BURADASINIZ : Anasayfa / Sıkça Sorulan Sorular

NORVEÇ

Bu konuya baglı dosya adedi : 0

Lisans Eğitimi:

 Türkiye’de 1 sene üniversite eğitimi almak veya kayıt yaptırmak. (Norveç’te herhangi bir üniversiteye başvuru yapmak için en az 13 sene eğitim almış olmak şartı vardır.)
 İngilizce yeterlilik koşullarını karşılayamayan başvuru sahiplerinin, aşağıdaki sınavlara girerek veya dersleri alarak İngilizce yeterlilik şartını yerine getirmeleri mümkündür.

Şartlar:
• TOEFL yazılı sınavından en az 500, bilgisayarlı TOEFL sınavından en az 170 veya internet aracılığıyla yapılan sınavdan en az 60 alınması,
• IELTS’den (International English Language Testing Service) en az 6.0 alınması,
• APIEL’den (Advanced Placement International English Language) en az 3 alınması,
• Cambridge Üniversitesi sınavları (First Certificate in English, Certificate in Advanced English, Certificate of Proficiency in English)
• Avustralya, Kanada, İrlanda, Yeni Zelanda, İngiltere, ABD gibi İngilizce konuşulan ülkelerde İngilizce olarak en az bir yıl üniversite öğrenimi gören veya İngiliz dili alanında üniversite eğitimi almış olan başvuru sahipleri de, İngilizce yeterlilik koşulunu karşılamış sayılırlar.
 Norveççe bölümler için 1 yıl Norveççe dil kursu verilmektedir.( İngilizce bilmeyenler de Norveççe dil kursu aldıktan sonra eğitimine Norveççe olarak devam edebilmektedir. Devlet okullarında dil eğitimine yönelik programlar mevcuttur.)
 Norveç'te üniversite eğitimi tamamen ücretsiz olup, sadece yıllık 1500-2000 NOK (600-1000 TL) harç ödenmektedir.
 Norveç’te eğitim alınan sürede öğrenciler part time çalışma hakkı da elde etmektedir. ( Haftalık 20 saat)

Yüksek Lisans Eğitimi:

 Master programlarına kabul koşulları, her yükseköğrenim kurum/kuruluşu tarafından, başvuru sahipleri hakkında yapılan akademik değerlendirmeler temelinde ayrı ayrı kararlaştırılmaktadır.
 Master başvurularında, en az 3 yıllık lisans öğreniminden (undergraduate/Bachelor's degree) mezuniyet şartı aranmaktadır. Ayrıca, başvuru sahibinin, lisans öğrenimi sırasında, başvuruda bulunduğu master programıyla ilgili derslerden en az bir buçuk yıl eğitim görmüş olması da gerekmektedir.
 Başvuru için gerekli form ve son başvuru tarihlerini öğrenmek için öğrenci adaylarının doğrudan ilgili yükseköğretim kurum/kuruluşuna başvurmaları gerekmektedir. Genel olarak yabancı öğrenciler için son başvuru tarihi 15 Ocak -15 Mart arası dönemdedir. Bazı okullar, ön-seçim için (pre-qualification) bundan daha erken olan ayrı bir son başvuru tarihi de koyabilmektedirler.