BURADASINIZ : Anasayfa / Sıkça Sorulan Sorular

HOLLANDA

Bu konuya baglı dosya adedi : 0

 Araştırma Üniversiteleri’nde lisans programları 3 yılda tamamlanırken, Bachelor of Science (BSc) ve Bachelor Of Arts (BA) olarak iki programdan oluşur. Master programları ise Master of Science (MSc) ve Master of Arts (MA) olarak ikiye ayrılır ve eğitim alacağınız bölüme göre bir ya da iki yıl sürer.
 Doktora programlarının süresi ise 4 yıldır. Sosyal bilimler, doğa bilimleri, hukuk, mühendislik ve tıp alanlarında lisans eğitimi alırken, akademik ve bilimsel becerileriniz artırır, bir yandan da mezun olduktan sonra kariyer becerilerinizi geliştirmeye yönelik eğitimler alırsınız.
 Uygulamalı Bilimler Üniversiteleri’nde ise ön lisans programları 2 yıl, lisans programları 4 yıl ve master programları ise bir ya da iki yıl sürerken, Uygulamalı Bilimlerde doktora derecesi verilmez. Uluslararası ticaret, güzel sanatlar, finans, bankacılık, işletme gibi alanlarda yeterlilik kazanılır. 
 Hollanda’da eğitim almayı düşünen öğrenciler için eğitim alabilecekleri 2000’den fazla lisans ve lisansüstü program bulunurken, eğitim dilinin büyük ölçüde İngilizce olması ülkeyi tercih eden yabancı öğrenciler için önemli bir faktördür. 
 Hollanda'da üniversite okumak demek, uluslararası geçerli bir diplomaya sahip olmak, İngilizce dışında ikinci bir yabancı dil öğrenme şansı bulmak ve mezun olduktan sonra hem ülkede hem de Avrupa’da iş imkânlarından faydalanmak anlamına gelir.
     

 Lisans Eğitimi: 

 Lise veya dengi okul diploması ya da mezun olmayanlar için öğrenci belgesi.
 Notlarınızın dökümünün olduğu transkript.
 IELTS puanınızın 6.0 ya da TOEFL test sonucunuzun 550 olması.
 Eğitim için alacağınız öğrenci vizesi.
 Üniversiteden temin edeceğiniz kabul belgesi.
 Seçtiğiniz üniversiteye ve programa neden katılmak istediğinizi ve geleceğe yönelik planlarınızı anlattığınız niyet mektubu.
 Öğretmenlerinizden alacağınız 2-3 adet referans mektubu.
 Yaratıcı sanatlar ve tasarım alanlarına başvuracak öğrenciler için portfolyo. 
 

Başvuru Süreleri ve Tarihleri:

 Hollanda'da lisans eğitimi veren üniversiteler için akademik yıl güz dönemi Eylül ayında başlarken, bahar dönemi ise Şubat ayından Haziran ayına kadar devam eder. 
 Son başvuru tarihlerinin kaçırılması bazı lisans ve lisansüstü programlarda ve üniversitelerde 6 ay ile 12 ay gibi bir süreyi kapsar. 

 

Yüksek Lisans( Master) Eğitimi:


 Üniversitedeki notlarınızın dökümünün olduğu transkript belgesi.
 Lisans diploması ya da mezun olmayanlar için öğrenci belgesi.
 IELTS sınavından ortalama 6.0 ve TOEFL sınavından da 213 almak gerekir.
 Hollanda’da eğitim için alacağınız öğrenci vizesi.
 Üniversiteden aldığınız kabul belgesi.
 Seçtiğiniz programa neden katılmak istediğinizi, geleceğe yönelik plan ve hedeflerinizi anlatan ve statement of purpose adı verilen niyet mektubu.
 Eğitim alacağınız kuruma ve bölüme göre, hakkınızda bilgi verebilecek öğretmenlerinizden alacağınız referans mektubu.
 Staj ve iş tecrübelerinizi gösteren CV.
 Sanat ve tasarım programlarına kayıt olacaklar için portfolyo hazırlanması gerekir.
 

Yüksek Lisans Süreleri ve Tarihleri:

  Hollanda’da master eğitimi, genel olarak eğitim alacağınız üniversiteye ve başvuracağınız programa göre değişiklik göstermektedir. 
 Bir tam yıl ve bazen de iki yıla kadar uzamaktadır.
 Yüksek lisansını tamamlayan öğrenciler, doktora programına girmeye hak kazanırlar. 
 2 yıllık eğitim süresi 4 dönemde tamamlanmakla beraber, 1 yıllık eğitim süresini quarter denilen 4 eşit parçaya bölerek, yoğunlaştırılmış bir ders programıyla yüksek lisansınızı bitirme imkanı vardır.
 Akademik yıl Eylül ayında başlayıp Haziran ayında sona ererken, Temmuz ile Eylül arası tatil dönemidir. 
 Bir yıllık quarter programlarında ise çeyrek dönemler arasında bir haftalık tatiller bulunur. Yüksek lisans eğitimlerini bir an önce bitirip kariyer hayalleri kuran öğrencilerin tercih ettiği bir yıllık programların ilk 9 ayı teorik eğitimle geçerken, geri kalan zamanda tez hazırlanır.


Doktora Eğitimi:

 Hollanda'da 'Doctoraat' (doktor) ünvanı, 'Promotie' ünvanı yardımıyla elde edilir.
 Araştırma derecesindeki seviyeyi belirten 'Promotie' ünvanı, sahibine Hollanda'daki en üst üniversite derecesi olan Doktor (dr.) ünvanını alması için hak kazandırır.
 Yüksek lisans derecesinden sonra, 'Promotie' iki şekilde elde edilebilir: öğrenci ya üniversitelerde asistanlık yaparak (Assistent in Opleiding,  AIO) ya da araştırma görevlisi (Onderzoeker in Opleiding, OIO) olarak görev alarak 'Promotie' olabilirler.
 Doktora adaylarının gerekli araştırmaları yaparak dört yıldan uzun bir süre içerisinde çalışma yaptıkları alanla ilgili bir doktora tezi hazırlamaları gerekir.
 Yazma sürecinde, bir profesör sürekli olarak doktora adayını gözetim altında tutar ve adaya danışmanlık yapar.
 Yazılan tez, halk önünde sözlü olarak savunulmalıdır. Doktora adaylarının, üniversitede görev almalarından kaynaklanan her yıl artan maaşları  bulunmaktadır.