BURADASINIZ : Anasayfa / Sıkça Sorulan Sorular

Eğitim yolu ile askerlik erteleme

Bu konuya baglı dosya adedi : 0

Eğitim sebebiyle askerliğin tecil edilebilmesi 29 yaşını geçmeme şartıyla mümkündür. 

Doktora, Lisans ve Yüksek Lisanstan Dolayı Askerlik Tecili

Henüz 29 yaşını bitirmemiş (30 yaşından henüz gün almamış) bir kişi yüksek lisans ya da doktora eğitimine devam ederse, bu kişilere 35 yaşına kadar tecil hakkı tanınmaktadır.  Lisans ve ön lisans mezunlarına 29 yaşını bitirmemiş olmak kaydıyla 2 yıl, yüksek lisans ve doktora mezunlarına ise 1 yıl askerlik tecil hakkı tanınmaktadır.

Örneğin; Bir kişi yüksek lisansa başvuru yaptığında, ilk başvuruda kişinin başvuru esnasında 30 yaşından gün alıp almadığına bakılır ve kişi 30 yaşından gün almadıysa kayıt yapılır. Yüksek lisansa kaydı yapılan kişi askerliğini tezli yüksek lisans yaparsa 4 eğitim dönemi, tezsiz yüksek lisans yaparsa askerliğini 3 eğitim dönemi erteleyebilir. 

Yüksek lisanstan mezun olan kişiler doktora programına başlayarak askerliğini 35 yaşına kadar erteleyebilir.

Açık öğretim fakültelerinde eğitimlerine devam eden kişiler açıktan okudukları okul sayesinde askerliklerini tecil ettirebilirler. Açıktan okumak ve örgün öğretimde okumak arasında askerlik tecili açısından bir fark yoktur. Her iki durumda da eğitim mazeretine bağlı olarak askerlik ertelenir.

  • Yurtdışında çalışma ve oturma iznine sahip olanlar bulundukları yerlerdeki Türk Konsolosluklarına başvuru yaparak 38 yaşına kadar askerliklerini tecil ettirebilirler.

ASKERLİK TECİLİ NASIL YAPILIR?
Eğitimi aldığınız ülkedeki T.C. Konsoloslukları Eğitim Ataşeliklerine başvurmalısınız. Başvurular, şahsen veya posta yoluyla yapılabilir. Başvuru esnasında, pasaportunuzun ön 2 sayfasının fotokopisi (resminizin olduğu sayfalar) ve vizenizin olduğu sayfanın fotokopisi ile devam ettiğiniz okuldan alacağınız tam zamanlı (full time) öğrenci olduğunuzu bildirir belge gereklidir.