BURADASINIZ : Anasayfa / Sıkça Sorulan Sorular

İSPANYA

Bu konuya baglı dosya adedi : 0

Lisans Eğitimi:

 Lisans eğitimi 4 yıldır.
 İspanyolca eğitim almak isteyenlerin B2 düzeyinde İspanyolca dil yeterliliğinin olması gerekmektedir.
 Mezun durumunda olanlar orta öğretim kurum diplomasının üniversiteye giriş için denkliğinin alınması gerekmektedir. (İspanya Büyükelçiliği aracılığı ile teyit için gerekli belgeler İspanya Eğitim Bakanlığına iletilebilir)
 Teyit alan öğrencilerin İspanya’nın üniversiteye giriş sınavına Selectividad (PAU) girmelidir.
Selectividad (PAU) sınavına girmesine gerek olmayan öğrencilerin aşağıdaki şartlardan birini sağlıyor olması gerekir:

• Türkiye’deki İtalyan, Alman, Fransız liselerinden mezun olmuş ve herhangi bir ek sınava ya da denkliğe ihtiyaç duymadan bu ülkelerde lisans eğitimine başlayabilecek durumda olmak.
• Avrupa Birliği’nde denkliği olan IB (International Baccalaureate – Uluslararası Bakalorya) diploması veren Türk liselerinden birinden mezun olmak.
• Bu koşulları sağlayan öğrencilerin ise mezuniyet not ortalamaları, mezun oldukları okullar ve seçecekleri bölümü ilgilendiren lisedeyken aldıkları derslerdir.

Eğer öğrenci tüm şartları karşılıyor fakat dil yeterliliği yoksa izlenecek yol Dil Eğitimi + Selectividad Sınavı Hazırlık kursudur:

• Öğrenci İspanya’ya giderek B2 düzeyine kadar İspanyolca eğitimi alır. Şartlı kabul almış sayılır. Kurs bitiminde ise genellikle Ocak ayında başlayan ve Mayıs ayı sonuna kadar süren Selctividad sınavı hazırlık kursuna katılır. Öğrenci hangi İspanyol üniversitesine başvuruda bulunacağını İspanya’da iken seçer ve başvurusunu Mayıs ayı sonunda gerçekleştirilen Selectividad sınavı sonucuna göre yapar. Öğrenciler ancak B2 düzeyinde skor elde ettikleri zaman Selectividad sınavının hazırlık kursuna katılabilirler.

 Öğrenciler üniversitelere Selectividad sınavından aldıkları puanın %40’ı ve lise mezuniyet notunun %60’ı alınarak hesaplanan bir puan ile başvurusunu yapar.

Gerekli Belgeler:

 İspanyolca / İngilizce yeterlilik belgesi. (İspanyolca için B2, İngilizce için de TOEFL IBT 80 veya 6,5 IELTS istenir)

 Türkiye’deki İtalyan, Alman, Fransız liselerinden mezun olmuş ve herhangi bir ek sınava ya da denkliğe ihtiyaç duymadan bu ülkelerde lisans eğitimine başlayabilecek durumda olmak veya Avrupa Birliği’nde denkliği olan IB (International Baccalaureate – Uluslararası Bakalorya) diploması veren Türk liselerinden birinden mezun olmuş olmak. Eğer öğrenci bu şartları taşımıyorsa Selectividad sınavına girmek zorundadır. Öğrenciler üniversitelere Selectividad sınavından aldıkları puanın %40’ı ve lise mezuniyet notunun %60’ı alınarak hesaplanan bir puan ile üniversite başvurusunu yapar.

 Lise diploması ( İspanyolca / İngilizce tercümesi yapılmalıdır.)

 Transkript ( İspanyolca / İngilizce tercümesi yapılmalıdır.) Not ortalamasının iyi olması gerekir.

 Motivasyon mektubu

 

Yüksek Lisans Eğitimi:

Master programlarının süreleri 1 yıl (60 ECTS) ile 2 yıl (120 ECTS) arasında değişmektedir. 

İspanya’da İngilizce Master programlarına başvuru için gerekli belgeler;

• Eksiksiz doldurulmuş bir başvuru formu
• Lisans not çizelgesi (İngilizce – İspanyolca olmalıdır.)
• Pasaport fotokopisi