KAZAKİSTANDA EĞİTİM | Aymir Danışmanlık
aymir-logo

KAZAKİSTANDA EĞİTİM - Kazakistan Üniversiteleri

                                                                      KAZAKİSTAN

Kazakistan, (Kazakça: ҚазақстанQazaqstan, /qɑzɑqstɑ́n/) resmî adıyla Kazakistan Cumhuriyeti, Orta Asya ve Doğu Avrupa’daki bağımsız devlettir. Kazakistan, (Azerbaycan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kırgızistan, Özbekistan, Türkiye, ve Türkmenistan ile birlikte) günümüzdeki yedi bağımsız Türk devletinden biri olup Türk Konseyi ve TÜRKSOY'un üyesidir. 2.727.300 km2 yüzölçümü ile (Batı Avrupa'nın yüzölçümü kadar) dünyanın en büyük dokuzuncu ülkesidir. Müslüman ülkelerin ve Türk devletlerinin yüzölçümü bakımından en büyüğü, doğal kaynaklar bakımından da en zenginidir. Kazakistan Türk tarihinin önemli devletlerinden olan Saka, Hun, Göktürk, Kıpçak, Karahanlı, Altın Ordu gibi devletlerin merkezüssü, Kıpçak, Oğuz, Karluk gibi Türk boylarının beşiği olmuştur.

Komşuları olarak kuzeyde Rusya, güneyde Türkmenistan, Özbekistan ve Kırgızistan, doğuda Çin Halk Cumhuriyeti bulunur. Ülkenin ayrıca Hazar Denizi ve Aral Gölü'ne kıyısı vardır.

Bağımsızlığın kazanılmasına doğru 1989 yılında 16.464.464 kişi olan ülke nüfusu, 1999 yılına gelindiğinde Slav ve Almanların ülkeden göç etmeleriyle 14.900.000'e kadar düşmüştür. 2010'da bu sayı 16.500.000'e yükselmiştir. Ülke bugün nüfus bakımından dünyanın 60. büyük ülkesi olmakla birlikte, kilometrekare başına 5,5 insan ile 210.'dur.

NÜFUS

1926'da 3.713.000 olan nüfus 1959 yılında 1 milyon azalmıştır. 2006 verilerine göre 15.300.000 nüfusa sahiptir. 1989'da 16,464,000 olan nüfus 1999 nüfus sayımına kadar yıllık ortalama %1’lik bir azalma ile 14.953.000'a düştü. 2000-2001 döneminde de düşme devam etmesine karşın2003-2004 döneminde azalış trendi durarak % 0,7 oranında artışla 14.951.000'a ulaştı. 2006 itibariyle nüfusun 15.300.000 olduğu tahmin edilmektedir. Etnik grupların dağılımı şöyledir:

EKONOMİ

Bağımsızlığın ardından siyasî ve ekonomik istikrara kavuşan Kazakistan'da büyük petrol, uranyum, demir, altın ve kurşunrezervleri bulunmaktadır. Kazakistan doğal kaynakları ve coğrafyası itibarıyla önemli bir ülkedir. Hacim ve çeşit bakımından mineral ve hammadde yatakları ile dünyanın sayılı ülkelerinden biridir.

Kazakistan'da 1225 çeşit mineral ihtiva eden 493 yatak bulunmaktadır. Uranyum, krom, kurşun ve çinko yataklarının zenginliği itibarıyla dünya ikincisi, mangan itibarıyla dünya üçüncüsü, bakır itibarıyla de beşincisidir. Kömür, demir ve altın rezervleri itibarıyla Kazakistan dünya sıralamasında ilk on ülke arasında, doğalgaz, petrol ve alüminyum rezervleri itibarıyla da, sırası ile ilk on iki, ilk on üç ve ilk on yedi ülke arasında yer almaktadır. Kazakistan'da 1996 yılında dünyanın en büyük üçüncü altın madeni bulunmuştur.Dünyadaki kromun %26'sı, altının %20'si, uranyumun %17'si Kazakistandadır.

Ülkenin mineral ve hammadde üretimi ise, kendi ihtiyacının çok üstündedir. Bu nedenle metalik bizmut, süngersi titanyum, kil ve rafine bakır, mangan ve konsantreleri üretiminin yüzde 90'ı, petrol, metalik kurşun ve çinko üretiminin yüzde 80'i ile doğalgaz, kömür, demir cevheri ve krom üretiminin de yüzde 50'den fazlası ihraç edilmektedir. Kazakistan toprakları altında keşfedilmiş maddi zenginlik 2 trilyon ABD Doları'ndan fazladır.

İKLİM

Kazakistan’ın okyanuslardan uzak kalması ve deniz tesirini iç kısımlara girmesini engelleyen büyük dağların olması, Kazakistan iklimini kıtasal kara iklim yapmaktadır. Ülke genelinde yaz ve kış ayları arasında sıcaklık farkı çok büyüktür. Ocak ayında ortalama -19 dereceden -4 dereceye kadar; Temmuz ayında ise +19 dereceden +26 dereceye kadar farklılık göstermektedir.

 

1.      Başkent: Astana

2.      Telefon kodu: +7

3.      Para birimi: Tenge

4.      Milli marş: Menin Kazakstanım

5.      Nüfus: 16,8 milyon (2012) Dünya Bankası

6.      Önemli noktalar: Khan Shatyr Entertainment Center, Medeo, Diğer

7.      Yönetim şekli: Üniter devlet, Başkanlık sistemi

Kazakistan eğitimi hakkında

 Eğitiminizi Kazakistan'da istemeniz durumunda da yabancı dil hazırlık uygulaması Kazak Türkçesi veya rusça ve ingilizce seceneğiniz olacaktır. Yurtdışı ülkelerinde de eğitime başlamadan önce ilk yıl yabancı dil eğitimi alıyorsunuz, bu eğitimin ardından istediğinin fakülte veya enstütüde yapılacak sınav sisteminden sonra eğitimine başlıyorsunuz. Eğitiminizi isterseniz Kazak Türkçesi, İngilizce, Rusça seçip Kariyeriniz için yabancı dil eğitimi almak zorunda olduğunuzu, ve yabancı dil öğrenmek için geçireceğiniz zamanı kayıp olarak görmemeniz gerektiğini ve ders başarınızın dil eğitimi ile paralel olduğunu önemle hatırlatırız. Eğitime Başladığınızda Kazak tarihi dersleride almanız gerekecektir. Ayrıça Rusçayı en iyi öğrenebileceğiniz halkında Rusça konuştuğu Kazakistan olabileceğini unutmayınız. Geleceğinize yatırım yapın, hayatınızı garantiye alın.

Kazakistan Üniversiteleri Kazak Türk dostluk sonucu olarak karşılıklı öğrenci ve eğitim görevlisi felsefesiyle en temel ve önemli yatırım insanlığa hizmet yatırımı ve çalışmaktır. Birbirlerini mutlu refahı teşvik etmek anlamında toplumun değer yargılarını oluşturan Kazakistan’da Üniversite eğitimi Kişisel ve mesleki gelişim ile bağlantılı olup ÖSS şartı olmadan hangi bölüm mezunu olursanız olun istediğiniz bölümü rahatlıkla okuyabilirsiniz. özellikle yerel dil önem taşır. Halkın %80 rusça bilmektedir. Rusçanın konuşulduğu .

Türk vatandaşlarının yoğun derecede bulunması nedeniyle yeni gidecek olan Türk öğrenciler uyum sürecinde fazla zorluk yaşamayacaklardır.

Yakınlarında bulabilecekleri Türk Vatandaşlarıyla iyi bir bağ kurulması durumunda dost/aile ortamına sahip olacaklardır. Türkiye ile iletişimlerinde bu durumun katkısı olacaktır.

Genel yaşayış masrafları olarak son zamanlarda ücretler artış göstersede Türkiye şartlarına kıyasla daha uygun şartlarda öğrenim görebileceklerdir.
Her keseye uygun kiralık ev ya da yurt mutlaka bulanacağı için kalacak yer konusunda sıkıntı yaşamayacaklardır.

Ev kiraları semtlere göre 200$ - 800$ arasında değişmektedir. 800$ ve civarındaki kiralık evler şehrin tam merkezinde olan ve lüks evlerdir. Üniversite'ye yakın olan evler büyüklüğüne ve durumuna göre 300$ - 450$ civarında olacaktır.

Ayrıca; verilen aylık kira ücretine; doğalgaz, elektrik, su faturaları dahil olmakla birlikte evler A'dan Z'ye eşyalı olarak teslim edilmektedir.

Yurtlarda yok denecek kadar az ücretlerle yer bulunabilmektedir.

Genelde kimsesi olmayan veya tek yaşayan orta yaş üstü insanların evlerinde oda kiralama yapılabilmektedir. Aylık ekstra bir ücret daha ödemeden 50-100 dolar arasında bir ücretle bu gibi odalar bulunabilir. Dil konusunda kısa sürede gelişme sağlayabilmek için tercih edilebilir.

 

KAZAKİSTAN ÜNİVERSİTELERİNDE HAZIRLIK EĞİTİMİ

Eğitiminizi Kazakistan'da istemeniz durumunda da yabancı dil hazırlık uygulaması  Kazak Türkçesi veya rusça ve ingilizce  seceneğiniz olacaktır. Yurtdışı ülkelerinde de eğitime başlamadan önce ilk yıl yabancı dil eğitimi alıyorsunuz, bu eğitimin ardından istediğinin fakülte veya enstütüde yapılacak sınav sisteminden sonra eğitimine başlıyorsunuz. Eğitiminizi isterseniz Kazak Türkçesi, İngilizce, Rusça seçip Kariyeriniz için yabancı dil eğitimi almak zorunda olduğunuzu, ve yabancı dil öğrenmek için geçireceğiniz zamanı kayıp olarak görmemeniz gerektiğini ve ders başarınızın dil eğitimi ile paralel olduğunu önemle hatırlatırız. Eğitime Başladığınızda Kazak tarihi dersleride almanız gerekecektir. Ayrıça Rusçayı en iyi öğrenebileceğiniz halkında Rusça konuştuğu Kazakistan olabileceğini unutmayınız. Geleceğinize  yatırım yapın, hayatınızı garantiye alın.

KAZAKİSTANDA KONAKLAMA

Almatı'da genelde bir oda ve bir mutfak olan bir evin asgarî aylık kirası 800$, iki odalı bir evin aylık kirası ise yaklaşık 1.200$-2.500$'dır. Bu fiyat oda sayısı, evin bulunduğu semt ve evin durumuna göre daha yüksek rakamlara da ulaşmakta olup bütün evler eşyasıyla birlikte kiralanmaktadır.

Kazakistan'da kiralık ev bulmak için kurulan ev pazarlarına gidilerek ev sahiplerinden, gazete ilânlarından ve emlakçilerden faydalanılır. Emlakçiler bu hizmetlerinin karşılığı olarak ev buldukları kişiden 150$ ile 250$ arasında  aracılık ücreti almaktadırlar.

 

 

Kayıt İçin İstenen Belgeler/İşlemler

Öğrenci bilgi formunun doldurulması (Öğrenci işlerince verilecektir)

ÖSYS sonuç belgesi ve fotokopisi

8 adet 4,5 x 6 cm boyutunda fotoğraf (fotoğraflar son altı ay içinde, önden adayı kolaylıkla tanıtabilecek şekilde çekilmiş olmalıdır)

Nüfus cüzdanı fotokopisi

Mezun olduğu okul diplomasının aslı ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi ve bir adet fotokopisi

Sağlık Raporu (Tam teşekküllü hastanelerden alınacak öğrencinin bulaşıcı hastalık taşımadığı ve tedavisi zor ya da imkansız herhangi bir hastalığı olmadığını belirtir)

Pasaport fotokopisi (resim ve kimlik bilgilerin olduğu sayfalar)

Askerlik çağına gelmiş erkek adaylar için, ilgili askerlik şubesinden alınacak "Bir fakülte veya yüksekokula kaydolmasında askerlik yükümlülüğü açısından sakınca olmadığına " ilişkin belge; askerliğini yapmış olanlar için terhis belgesinin fotokopisi.

 

           Harçsız Öğrenci Meşruhatlı Pasaport İşlemleri 

Üniversitemize yerleştirilen adayların, ÖSYS sonuç belgesi internet çıktısı, nüfus cüzdanı fotokopisi ile illerde vergi dairesi başkanlığına, vergi dairesi başkanlığı bulunmayan yerlerde defterdarlığa; ilçelerde vergi dairesi müdürlüğüne, vergi dairesi müdürlüğü bulunman yerlerde mal müdürlüğüne başvurması halinde, ayrıca bir belge istenmeksizin 2 yıl geçerli “harçsız öğrenci meşruhatlı pasaport” düzenlenmesi için gerekli işlemler ilgili kurum tarafından yapılacaktır.