PORTEKİZDE EĞİTİM | Aymir Danışmanlık
aymir-logo

PORTEKİZDE EĞİTİM - Portekiz Üniversiteleri

                                        PORTEKİZ HAKKINDA GENEL BİLGİLER

Portekiz ya da resmî adıyla Portekiz Cumhuriyeti (Portekizce: República Portuguesa) Avrupa’nın güneybatısında İber Yarımadası üzerinde yer alan, Avrupa Kıtası'nın en batısındaki ülkedir. Portekiz kuzeyden ve doğudan İspanya ile, güneyden ve batıdan da Atlas Okyanusu ile çevrilidir. Atlas Okyanusu’nun kuzey yarımküredeki bölümünde bulunan Azorlar ve Madeira takımadaları özerk yönetimleriyle birlikte Portekiz’in birer parçasıdır.

Coğrafi yapı ve iklim

Portekiz’in anakarada bulunan toprakları, en büyük nehri olan Tejo Nehri ile ikiye bölünür. Kuzey kısmı içeride düzlükler barındıran ve dört yerde kesintiye uğrayarak tarıma elverişli alanlar yaratan dağlık bir bölgedir. Tejo Nehri ile Algarve arasındaki güney kısmı genelde serin ve yağmurlu bir iklime sahip kuzeyden daha ılık ve kuru bir iklime sahip ovalardan oluşur. Alentejo’dan dağlarla ayrılan Algarve bölgesi ise Fas ve Güney İspanya’ya benzer bir Akdeniz iklimine sahiptir.

Ekonomi

 Portekiz 1986 yılında Avrupa Birliği’ne katıldı ve kararlı bir ortamda uyum çalışmalarına başladı, sağlıklı bir büyüme düzeyine erişti. Hükümetler reformlar uygulayarak birçok devlet teşekkülünü özelleştirdi ve ekonominin önemli alanlarını liberalleştirdi. Portekiz 1999 yılında Avro kullanımına geçen ülkelerden biridir.

Nüfus yapısı

Portekiz, dil ve din açısından oldukça bağdaşık yapıda bir ülkedir. Portekiz halkı değişik etnik grupların karışımından oluşur: Roma öncesi İber ve Kelt kabileleri ile Eski Romalılar ve Cermen halkları.

Festivaller ve bayramlar

Portekiz’de yaz mevsiminde festivaller önemli yer tutar. Her şehrin ve kasabanın kendi festivali vardır. Özellikle Haziran ayı festivalleri çok popülerdir. Bu aydaki festivaller Santos Populares (popüler azizler) diye bilinen üç azize, Aziz Anthony, Vaftizci Yuhanna ve Aziz Peter'e adanır ve tüm Portekiz’de yapılır. Pagan gelenekten gelen bu festivallerin azizlerle nasıl birleştirildiği bilinmemektedir. Büyük olasılıkla Hristiyanlık bölgeye yayılmadan önce bu eğlenceler Roma tanrıları ya da yerel tanrılar adına yapılmaktaydı. Festivallerin ortak özellikleri şarap, água-pé (bir çeşit sulandırılmış şarap), geleneksel ekmek ve sardalya, düğünler, geleneksel sokak dansları, ateş, havai fişekler ve kutlamalardır.

 

PORTEKİZ HAKKINDA GÜNCEL BİLGİLER

1.      Başkent: Lizbon

2.      Telefon kodu: +351

3.      Para birimi: Euro

4.      Nüfus: 10,53 milyon (2012) Dünya Bankası

5.      Resmi dili: Portekizce

 

PORTEKİZ’DE ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ

Dünya’nın en eski üniversitelerinden birine sahip, tarih ve kültürle bezenmiş olan Portekiz, yurtdışında eğitim almak isteyen birçok yabancı öğrencinin öncelik verdiği bir ülkedir.

Dünyanın en çok ziyaret edilen ülkeleri arasında kendine 16. Sırada yer bulan Portekiz, gerçek anlamda muhteşem bir eğitim ve tatil diyarıdır. Dışa dönük bakış açısıyla ılımlı ve misafirperver olarak ünlenen Portekiz, küçük bir yüzölçümüne sahip olmasına rağmen Avrupa Birliğinin önemli bir üyesidir. Zengin bir mutfağa sahip olan bu ülkede hem eğitim almak hem de tatil yapma fırsatını sizlerde yakalayabilirsiniz.

Portekiz Eğitim Sistemine Genel Bakış

Karmaşık bir yüksek öğretim sistemine sahip olmayan Portekiz’in eğitim sistemini; üniversite, teknik üniversite ve yüksek eğitim kurumlarından oluşmaktadır. Bütün kurumların devlet ve özel okulları bulunmaktadır.

Portekiz’deki hiçbir eğitim kurumu Portekiz Eğitim Bakanlığının belirlemiş olduğu akreditasyon sistemi olmadan çalışamamaktadır. Üniversite, teknik üniversite ya da devlet-özel kuruluşlar arasında geçiş yapmak mümkündür.

Portekiz’in ana dili Portekizcedir; fakat İngilizce pek çok olduğu diğer ülkede olduğu gibi burada da çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Derslerin birçoğu İngilizce olarak verilmektedir.

Yabancı Öğrenciler İçin Konaklama

Portekiz’de bulunan çoğu üniversite diğer ülkelerden gelecek öğrencilere kalacak yer konusunda yardımcı olmak amacıyla oluşturulan konaklama ofislerine sahiptirler.

İklim/Hava Durumu

Bir kıyı ülkesi olan Portekiz’de yılın çoğu zamanında ortaya çıkan deniz meltemleri eşliğinde arkadaşlarınızla keyifli vakitler geçirme fırsatını sizlerde yakalayabilirsiniz. Ülkenin kuzeyi ve batısı çok soğuk olmasına rağmen, kış mevsiminin ılık geçtiği bir diyardır.

PORTEKİZ ÜNİVERSİTELERİNDE KAYIT İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

1-Transkrip

2-Lise Diploması

3-Niyet Mektubu

4-Fotograf 6 adet(3*4)

5-İngilizce sertifikası

 

Evrakların hepsi Portekizce ve İngilizce tercümeli ve Apostilli olacak.