BURADASINIZ : Anasayfa / Sıkça Sorulan Sorular

Yurt dışında öğrenim görülen süre içerisinde çalışma hakkı

Bu konuya baglı dosya adedi : 0

  •     Hangi ülkede okurken kaç saat çalışabilirim?
  •     Mezunlara iş bulmaları için ne kadar süre izin verilir?
UKRAYNA: Ukrayna'da yabancı öğrencilerin çalışması yasaktır. Öğrenciler İzinsiz part time çalışma imkanları bulabilirler.

RUSYA: Rusya’da eğitim amaçlı vize ile bulunan bir yabancı, ilave olarak çalışabilmek için Rusya İçişleri Bakanlığı’na bağlı Rusya Göç Servisi Bürosu’ndan izin almak zorundadır. Çalışma izni sadece üniversitelerde tam zamanlı okuyan öğrencilere verilmektedir. Yabancı öğrencilere verilen çalışma izinleri 1 yıllık geçerlilik süresi ile verilir. Bu süreden sonra iş akdine göre çalışma izninin uzatılması gerekmektedir.

LETONYA- LİTVANYA: İlk sene hazırlık kursu olduğu için öğrencilerin çalışma imkânı yoktur. Ancak, öğrenciler üniversiteye kayıt yapılıp 1. sınıftan itibaren verilen oturum izni ile yasal olarak haftada 20 saat part-time çalışılabilmektedir.

ABD: Öğrenciler kampus içinde yarı zamanlı çalışabiliyor.

ALMANYA: Mezun bir yıl içinde iş bulursa oturma ve çalışma izni alıyor. Öğrencilerin ise yılda 90 gün tam zamanlı ve 180 gün yarı zamanlı çalışma hakkı var.

AVUSTRALYA: Çalışma izni almak için 3 aydan daha uzun süreli programa kayıt yaptırmalısınız. Avustralya’da lisans ya da en az iki senelik tezsiz bir yüksek lisans programını bitirenler 2, tezli programı bitirenler 3, doktora yapanlar 4 yıl yasal çalışma hakkına sahip.

AVUSTURYA: Çalışma izni yabancı öğrenciler için lisans ve yüksek lisans şeklinde ayrılmıştır. Lisans eğitimi alan öğrenciler aylık en fazla 374 Euro kazanacak şekilde çalışabilirken yüksek lisans öğrencileri için bu 600 Euro’dur. Öğrenci iş bulduğu takdirde, bunun devlet tarafından da onaylanması gerekiyor.

BELÇİKA: Öğrencilere yarı zamanlı çalışma izni veriliyor.

DANİMARKA: Yabancı öğrenciye haftada 20 saate kadar, tatillerde ise tam zamanlı çalışma izni veriliyor.

ESTONYA: Öğrenciler yasal bir saat sınırlaması olmadan istedikleri kadar çalışma iznine sahipler. Mezunlar iş aramak için 6 ay kalabiliyor.

FRANSA: Öğrenci vizesi olan yılda 964 saat çalışma hakkına sahip. Ancak iş bulmak için çoğu yerde Fransızca bilmek gerekiyor.

FİNLANDİYA: Öğrenciye haftada 25 saat çalışma izni veriyor, tatillerde bu tam zamanlı olabiliyor. Mezunlar kendi alanlarıyla ilgili iş bulabilirse çalışma izni alıyor.

HOLLANDA: Çalışma izni üniversiteler açıkken haftada en fazla 10 saat; haziran, temmuz ve ağustos aylarında ise tam zamanlı.

İNGİLTERE: İngiltere dil öğrencilerine çalışma iznini kaldırdı ancak üniversite lisans ve yüksek lisans öğrencilerine çalışma izni vermeye devam ediyor.

İSPANYA: Öğrencilerin çalışma izni var ama ülkenin dilini bilmeden iş bulmak oldukça zor.

İSVEÇ: Öğrenciler derslerini aksatmadıkları sürece çalışabiliyor. Mezunlara iş aramaları için 6 ay süre tanınıyor.

İSVİÇRE: Haftada 15-20 saat çalışma izni veriyor.

İTALYA: Haftada 20 saat çalışma izni veriyor. Sadece yüksek lisans ve doktora mezunları 6-12 aylık iş bulmak için geçici vize alabiliyor. Lisans eğitimi alanlar okurken iş bulurlarsa çalışma vizesi alabiliyor.

KANADA: Öğrencilerin haftada 20 saat çalışma izinleri var. Mezuniyetten sonra 2-3 yıl arasında çalışma ve oturma izni veriyor. Mezunlar bu sürede isterlerse oturma isterlerse de vatandaşlık için başvurabiliyor.

POLONYA: İzne gerek olmadan öğrenciler yarı zamanlı çalışma hakkına sahipler.

NORVEÇ: Haftada 20 saat çalışma izni veriyor ve bu süre tatillerde tam zamanlı oluyor. Mezuniyetten sonra iş bulan çalışma ve oturma izni de alabiliyor.