BURADASINIZ : Anasayfa / Yurtdışında öğrenim gördüğüm süre içerisinde Burs alabilir miyim?

Yurtdışında öğrenim gördüğüm süre içerisinde Burs alabilir miyim?

Yurtdışında eğitim gören her öğrenci burs başvurusu yapabilir. Burs ve öğrenim kredisi müracaatları, her yıl eylül, ekim veya kasım ayları içerisinde alınmaktadır. Başvurular Kurumun web sayfası üzerinden veya e-devlet üzerinden interaktif olarak alınmaktadır.
Başvuru formu doldurulduktan sonra çıktısı alınarak yurt dışında kayıt olunan okula imzalatılarak, posta yolu ile formun üzerinde belirtilen adrese belirtilen son başvuru tarihine kadar gönderilmektedir.  Burs ve öğrenim kredisi müracaat sonuçları Kasım sonu veya aralık ayları içerisinde belli olmakta ve kurumun web sayfasında ilan edilmektedir.


Ayrıca, öğrencilerin ev adreslerine herhangi bir tebligat yapılmamakta olup sadece burs veya öğrenim kredisi kazanan öğrencilerin kuruma vermiş oldukları elektronik posta adreslerine bilgi gönderilmektedir. Bu yüzden elektronik posta adresinizi başvuruda yazar iken doğru yazıp yazmadığınızı kontrol ediniz.

Kredi sonuçları açıklandıktan sonra burs veya öğrenim kredisi kazanan öğrencilerin www.turkiye.gov.tr üzerinden sunulan taahhütnameyi onaylamaları gerekiyor.
 
Taahhütnameyi onaylayan öğrenci Türkiye’deki ailesi veya kendisine kefil olacak kişi ile irtibata geçip, kendilerine en yakın notere gidip öğrenci T.C. kimlik numarasını notere söyleyerek öğrenci adına düzenlenen kefaletnameyi web sayfasından temin ettikten sonra tanzim ve tasdik edip bir nüshasını kefil olan kişiye vermektedir, noterce kefile verilen kefaletnameyi ise, “YURTKUR, Söğütözü Mah. 2176. Sok. No. 25 Çankaya/ANKARA” adresine elden veya posta ile göndermesi gerekmektedir.


BURS VEYA ÖĞRENİM KREDİSİ ÖDENME ŞEKLİ;

Yukarıda adınıza gönderilmiş kredinizi aşağıda yazılı bilgiler doğrultusunda hareket etmeniz halinde tahsil edebilirsiniz.

-    Burs veya öğrenim kredinizin yatırılacağı hesabınızın Ziraat Bankası’nın hangi şubesinde açıldığı bilgisini https://kyksorgu.ziraatbank.com.tr/ adresinden öğrenebilirsiniz.

-    Burs veya öğrenim kredinizi sadece Ziraat Bankası’nın Türkiye ve KKTC’deki Şubelerinden tahsil edebilirsiniz. Diğer ülkelerdeki Ziraat Bankası Şubelerinde kart teslimi veya ödeme yapılmamaktadır.

-    Türkiye’de değil iseniz vekiliniz (onaylı vekâletname gerekmektedir) herhangi bir Ziraat Bankası Şubesine başvurarak burs veya öğrenim kredinizi tahsil edebilir ve/veya adınıza Kurumumuz ödemeleri için Ziraat Bankası’nda açılmış hesabınıza ait banka kartınızı teslim alabilir.

-    Türkiye veya KKTC dışında bulunuyor iseniz size en yakın konsolosluk veya büyükelçilik aracılığıyla burs veya öğrenim kredini Ziraat Bankası nezdindeki hesabınızdan çekebilecek ve/veya Banka kartınızı teslim alabilecek kişiye vekâletname düzenletebilirsiniz.

Daha fazla bilgi için http://yurtkur.gsb.gov.tr/Sayfalar/2442/2390/YurtDisiOgrenciGenelBilgiler sayfasını ziyaret edebilirsiniz.