Makedonya'da Eğitim | Aymir Danışmanlık
aymir-logo

Makedonya'da Eğitim - Makedonya Üniversiteleri

Makedonya Cumhuriyeti

  Makedonya,Balkanlar'da bir ülkedir. Kuzeyde Sırbistan ve Kosova, batıda Arnavutluk, güneyde Yunanistan, doğuda Bulgaristan ile komşudur. Birleşmiş Milletler tarafından 1993 yılında tanınan ülke, Yunanistan'ın itirazı sonucu Birleşmiş Milletler tarafından “Makedonya Eski Yugoslav Cumhuriyeti - MEYC” (İngilizce: Former Yugoslav Republic of Macedonia - FYROM, Makedonca: Πоранешна Југословенска Република Македонија - ΠЈРМ / Poranešna Jugoslovenska Republika Makedonija - PJRM) adıyla tanınmaktadır.

Makedonya, 542 yıl Osmanlı İmparatorluğu hâkimiyeti altında kalmıştır ve birçok Türk izi taşımaktadır.

Tarih

Bugünkü Makedonya toprakları, tarihte birçok devlet ve imparatorluğun sınırları içinde olmuştur. Bunlar içinde Roma İmparatorluğu (sonrasında Doğu Roma İmparatorluğu) ve Osmanlı İmparatorluğu, bölgede hüküm süren imparatorluklardandır.

600 yıla yakın süre Osmanlı egemenliğinde kalan bölge, 20. yüzyılda Yugoslavya Sosyalist Federatif Cumhuriyeti'nin en güney kısımlarını oluşturmuştur.

1991 yılında özerk cumhuriyet Makedonya, Yugoslavya Sosyalist Federatif Cumhuriyeti’nın iç savaşlara girdiği dönemde bağımsızlığını ilan etmiştir.

Coğrafya

Makedonya Cumhuriyeti'nin tek büyük ırmağı tam ortasından geçen Vardar Nehri'dir. Ülkede yüksekliği 2,000 metreyi geçen 16 dağ bulunmaktadır. En büyük göller Arnavutluk, Yunanistan ve Makedonya Cumhuriyeti'nin kesiştiği noktada bulunan Ohri, Prespa ve Doyran Gölü'dür.

Nüfus

Makedonya Cumhuriyeti nüfusu 2002 nüfus sayımına göre 2.022.547 kişidir. Halkın %58i büyük şehirlerde toplanmıştır.

1.    Başkent: Üsküp

2.    Para birimi: Makedon denarı

3.    Nüfus: 2,106 milyon (2012) Dünya Bankası

4.    Yönetim şekli: Parlamenter cumhuriyet

5.    Cumhurbaşkanı: Gorge İvanov

6.    Resmi dili: Makedonca

 

 

MAKEDONYADA EĞİTİM

Öğrenciler lise veya meslek lisesi diplomaları ile istedikleri bölümde Türkçe, İngilizce, Makedonca ve Arnavutça Makedonyada eğitim alabilmektedirler.

Makedonya ülkesinin çok yakın bir zamanda AB üyesi olması beklenmektedir. Makedonyada eğitim Avrupa standartlarındadır. Makedonya LGS veya LYS  şartı olmamasından dolayı son yıllarda Avrupa’da en çok tercih edilen ülkedir.

Makedonyada eğitim için lise veya dengi okul mezunu olmak yeterlidir.

Makedonya’da eğitim dili Makedonca, Arnavutça, Türkçe ve İngilizcedir. Normal olarak Makedonya’da her bölümü Makedonca okuyabilirsiniz, ancak aynı şeyi İngilizce için söyleyemeyiz, İngilizce okuyabileceğiniz bölümlerin sayısı çok daha azdır. Bu konu ile sitemizde ilgili Üniversitelerin bölüm listelerini inceleyebilirsiniz. Makedonya’da Lisans, Yüksek Lisans eğitimi almak isteyen yabancı ülke vatandaşları eğitimlerine başlamadan önce 1 yıl hazırlık eğitimi alırlar. (Makedonca, İngilizce ) İngilizce dil yeterliliği olanlar doğrudan 1. Sınıftan başlayabilirler. Makedonya’da eğitimin başlangıç tarihi Eylül’dür. Ancak hazırlık sınıfları 2. Dönem başında da öğrenci kabul etmektedir.(Ocak)
Yurtdışında bulunduğunuz ülkenin dilinde eğitim almanız her zaman avantajdır, ancak dil öğrenmek de bebek büyütmek gibi gün gün emek isteyen, sevgi isteyen bir olgudur, ama bunu yapmak için de Einstein olmak gerekmediğini belirtmek isteriz. Demek istediğimiz, üniversiteyi Makedonca okumak isteyenler için bu istek duygusal bir son dakika kararı olmamalı. Makedonca’nın amaç değil, üniversite hayatı boyunca bir araç olduğu göz önünde bulundurulmalıdır.

Makedonyada lisans tamamlama

Türkiye’de 2 yıllık meslek yüksek okulu mezunları kendi bölümlerinde Makedonyada lisans tamamlama programına katılabilirler. Meslek yüksekokulu mezunları önce Makedonyada üniversite hazırlık dil eğitimi almaları gerekir.

Makedonyada Eğitim Başvuruları

Makedonyada eğitim başvurularımız tüm sene boyunca devam eder. Makedonya üniversiteleri kabul belgesi 4-5 haftada alınmaktadır.Öğrencilerin Makedonyada eğitim alabilmesi için 8-10 haftaya ihtiyaçları bulunmaktadır.Bu süreler kesin olmamakla beraber değişebilmektedir.

 Makedonya Üniversiteleri’ne  Yatay Geçiş, Transfer

Türkiye’ de örgün 4 yıllık üniversite eğitimine devam eden öğrenciler isterlerse Makedonya’ya  yatay geçiş yapabilirler.

Makedonya’ya yatay geçiş (transfer) sonrası Makedonca, İngilizce veya Arnavutça gibi dillerin hazırlık sınıfına devam ederler. Başarılı olduktan sonra lisans bölümlerine devam edebilirler. Öğrencilerin Türkiye’de aldıkları dersleri Makedonya Üniversitelerinde saydırabilirler.Türkçe eğitim alacak öğrenciler ise hazırlık eğitimi almadan direk lisansa başlayabilirler.

Makedonya Yüksek Lisans

Makedonya Yüksek Lisans başvuru tarihleri Tüm sene boyunca devam etmektedir. Makedonya Yüksek Lisans eğitim süresi 1 – 1,5 yıl arasında değişmektedir.

Makedonyada Yüksek Lisans yapmak için lisans diploması yeterlidir. Lisans mezuniyet derecesi önemli değildir. Makedonya Yüksek Lisans bölümleri Türkçe, İngilizce veya Makedonca verilmektedir.

Makedonyada Hazırlık

Makedonyada eğitim Türkçe, İngilizce, Makedonca dillerinde eğitim verilmektedir. Makedonca veya İngilizce eğitim alacak öğrencilerde hazırlık dil eğitimi almaları gerekir. Hazırlık iki sömestır olmaktadır.

Makedonya eğitim bölümleri Türkçe, İngilizce ve Makedocadır.Türkçe eğitim alacak öğrenciler hazırlık eğitimi almazlar. İngilizce olan bölümlerde,Uluslararası IELTS veya TOEFL gibi ingilizce yeterlilik belgesi olan öğrenciler Makedonyada üniversiteleri 1. Sınıfına doğrudan kayıtlarını yapabilirler.

MAKEDONYADA KONAKLAMA

Konaklama için 2 adet seçenek bulunmaktadır ;

1-) Yurtlar ( Özel Yurtlarda Konaklama veya Devlet Yurtlarında Konaklama )

2-) Ev Kiralama ( Özel Konut Kiralama Şeklinde Konaklama yapma Opsiyonu )

Makedonya ‘da ev kiraları genel olarak 150 Euro ile 300 Euro arasında değişmektedir. Fiyatlar konaklama yapmayı tercih edeceğiniz evin özelliklerine , konumuna göre değişmektedir.
Bir evde konaklama yapmak Türkiye’deki kadar zor değildir. Çünkü Makedonya’da kiralık evlerin %90′ı full eşyalı haldedir. Ziraa Firmamız yetkilileri eşyalı evlerin tespitini yaptıktan sonra öğrencilere konaklama seçeneklerini göstermektedir. Eşyasız ev istenmesi halinde gerekli araştırmanın ardından kısa sürede konaklama ihtiyacı giderilebilir.

Makedonya’da Eğitim alırken dilerseniz Yurt’ta da konaklama yapabilirsiniz. 

Makedonya’da yurt kiraları genel olarak 70-250 Euro arasındadır. Fiyatlar konaklama yapacağınız yurdun özelliklerine göre değişmektedir. Örneğin Tek kişi yaşamak için bir oda kiralamak istiyorsanız fiyat doğru orantı da yükselecektir. Ancak genel olarak Makedonya’da bulunan yurtlar 2 ile 4 kişinin kalabileceği şekilde dizayn edilmiştir. Ziraa yurtta kalacak öğrenciler için ekonomik olarak en uygun olan seçenek çoklu oda seçeneğidir.

ÖNERİMİZ : EV KİRALAMAK SEÇENEĞİDİR ;

Devlet yurtları genel olarak öğrencilerin tercihi olamamaktadır. Makedonya’da devlet yurdunda konaklama yapan öğrenciler kısa süre içerisinde firmamıza tekrar başvuru yaparak özel eve çıkmayı talep etmektedir. Bu sebepten dolayı öğrencilerimizin mağdur olmaması açısından genel olarak Ev kiralama seçeneğini önermekteyiz. Ziraa Örneğin 2+1 bir ev düşünelim burada en az 2 öğrenci birlikte yaşamaktadır . Makedonya’da 2+1 ev’de konaklamanın aylık kirası 200-250 Euro arasındadır ve bu ücret öğrenciler arasında ikiye bölünür . İstek halinde 3.öğrenci de eve alınabilir. Ev sahibi ile yapılacak anlaşmaya göre sayı artar veya sabit kalabilir. Firmamız bu konuda öğrencilere tüm desteği vermektedir. İlaveten ev’de konaklama yapan öğrenciler yurtlarda konaklama yapan öğrencilere göre daha lüx bir hayat sürmektedir.

Hayat Şartları

Makedonya’da Eğitim almak Türkiye’ye ve Avrupa’nın diğer ülkelerine göre oldukça ekonomiktir. Makedonya’da üniversite eğitimi alan bir öğrenci için ortalama 600 ile 1000 TL Arasında gönderilecek bir aylık para yeterli olacaktır. Öğrenci bu para ile oldukça rahat bir şekilde geçimini sağlayabilir. Çünkü Makedon Dinarı Türk Lirası karşısında değersizdir. Hayat Şartları ise oldukça uygundur. Örneğin bir kilo  etin kilosu 120 Dinar yani 6.14 Türk Lirasıdır . Öğrenciler Hayat Şartları ‘nın Türkiye’den daha ekonomik olmasından dolayı Makedonya’da Eğitim alırken oldukça rahat bir şekilde Hayat Şartları ‘nı dengeleyebilir ve geçimini rahatlıkla sağlayabilirler.

Makedonya’da Eğitim , Hayat Şartları , Konaklama , Makedonyada egitim, Makedonya Üniversiteleri , Makedonya Fon Üniversitesi , Kiril Metodi Üniversitesi , Güney Doğu Avrupa Üniversitesi , Makedonya Dinarı , Makedonya Şehirleri , Makedonya’da Bulunan Üniversiteler , Makedonya Fakülteleri , Makedonya Üniversitelerinde bulunan fakülteler , Makedonya Lisans , Makedonya Yüksek Lisans , Makedonya’da Master , Work and travel , Makedonya Rehberlik Hizmetleri , Makedonya Geçim , Geçim şartları , Hayat Şartları , Konaklama , Konaklama hizmetleri , Konaklama ücretleri , Konaklama seçenekleri

Sözün özü Makedonya İle ilgili tüm soru ve sorunlarınızı uzman eğitim danışmanlarımız ile ücretsiz bir şekilde görüşerek sorabilirsiniz ;

 

 

 

Makedonya Üniversiteleri  Başvuru ve Kayıt Belgeleri

      LİSE DİPLOMASI; Lise Diploması aslı ve Noterden tasdikli sureti, vilayet makamından apostilli.

PASAPORT FOTOKOPİSİ; Pasaportun resimli olan bölümün fotokopisi. (En az 2 yıl süreli )

TRANSKRIPT; Lise Not Dökümü 1.2.3.4 Dönemi Yıl Sonu notlarını gösteren belge vilayet makamından apostilli

SAĞLIK RAPORU;  Devlet hastanelerinden veya Aile hekimliğinden alınan sağlık raporu, ve HIV negatif ibaresi yer almalıdır. Sağlık müdürlüğü onaylı resimli ve vilayet makamından apostilli

NÜFUS KAYIT ÖRNEĞİ; Nüfus müdürlüğünden alınacak. Vilayet makamından apostilli

FOTOGRAF; 7 Adet vesikalık resim arka zemini beyaz olması gerekir.

ADLİ SİCİL KAYDI; Noter onaylı, Vilayet makamından apostilli

İKAMETGAH; Noter onaylı, Vilayet makamından apostilli

TAAHÜTNAME; Yurtdışında eğitim göreceği süre boyunca eğitim ve yaşam masraflarını karşılayacağına dair noterden belge. Vilayet makamından apostilli

            NOT: Apostil mührü Valilik veya Kaymakamlık makamlarında basılan bir mühürdür.