KANADADA EĞİTİM | Aymir Danışmanlık
aymir-logo

KANADADA EĞİTİM - Kanada Üniversiteleri

                                            KANADA HAKKINDA GENEL BİLGİLER

Kanada  eski adı ile Kanada Dominyonu, Kuzey Amerika kıtasının en kuzeyindeki ülkedir. 10 eyalet ve 3 bölgeden oluşan, merkezi olmayan, anayasal monarşi ile yönetilen,1867'de Konfederasyon yasası ile kurulan bir federasyondur.

Kanada'nın başkenti Ottawa'dır. Eski bir Fransız ve İngiliz kolonisi olan Kanada, hem Frankofon, hem de İngiliz Milletler Topluluğuna bağlıdır. Ülke alan bakımından dünyanın en geniş ikinci ülkesidir. Kanada çağdaş ve teknolojik olarak ilerlemiş bir ülkedir ve fosil yakıt kaynakları, nükleer enerji üretimi ve hidro-elektrik güç üretim imkânları ile enerji bakımından genelde kendine yeterlidir. Ekonomisi geleneksel olarak yüksek miktarlardaki doğal kaynaklarına dayalıdır. Her ne kadar çağdaş Kanada ekonomisi çeşitlenmişse de doğal kaynakların kullanımı halen çoğu bölgesel ekonominin önemli bir parçasıdır.

Güney komşusu A.B.D'nin onda biri nüfusu ile, Kanada'nın ekonomik gücünün de onda biri olması beklenirken; gerçekte bu orandan daha fazladır.

Ekonomi

Varlıklı ve yüksek teknolojiye sahip endüstriyel bir toplum olarak Kanada bugün, serbest pazar merkezli ekonomik sistemi, üretim modelleriyle ve yüksek yaşam standartları ile A.B.D'ye çok benzer.

II. Dünya Savaşı'ndan bu yana imalat, madencilik ve hizmet sektörlerindeki artış Kanada'yı kırsal ekonomiden endüstriyel ve şehirsel bir toplum haline getirdi. Enerji üretimi bakımından kendine yeterli olan Kanada'nın doğu kıyısında ve batıdaki üç eyaletinde engin doğal gaz yatakları ve fazlaca diğer doğal kaynakları bulunmaktadır.

Diller

Kanada'nın iki resmî dili vardır: İngilizce ve Fransızca.

Din

Kanada'da, diğer çoğu Amerika ülkelerinde olduğu gibi, en yaygın din Hıristiyanlık'tır. En yaygın mezhep, Katoliktir. Katolikler nüfusun %42'sini oluştururlar. İkinci sırada, %40'lık oran ile Protestanlar gelir.

 

KANADA HAKKINDA GÜNCEL BİLGİLER

1.    Başkent: Ottawa

2.    Telefon kodu: +1

3.    Nüfus: 34,88 milyon (2012) Dünya Bankası

4.    Resmi dilleri: İngilizce, Fransızca

5.    İller: Ontario, Québec, Britanya Kolumbiyası, Alberta, Yeni İskoçya,Diğer

KANADADA EĞİTİM

Kanada’da çoğunluğu devlet üniversitesi olmak üzere 100’e yakın üniversite vardır. Dünyanın pek çok ülkesinde iyi üniversiteler vasat üniversiteler sınıflandırması yapılabilse de Kanada’da bunu yapmak pek mümkün değildir. Bununla birlikte Kanada’da eğitim sistemini yöneten tek bir kurum yoktur. Şehir, eyalet ve federal olmak üzere üç idari kademede eğitim sistemleri farklılık gösterir. Her bir eyalette müfredatı geliştiren, sınavların standartlarını koyan, finansal düzenlemeleri yapan ve öğretmenlerin yeterliliğini kontrol eden eğitim bakanlığı bulunur. Yani Kanada eğitim alanında çok sıkı bir denetim mekanizması geliştirmiştir. Kanada’da herhangi bir üniversiteden alacağınız diplomanın Türkiye’de YÖK denkliği bulunmaktadır, ayrıca dünyanın diğer ülkelerinde de kabul görür.

Kanada’da lise sonrası eğitim iki kola ayrılır. İlk seçenek, üniversiteler ikinci seçenek ise sanat - teknik yüksekokullarıdır. Üniversiteler akademik mesleki eğitim verir ve öğrencilere lisans ve üzeri diploma dereceleri kazandırır (BA, BSc, MA, MSc, PhD, vs.). Sanat ve teknik yüksek okulları ise çeşitli sanat dallarında ve teknoloji alanlarında sertifika sunar ve iş imkanı verirler. Bu yüksek okullardan üniversitelere geçişler mümkün olmaktadır. Kayıt kolaylığı açısından ise önce 2 yıllık bir okula koleje kaydolmak sonrasında 3 ve 4. Yıllar için dilediğiniz başka bir üniversiteye geçip eğitiminizi tamamlamak direk 4 yıllık bir üniversiteye kayıt olmaktan daha mantıklıdır. Kolejler 4 yıllık bölümlere nazaran oldukça ekonomiktir.

Öğrenciler Kanada’da lisans yüksek lisans doktora eğitimi alabilirler. Ayrıca yarı zamanlı ve tam zamanlı sertifika programları da mevcuttur. Kanada’nın tam zamanlı şekilde eğitim alan öğrenci sayısı bulunduğu yere göre değişiklik göstermekle birlikte 1000 ile 35000 arasında değişmektedir. Kanada’nın resmi dili İngilizce ve Fransızca olduğu için öğrenciler eğitimlerini her iki dilde de alabilirler. Çok kültürlü bir ülke olan Kanada’da lisans eğitiminizi alırken İngilizce bilginiz ileri seviyeye taşınır. Aynı zamanda yaşadığınız alanda Fransızca da konuşulacağı için ikinci bir dil öğrenebilme şansı elde edersiniz.

Kanada’da bazı üniversitelerde sene içerisinde 3 dönem olabilir. Yani isteğe bağlı olarak yaz döneminde de ders alıp 4 yıllık bir bölümü 2,5 senede bitirme ihtimali vardır. Kanada’da YGS,LYS gibi herhangi bir sınava girmeksizin istediğiniz bölümde okuyabilme hakkınız vardır. Ayrıca istediğiniz bölüm için lise diplomasının da hangi alanda olduğu da önemli değildir. Bölüm seçme konusunda tam özgürlüğün sunulduğu bir eğitim sistemine sahiptir.

Kanada’nın sahip olduğu çok uluslu toplum eğitimde farklı avantajlar sağlarken, zengin ve sürekli büyüyen ekonomisi üniversite mezunlarına çok çeşitli alternatifler sunar. Kanada Birleşmiş Milletler tarafından birçok kez dünyanın yaşam kalitesi en yüksek ülkesi olarak seçilmiştir. Kaliteli yaşamın yanı sıra yaşam maliyeti Amerika veya İngiltere ile karşılaştırıldığında daha azdır. Dolayısıyla üniversitelerin harç miktarı da yine bölgeden bölgeye değişmekle birlikte pek çok seçenekte Türkiye’deki vakıf üniversiteleri ile aynı fiyatta üniversite okumanız mümkündür. Kanada’da öğrencilere öğrenim süreleri boyunca haftada 20 saat yaz tatillerinde ise tam gün çalışma izni verilir. Eğitim sürecinin başlaması ile birlikte çalışma izni de başlar. Ayrıca Kanada’da ister lisans ister yüksek lisans bitirsin her uluslar arası öğrencinin 3 yıl yasal çalışma izni olur.

KANADADA KONAKLAMA

Konaklama fiyatları şehirlerin gelişmişliğiyle paralel gitmektedir. Dünyanın her yerinde olduğu gibi Kanada’da  lisans eğitiminizi alacağınız eyalet ve şehir konaklamanızın fiyatını belirleyecektir. Bu durumu Türkiye’de olduğu gibi; İstanbul’daki ev kiralarıyla, Edirne’deki ev kiraları arasındaki fark gibi düşünebilirsiniz.

Üniversite bünyesindeki kampüs içi yurtlar

Bu yurtlar genellikle üniversiteye yürüyüş mesafesindedirler, zira çoğu zaten kampüs içindedir. Üniversitenin devlet üniversitesi yada özel üniversite olmasına göre değişiklik göstermekle birlikte aylık 250 ile 450 CAD arasında fiyatları vardır. Bu yurtlar kontenjan açısından erken hareket edilmesi gereken konaklamalardır. Okul kaydınızla birlikte başvuru yapılması gerekmektedir. Bu başvuruların zamanında yapılması profesyonel Aymir akademik danışmanınız kontrolünde olacaktır.

Özel yurtlar

Kanada’da neredeyse her şehirde uluslararası ve başka şehirlerden gelen öğrencilerin kalabilmesi için her türlü ihtiyaca cevap verecek nitelikte özel yurtlar bulunmaktadır. Özel yurtlarda ısınma, sıcak su, elektrik, isteğe göre özel banyo, mutfak gibi her türlü donanım mevcuttur. Genellikle merkezi lokasyonlarda bulunan özel yurtlar sayesinde üniversitenize ulaşımınız kolaylaşmaktadır. Özel yurt ücretleri kalacağınız odanın kişi sayısı ve fiziki şartlarına göre değişiklik göstermekle birlikte ortalama aylık 450 ile 1.000 CAD arasında değişiklik gösterir.

Paylaşımlı öğrenci evi konaklaması

Dilerseniz özel yurt kıvamında ancak ev şeklinde dizayn edilmiş olan paylaşımlı ev konaklamasını tercih edebilirsiniz. Türkiye’deki öğrenci evi mantığıyla inşa edilmiş bir site düşünün. Sitede kalanlar genellikle öğrenciler oluyor ve 3 odalı bir evi odalarda bir kişi kalacaksa 3 kişi, odalarda 2 kişi kalacaksa duruma göre 5-6 kişi gibi bir grup olarak paylaşıyorsunuz. Yine evin durumuna göre kendinize özel banyonuz yada mutfağınız olabiliyor. Özel yurtlardan daha özgür bir ortam istiyorsanız paylaşımlı ev konaklamasını tercih edebilirsiniz. Paylaşımlı ev konaklamaları fiyatları evin durumuna ve kalacağınız odadaki kişi sayısına göre kişi başı aylık 300 ila 700 CAD arasında değişebilir.

Özel Ev konaklaması

Arkadaşlarımla yaşamak istemiyorum kendi evimde kalmak istiyorum diyorsanız kendi evinizi de tutabilirsiniz. Ev fiyatları yine eyalete, şehre, evin şehir içindeki semtine, şehir merkezine uzaklığına, binanın durumuna, oda sayısına göre değişiklik gösterecektir. Tek başına kalacağınız dayalı döşeli 1 oda 1 salon şeklindeki bir eve ortalama 800 ila 1200 CAD arasında konaklama ücreti ödeyeceğinizi düşünün. Buna ek olarak ödemeniz gereken haftalık, su, doğalgaz ve elektrik faturalarınızın olacağını da hesaba katmalısınız.

                                                                 BAŞVURU ŞARTLARI

Kanada’da üniversiteler genellikle Eylül ve Mayıs ayı arasında eğitim vermektedirler. Bazı okullar ise sene içerisinde 3 dönem eğitim vermektedirler.

Eylül dönemi için son başvuru tarihi Ocak ve Nisan ayları arasında değişir. Ocak dönemi başvurusu içinse son başvuru tarihi bir önceki senenin eylül ayıdır.

Başvuru koşulları her okul için değişiklik gösterir. Hatta her eyalette farklı başvuru koşulları vardır. Örneğin Kanada’nın doğusunda Ontario eyaletinde bulunan çoğu üniversiteler için başvurular direkt olarak üniversiteye değil tüm üniversiteler adına işlemleri yürüten Ontario Başvuru Takip Merkezine (Ontario Universities Application Centre –OUAC) yapılması gerekmektedir. Diğer yandan başvuruları doğrudan kabul eden üniversiteler de bulunmaktadır. Diğer eyaletlerde ise yükseköğretim kurulunun kabul koşullarına göre evrak listesi hazırlanır ve direk kuruma gönderilir.

Genel başvuru evrakları:

Kanada’da başvuru koşulları ve evrakları okuldan okula değişiklik gösterse de genel itibari ile istenen evraklar aşağıdaki gibidir:

Not Dökümü: Bu belgenin İngilizce hazırlanması gerekmektedir. Okulun İngilizce evrak vermemesi durumunda resmi bir kurumdan çevirtilmesi gerekmektedir. Not dökümünde notların yanı sıra öğrencinin ders harici başarı ve örnek davranışları ile ilgili de bilgi istenir.

Yabancı Dil Yeterlilik Belgesi:

Kanada’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrencinin üniversite sınavına girmesi gerekmemektedir. Ancak İngilizce bilgisini TOEFL, IELTS gibi uluslar arası veya CAEL ve CanTest gibi Kanada’da geçerli olan İngilizce sınavları ile belgelemeleri gerekmektedir. Bu testlerde istenilen minimum skorlar programdan programa farklılık göstermektedir.

Fransızca yeterliliği için üniversitelerin öğrenci adaylarından talep ettiği özel bir test bulunmamaktadır. Fransızca eğitim veren her okul bu konuda kendi kriterlerini belirler. Bu okullar hangi testleri istediklerini ve minimum test skorlarını kendileri belirlerler.

Referans ve Niyet Mektupları:

Referans mektubunu öğrencinin sosyal çevresinden, iş çevresinden veya eğitimle alakalı olarak akademik çevresinden herhangi bir kimse yazabilir. Mektuplarda referansı veren kişinin öğrenci adayı ile ilişkisinin detayı, öğrencinin başarılarının ve ön planda olan yeteneklerinin, başvuru yapacağı okulun ve bölümün öğrencinin kariyerine olabilecek katkılarının, ve öğrenci adayının bu bölüme başvurma nedeninin belirtilmesi gerekmektedir.

Niyet mektubu da referans mektubuna benzer ancak niyet mektubunun en önemli özelliği öğrenci adayının diğer adaylar arasından seçilmesini sağlayacak şekilde olmasıdır. Bu mektubun içeriğinde öğrencinin neden Kanada’da eğitim almak istediği, başvuracağı üniversitenin öğrenci adayının gelecekle ilgili planlarına nasıl bir katkı sağlamasını beklediği detaylı açıklanır.

Kanada’da bazı okulların belirli kriterlere uyması gereken niyet mektubu formatları vardır. bu mektuplarda okul öğrenci adayının bazı soruları cevaplamasını ister ve mektup formatını buna göre hazırlar.