RUSYADA EĞİTİM | Aymir Danışmanlık
aymir-logo

RUSYADA EĞİTİM - Rusya Üniversiteleri

RUSYA HAKKINDA GENEL BİLGİLER

Rusya

Doğu Avrupa ile kuzey Asya'ya yayılmış  ve 17,075,400 km²'lik yüzölçümü ile dünyanın en geniş ülkesidir. Nüfus olarak ise sıralamada sekizincidir.

Yönetim ve Politika

Rusya Anayasası’na göre Rusya, yarı başkanlık sistemi ile yönetilmektedir. Başkan, devletin başkanı statüsündeyken; Başbakan, hükümetin başıdır. Çok partili temsili demokrasi ile yönetilen federasyonda, federal hükümet 3 temel erkten mevcuttur

Coğrafya ve İklim

Rusya Federasyonu Avrasya kıta sahanlığının kuzeyinde bulunur. Arktik (Kuzey Kutup dairesi) ve çevresindeki (sub-Arktik) bölgelerin büyük bir oranı sınırları içinde olduğundan diğer ülkelerle karşılaştırıldığında, metrekareye daha düşük kişi yoğunluğuna, ekonomik faaliyet ve coğrafi (fiziki) çeşitlik görülür. Bu bölgelerden daha güneye gelindiğinde coğrafi ve bitki örtüsü çeşitliliği artar. Rusya dünyanın en soğuk ülkelerinden biridir. Diğer iklimlere göre kış aylarında 3 kat fazla soğuk hissedilir. Ortalama yıllık sıcaklık −5.5 °C (22 °F)dir. Karşılaştırma için İzlanda'nın ortalama yıllık sıcaklığı 1.2 °C (34 °F) ve İsveç'in ortalama yıllık sıcaklığı 4 °C (39 °F)'dir. Lakin bu karşılaştırma, ülke genelini gösterdiğinden geniş yüzölçümde değişken ve ılıman iklim çeşitliliğine sahip Rusya için yanıltıcıdır.

Nüfus

141 milyonluk Rusya nüfusunun %73'ünü kentlerde yaşayanlar, %27'sini ise kırsal kesimde yaşayanlar oluşturmaktadır.Ayrıca Rusya nüfus bakımından dünyanın en kalabalık sekizinci ülkesi konumundadır (Daha fazla nüfuslu ülkeler: Çin, Hindistan, Amerika Birleşik Devletleri, Endonezya, Brezilya, Pakistan ve Bangladeş )

RUSYA HAKKINDA GÜNCEL BİLGİLER

1.      Başkent: Moskova

2.      Telefon kodu: +7

3.      Nüfus: 143,5 milyon (2012) Dünya Bankası

4.      Cumhurbaşkanı: Vladimir Putin

5.      Para birimi: Rus rublesi

6.      Yönetim şekli: Federal cumhuriyet, Yarı başkanlık sistemi, Anayasal cumhuriyet

 

Rusyada Üniversite Eğitimi

Yüzölçümü olarak dünyanın en büyük ülkesi olan Rusya, aynı zamanda eğitim, bilim ve teknoloji deyince de dünyanın ilk akla gelen ülkelerinden biridir.1990'lı yıllara kadar bu özelliğini dünyaya kapalı tutan Rusya, bu dönemden sonra dünyaya açılmaya başlamış ve sahip olduğu büyük eğitim, bilim ve teknoloji altyapısını paylaşıma açmıştır. Özellikle askeri ve uzay teknolojilerinin her alanında Amerika ile günümüzde de rekabet eden Rusya, eğitim sistemi ve üniversitelerinin dünyaca tanınması ve akredite edilmesiyle birlikte çok daha önemli bir eğitim ülkesi oldu.

Bologna anlaşmasını imzalayan ülkelerden biri olan Rusya'daki üniversiteler tüm dünyada tanındığı gibi ülkemizde de YÖK tarafından tanınmakta ve diplomalarına denklik verilmektedir. Bu özelliği ile Rusya, üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler için en mantıklı kaliteli ve ekonomik seçeneklerden biri haline gelmiştir.

Yüksek kalitede üniversite eğitimi veren Rusya, aynı zamanda hem üniversite harçları hem de yaşam ve konaklama maliyetleri düşünüldüğünde, yurtdışında bu kalitede eğitim almak için en uygun seçeneklerden biridir. Rusyada eğitim ve üniversite giderlerinin yaklaşık %75'i devlet tarafından finanse edilir. Bu nedenle Rusyada üniversite ücretleri ortalama yıllık 1500 – 4000 USD civarındadır.

RUSYADA HAZIRLIK EĞİTİMİ

Rusya’da lisans eğitimi 4 yıl, yüksek lisans eğitimi 2 yıl sürmektedir. Bu süre tıp için 6 yıl, eczacılık içinse 5 yıl olarak değişmektedir. Yabancı öğrencilerin eğitime başlayabilmeleri için Rusça ya da İngilizce yeterliliklerini belgelemeleri istenir. Dil eğitimine ihtiyacı olan öğrenciler ilk yıllarında hazırlık eğitimine alınırlar.

Rusya’da eğitimin dili Rusça’dır ve bölümlerin %95′inde eğitim Rusça olarak verilmektedir. Bu nedenle Rusya’da verimli bir eğitim almak için öğrencilere Rusça öğrenmeleri tavsiye edilir.

Üniversite hazırlık sınıflarında öğrencilere hem Rusça öğretilir, hem de öğrenciler okuyacakları bölüm için hazırlık dersleri alırlar. Hazırlık sınıflarında öğrencilere genellikle 700 saat civarında Rusça eğitimi verilmektedir. 8 ay kadar süren akademik yılın ilk dört ayında öğrenciler sadece Rusça eğitimi alırlar. İkinci dört aylık süreçte ise öğrencilere hem Rusça hem de okuyacakları bölümlere hazırlık eğitimi verilir. Buna göre öğrenciler hazırlıkta aşağıdaki içerikle eğitim alırlar.

 

 

 

 

 

 

 

Bölüm

Hazırlık ders içerikleri

Fen bilimleri

Rusça, matematik, fizik, kimya, biyoloji, bilgisayar

İşletme, ekonomi vb

Rusça, matematik, ekonomi, tarih, bilgisayar ve coğrafya

Mühendislik

Rusça, matematik, fizik, bilgisayar bilimleri

Güzel Sanatlar

Rusça, edebiyat, tarih, yetenek sınavına hazırlık

Sosyal Bilimleri

Rusça, edebiyat, coğrafya, tarih.

 

Hazırlık eğitimini başarıyla tamamlayan öğrencilere sertifika verilir. Bu sertifika ülkedeki tüm üniversitelere başvuru yapmak için yeterlidir. Hazırlık eğitiminin hangi üniversitede alındığının bir önemi yoktur.

 

                                    RUSYA ÜNİVERSİTELERİNE BAŞVURU İŞLEMLERİ

Başvuru Şartları:

İngilizce eğitim almak isteyenler İngilizce Diploma ve Transcript

Rusça eğitim almak isteyenler Rusça çevirisi yapılmış Diploma ve Transcript

Pasaportun kendisi veya ön renkli sayfasının fotokopisi

7 İşgünü içerisinde Üniversitenizden cevap alınır. Orijinal Üniversite kabul belgeleriniz için okula banka aracılığı ile ödemeniz yapılır.1 ay içerisinde Üniversitenizden kabulleriniz getirtilir. Vize işlemleriniz hemen başlatılır. Vize işlemleriniz sonuçlanır sonuçlanmaz hemen uçak biletiniz alınır. İlk yıl okul ücretiniz, konaklama ve havaalanı karşılama ücretlerinizin ödemesi banka aracılığı ile yapılır. Ve eğitiminize başlayabilirsiniz.

Not: Pasaportunuzun en az 1,5 sene geçerlilik süresi olmalıdır.