim almayı bu kadar ekonomik ve cazip hale getiren unsur tabii ki yurtlarıdır. Komünist dönemden kalma büyük yurt binaları günümüzde öğrencilere çok ucuz konaklama olanağı sağlıyor. Ukrayna üniversitelerinde yurtlar, bakım, kalite, kişi sayısı gibi değişkenlere bağlı olarak genellikle aylık 25 – 50 USD arasında değişmektedir. Bazı üniversiteler daha bakımlı ve lüks yurt olanağı sağlamakta bu tip yurtlarda ise aylık ücretler 60-90 USD civarında olabilmektedir. Ukrayna’da yurtlarda kalan öğrencilerimizin geneli yıllık ortalama 550 USD civarında yurt ödemesi yapmaktadır. 
 • Sosyal yaşam ve cep harçlığı ihtiyacı
 • Ukrayna’da eğitim alan öğrenciler beslenme, ulaşım, temel ihtiyaç ve sosyal giderleri için aylık ortalama 350 USD civarında harcamaktadır. Tabii ki sosyal harcamaların limiti kişiye göre değişir, ancak bu rakam Ukrayna’da okuyan bir öğrencinin sıkıntı çekmeden bir ayını geçirmesi için yeterli bir miktardır.  
 • UKRAYNA’DA EĞİTİM VE YAŞAM MALİYETLERİ EKONOMİKTİR  
 • Yurt Konaklaması Tercih Edilirse  YILLIK    $450-$550     Yıllık Üniversite Harcı (Fakülte Eğitimi) $ 1.800 – $3,9000 Aylık Harçlık İhtiyacı $ 250 – $500 Yıllık Genel Toplam (10 aylık ortalama) $ 4.000 – $ 8.000 

 

Ukrayna’da Hazırlık Eğitimi

Hazırlık eğitimi okuyacağınız bölüme göre belirlenir. Hazırlık bölümleri bilindiğinin aksine sadece Dil eğitiminden ibaret değildir. Hazırlık aşamasında öğrenciler 4 ayrı seçenek üzerinden eğitim görürler. Bu seçenekler eğitim göreceğiniz bölümlere göre belirlenir. Bunlar sırasıyla şöyledir:  

1) Mühendislik, Teknoloji ve Doğal Bilimler Bu bölümlerde okumak isteyen öğrenciler Rusça ve ya Ukraynacahazırlık eğitimi alırken kimya, matematik, fizik, tasarım, bilgisayar işletim sistemleri üzerinden hazırlık eğitimi alırlar. Bu hazırlık seçeneğini bitirenler üniversitelerin fizik, radyofizik, matematik, mühendislik, teknoloji, kimya, coğrafya ve sibernetikse alanlarında eğitim alabilirler.

2)Ekonomi Bu hazırlık bölümünü seçen öğrenciler, Rusça ve Ukraynaca eğitim ile birlikte matematik, coğrafya, ekonomiye giriş ve alan çalışmaları ile bilgisayar işletim sistemleri üzerine eğitim alarak ekonomi, işletme, pazarlama, uluslararası ticaret, gibi alanlarda üniversite eğitimi alabilirler.

3) Tıp, Biyoloji ve Ziraat Bu hazırlık bölümünü seçenler Rusça ve Ukraynaca eğitimin yanı sıra biyoloji, kimya, fizik, alan çalışmaları ve bilgisayar ile ilgili eğitim alırlar. Bu hazırlığı tamamlayanlar tıp ve ya ziraat ile ilgili bölümleri okuyabilirler.

 4)Sosyal ve İnsani Bilimler Bu hazırlık bölümünü seçenler Rusça ve Ukraynaca eğitimin yanı sıra edebiyat, coğrafya, alan çalışmaları ve bilgisayar ile ilgili eğitim alırlar. Bu hazırlığı tamamlayanlar uluslararası ilişkiler, gazetecilik, tarih, felsefe, psikoloji, sosyoloji, hukuk ve uluslararası hukuk gibi bölümlerde okuyabilirler.   

 İngilizce Hazırlık: Ukrayna İngilizce hazırlık bölümleri olsa da tavsiye edilmemektedir. Zaten orada iyi bir eğitim alabilmeniz Rusça ve Ukraynacayı bilmenize bağlı olacaktır. Rusça ve Ukraynaca birbirine çok yakın dillerdir. 

 

 NOT: RUSÇA HAZIRLIK GÖRÜRKEN ÖĞRENCiLERiN iSTEĞiNE BAĞLI iNGLiZCE ÖZEL KURS GÖRME iMKÂNI VARDIR AYLIK MAKSiMUM ÜÇRETi:45$  

 

Ukrayna'da Konaklama ve Yaşam Maliyetleri

 

 • Ukrayna'da üniversite ücretleri oldukça ekonomik seviyelerde olup, yıllık ortalama 1800 - 3900 USD  arasındadır. 
 • Ukrayna'nın toplam maliyette çok ucuz gözükmesinin temel nedeni,  üniversitelerin çok ucuza sağladıkları yurt olanaklarıdır. Birçok  üniversitede yurtların yıllık ücreti 500  USD civarındadır.  Ancak bu yurtların fiziksel şartları genellikle oldukça kötü olduğundan  öğrencilerin çok büyük bir bölümü kısa süre sonra ev kiralamayı tercih  etmektedir.   Ev kiralamayı tercih eden öğrencilerin aylık konaklama giderleri hızlı  bir artış gösterir. Ukrayna'da ev kiraları, konuma ve evin  özelliklerine göre değişmekle birlikte aylık 3 kişinin paylaştığı bir evde kira ve evin elektrik, su,  telefon vb giderleri de eklenince kişi başı maliyet aylık 250 - 400 USD  civarına gelecektir.   Aşağıdaki tablo bir öğrencinin hazırlık sonrasında bölümüne başlayınca, okul, konaklama ve yaşam giderleri masrafları göz önüne alınarak oluşturulmuş çok gerçekçi bir tablodur.   Ukrayna'da eğitim ve yaşam maliyetlerinin bundan daha ucuza olacağını iddia eden öğrenciler ya da kuruluşlar olsa da Ukrayna'da yaşayan öğrencilerin çok büyük bir bölümü bu maliyetlerle okumaktadır.   Ukrayna'da eğitim alan öğrencilerin çok az bir bölümü yurtlarda kalmayı tercih etmektedir. Öğrencilerin büyük kısmı kalite sorunları nedeniyle ev tutmayı tercih etmektedir. 
 • BAŞVURUDA İSTENEN BELGELER

 • 1) Başvuru Dilekçesi ● http://yogm.meb.gov.tr adresinden veya, ● Bulunulan ülkedeki eğitim müşavirliği, ataşeliği veya konsolosluktan temin edilebilir.           
 • 2) Mezuniyet Belgesi ● Yurt içinde en son mezun olunan okuldan alınan diploma veya mezuniyet belgesinin, onaylı fotokopisi,   ● Yurt dışındaki; - Orta öğretim kurumlarını bitirenlerden, eğitim müşavirlikleri/ataşelikleri veya il millî eğitim müdürlüklerinden,   - Yükseköğretim kurumlarını bitirenlerden, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığından alınacak denklik belgesinin onaylı örneği.
 • 3) Kayıt-Kabul Belgesi (Akseptans) ● Öğrenim yapılacak ülkedeki kurumdan alınacak hazırlık, dil veya esas öğrenim seviyesi ve dalını, öğrenime başlayış-bitiş tarihlerini, kaçıncı sömestrden başlandığını gösteren Türkçe tercümesi ile birlikte onaylı Kayıt-Kabul Belgesi (Akseptans). (Açıklama : Esas öğrenimden önce dil öğrenimi yapacakların Kayıt-Kabul Belgesi’nde en az iki ay süreyle haftada en az 15 saat öğrenim görecekleri belirtilmelidir.   Dil öğrenimini tamamlayanların esas öğrenime başladıklarına dair Kayıt-Kabul Belgesini, eğitim müşavirliğine/ataşeliğine veya konsolosluğa göndermeleri gerekir.)
 • 4)  YGS/LYS   Sonuç Belgesi Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Yeni Zelanda, Kanada, AB'ye üye ve aday olan ülkeler ile Avrupa Ekonomik Alanına üye olan ülkeler (İzlanda, Lihtenşayn, Norveç, İsviçre)’de öğrenim göreceklerden  YGS/LYS belgesi istenmez.   - Bunların dışında kalan ülkelerde öğrenim yapacaklardan; Ön lisans öğrenimi için  ilgili puan türünde  YGS/LYS'de en az 140 ; lisans öğrenimi için ilgili puan türünde  YGS/LYS'de  en az 180veya daha fazla puan almış olmaları istenir.   - Beden eğitimi, resim, müzik gibi özel yetenek sınavı ile öğrenci alan yükseköğretim kurumlarında öğrenim yapacakların özel yetenek sınavını kazandıklarını ve  YGS/LYS'de  en az 140 puan aldıklarını belgelendirmeleri gerekir.   (Açıklama : YGS/LYS Sonuç Belgesi, alındığı yıl itibariyle 2 yıl geçerlidir.)
 •  ●  YGS/LYS Sonuç Belgesi’nin İstenmediği Durumlar
 • Öğrenim görülecek ülkenin yükseköğretim kurumlarına kayıt-kabul için girişte yapılan genel yetenek, bilim veya yüksek öğretim kurumunun özel olarak yaptığı sınavı başaranlardan, SAT 1 (Minimum 1000 puan) ACT (Minimum 21 puan) Abitur Fransız Bakaloryası GCE A Level Sertifikası (Minimum 2 ders) Uluslararası Bakalorya (International Baccalaureat, IB) Avusturya Matura Diploması (Matura Reifezeugnis) İtalya Maturita Diploması (Diploma di Maturita) - Ülkemizdeki liselere denk yurt dışındaki okullardan mezun olup yüksek öğrenim yapacaklardan, - Türkiye’deki konservatuarların lise kısmından mezun olup yurt dışında özel yetenek sınavı sonucunda kayıt-kabul hakkı  kazananlardan,   - ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda yer alan yüksek öğretim kurumları ile bu kurumlar dışındaki yükseköğretim kurumlarında, yüksek öğrenim şartlarını yerine getirerek asıl öğrenimlerine başladıklarını, öğrenimlerini bir sömestr başarıyla sürdürdüklerini ve ikinci sömestreye kayıt yaptırdıklarını belgelendirenlerden,   - Türkiye’de veya yurt dışında ön lisans derecesinde öğrenim görüp lisans tamamlama ya da lisans öğrenimi göreceklerden, - Ülkemizdeki yükseköğretim kurumlarında lisans seviyesinde öğrenim görme hakkını kazandıktan sonra kayıtlarını sildirip bu işlemi takip  eden bir takvim yılı içinde yurt dışında öğrenime başlamış olanlardan   YGS/LYS girme şartı aranmaz.
 • 5) Nüfus Cüzdanı Örneği
 • 6) Askerlik Durum Belgesi  (Terhis, Erteleme, Tehir, Muaf, vb.)                 (Açıklama : a) Ön lisans ve lisans öğrenimi yapacaklardan Askerlik Erteleme Belgesi, (1990, 1991 ve  sonraki yıllarda doğmuş erkek adaylar için ve 31.10.2010 tarihine kadar  1989 doğumlular için istenmez) b) Lisansüstü öğrenim yapacaklardan Askerlik Durum Belgesi (2 adet),)  
 •  7) Vesikalık Fotoğraf (2 adet) (Açıklama : Fotoğrafların arkasına adı ve soyadı mutlaka yazılmalıdır.)       
 •  8) Zorunlu Hizmet Belgesi (Açıklama : Zorunlu hizmetle yükümlü olanların, zorunlu hizmetini yaptığını, karşılığını ödediğini, taksitle ödemede anlaştığını veya ertelettiğini belgelendirmeleri gerekir.)
 •  9) Kamu Görevlilerinden İstifa Belgesi (1416 sayılı Kanunun 21. maddesi)