KIRGIZİSTANDA EĞİTİM | Aymir Danışmanlık
aymir-logo

KIRGIZİSTANDA EĞİTİM - Kırgızistan Üniversiteleri

KIRGIZİSTANDA HAKKINDA GENEL BİLGİLER

Kırgızistan Orta Asya'da bir ülkedir. Kırgızistan, (Azerbaycan, Kazakistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Özbekistan, Türkiye, ve Türkmenistan ile birlikte) günümüzdeki yedi bağımsız Türk devletlerinden biri olup Türk Konseyi ve TÜRKSOY'un üyesidir. Denize kıyısı olmayan ülkenin komşuları kuzeyde Kazakistan; batıda Özbekistan, güneybatıda Tacikistan ve güneydoğuda Çin Halk Cumhuriyeti'dir.

Coğrafya

 Kırgızistan Orta Asya'da yer almaktadır. Komşuları kuzeyde Kazakistan, batıda Özbekistan, güneybatıda Tacikistan ve güneydoğuda Çin Halk Cumhuriyeti'dir. Tanrı Dağları ülkenin %65'ini kaplar ve ülke bu yüzden "Orta Asya'nın İsviçre'si" olarak adlandırılır. Kuzeybatı Tanrı Dağları üzerinde bulunan ve ülkenin en büyük gölü olan Issık Göl, Titikaka'dan sonra dünyanın en büyük dağ gölüdür.

Diller

Kırgızca Eylül 1991'den beri ülkenin resmî dilidir. Bunun yanında Rusça da bu ülkede resmî konuma sahiptir.

Kırgızca Türk lehçelerinin Kıpçak Grubu'na mensup bir lehçe olarak kabul edilir. Ayrıca, onu Güney Sibirya bölgesi içinde bir Türk şivesi olarak kabul eden fikirler de vardır.

20. yüzyıla kadar Arap alfabesi kullanılarak yazılan Kırgızca 1928'de Latin alfabesini, 1948'de ise Kiril alfabesini kullanmaya başlamıştır.

Dinler

Kırgızistan halkı Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği dönemleri diğer birlik üyeleri gibi Devlet Ateizmi içinde yaşamıştır. Bugün Kırgızistan'ın resmi dini İslam'dır. Müslüman oranı %76'dir. Ülkede %18 Hristiyan, %2 Budist, %4 Ateist bulunur.

 

Eğitim

Kırgızlar önceleri göçebe olduğundan eğitime dikkat edilmemiştir. Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği zamanında eğitim alanında büyük gelişmeler yaşanmıştır. 1934 yılında 7 yıllık okul okuma zorunluluğu getirilmiştir. 1950 yılından itibaren bu zorunluluğuna uyulması ile birlikte eğitim gelişmeye başlamıştır.Kırgızistan İlimler Akademisi 1965 yılında kurulmuştur. Bugün 17 araştırma enstitüsü mevcuttur.

Ekonomi

 Ülke ekonomisi tarım ve madenciliğe dayalıdır. Daha çok hayvancılık kesimi ağırlıklı bir tarım ekonomisi hâkimdir. Başlıca tarım ürünleri buğday, pamuk, şekerpancarı, mısır, tütün, sebze ve meyvedir. Dağlık bölgelerde yarış atları yetiştirilir, tavşanbeslenir, arıcılık yapılır. En çok küçükbaş hayvan beslenir.

 

KIRGIZİSTAN HAKKINDA GÜNCEL BİLGİLER

 

1.      Başkent: Bişkek

2.      Para birimi: Kırgızistan somu

3.      Cumhurbaşkanı: Almazbek Atambayev

4.      Nüfus: 5,582 milyon (2012) Dünya Bankası

5.      Milli marş: Kırgızistan Ulusal Marşı

 

KIRGIZİSTAN'DA EĞİTİM

SSCB'nin yıkılmasıyla başlamış ve daha henüz tamamlanmadan devrimle değişim sürecinin bir sonraki dalgasına erken sayılabilecek bir zamanda yakalanmış bir ülke olan Kırgızistan, 5 milyonu aşan, Sovyet Rusya'sının disiplinli eğitimi ve çalışmasından geçmiş dirayetli halkıyla gelecek vaat eden ülkelerden birisidir. Orta Asya'da bizim kültürümüze en yakın ülke olan Kırgızistan için demokrasiye geçişteki bu sancılı dönemi artık atlattı diyebiliriz. 

Orta Asya Türk Devletleri içerisinde en yüksek eğitim düzeyine Kırgızistan'da 10 üniversite olup, ilk üniversite 1932'de kurulmuştur. Okuma yazma oranı % 99.8'dir. Ülke genelinde 1806 ortaokul, 48 teknik lise vardır. Diğer Türk Cumhuriyetleri'nde olduğu gibi Kırgızistan'da eğitim devlet tarafından yapılırken 1992'de çıkarılan yeni kânunlarla özel okul ve üniversite eğitimine izin verildi. 

Eğitimde Kırgız-Türk Ortaklığı 

  • Kırgızistan'da Türk Milli Eğitim Bakanlığı'nın açtığı 2 Lise (Kırgız-Türk Anadolu Lisesi ve Kırgız-Türk Kız Meslek Lisesi) faaliyet göstermektedir. Kırgız-Türk Anadolu Lisesinin orta okul bölümü de bulunmaktadır. Bişkek'te görev yapan Türk diplomatik misyon üyelerinin ve Türkiye'den gelen diğer Türk vatandaşlarının çocukları Türkiye'deki Anadolu Liseleri denkliğinde eğitim veren bu okullara devam etmektedirler. Türk okullarında, Türkiye'den gelen öğretmenler görev yapmaktadır. Bişkek'te yaşayan diğer Türklerin çocukları ise bu okullara veya Rusça eğitim veren diğer Kırgız okullarına gidebilmektedirler.
  • Yüksek Öğrenim Kurumu olarak; Bişkek'te Türk-Kırgız Manas Üniversitesi, Oş şehrinde Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı İlahiyat Fakültesi, Celalabat Şehrinde İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesine bağlı İşletme Fakültesi bulunmaktadır. Sayılan okullarda Kırgız öğrencilerle birlikte Türkiye'den gelen öğrenciler de öğrenim görmektedirler.
  • 1995 yılında Bişkek'te kurulan " Uluslararası ATATÜRK Vakfı" çeşitli konferans ve bilimsel etkinlikler düzenlenmektedir.


 

Türkiye'den geçici görevle gelen Türk vatandaşlarının Bişkek'te öğrenim görecek çocukları için özellikle Üniversiteye hazırlık maksadıyla her türlü doküman (Dergi, Kitap, vcd…) Türkiye'den getirilmelidir. Ayrıca okuyacağı sınıfa uygun yardımcı yayınlar ile (Türkçe-Rusça / Rusça-Türkçe Sözlük dâhil Türkiye'den getirmelidir).

 

 

KIRGIZİSTANDA KONAKLAMA VE YAŞAM

     Daire Fiyatları:2 oda-1 salon 200-300 $(aylık)

     Yemekler:1 kg et:7 $ Ekmek 1 $ Öğlen yemeği 7-10 $

     1 Yıllık okuduktan sonra oturum izni veriyor.

     Kırgızistanda yaklaşık 2000 öğrenci bulunmaktadır.  

 

KAYIT İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

1-SAĞLIK RAPORU

2-FOTOGRAF(6 ADET)  3*4

3-LİSE DİPLOMASI ASLI

4-NUFÜS CÜZDANI FOTOKOPİSİ YA DA PASAPORT

Not:Belgeler noter onaylı ve apostilli olacak.Çevirmesi Rusça olacak.

…..İstanbuldan 1 aylık öğrenci vizesi alınacak.Okul 1 yıllık yapacak.

 Ulaşım:uçakla (pegasus) gidiş-dönüş 300$

Öğrenci karşılama imkanı var.

Yatay geçiş yapılabilir.