BURADASINIZ : Anasayfa / YURTDIŞI ÜNİVERSİTELERİNDE YÖK DENKLİĞİ
Yurt dışında sınavsız üniversite

YURTDIŞI ÜNİVERSİTELERİNDE YÖK DENKLİĞİ

     Yüksek öğretim kurumu daha önce ilk 500 uygulamasını değiştirerek ilk 1000 üniversite olararak değiştirmiştir. Bu şu anlama geliyor sınav şartı aranmaksızın yurtdışında istediğiniz üniversiteye  kayıt şansı veriyor. Ayrıca daha önemlisi öğrenci istediği bölümü seçebilmekte ,Türkiye'ye döndüğünde direk denklik alabilmektedır. Bu durum ülkemizde istediği bölümü okuyamıyan hem de sınavda başarılı olamayan öğrenciler için buyuk fırsat sunmaktadır. Bunun yanında Türkiy'de sadece 9 üniversitenin ilk 1000 de yer aldığını düşünürsek oldukca prestijli bir üniversite ve bölümden mezun olunduğu unutulmamalıdır. Bu diploma kişiye gelecek yaşamında iş bulma, sosyal hayat becerisi ve prestıj katacaktır. 

İLK 1.000’İN DIŞINDAKİ DİĞER ÜNİVERSİTELERDE EĞİTİM ALACAKLAR: Yurtdışında eğitime başladığınız yıl, ilk 1.000’in içinde yer alan  bir üniversitede eğitim alacaksanız, YÖK’ün tanıdığı bir üniversitede, eğitim alacağınız bölüme göre denklik ön koşullarını yerine getirmeniz gerekiyor.

  1. TIP Doktorluğu Okuyacaklar için Denklik Ön Koşulu

– Yurtdışında Tıp Doktorluğu okumak için , 1. sınıfa başlayacağınız yıl, ÖSYM tarafından yapılan sınava girmiş ve Tıp Doktorluğu alanındaki sıralamada ilk 40 bin içinde yer almış olmanız gerekiyor.

  1. HUKUK Okuyacaklar için Denklik Ön Koşulu

– Yurtdışında Hukuk okumak için, 1. sınıfa başlayacağınız yıl, ÖSYM tarafından yapılan sınava girmiş ve Hukuk alanındaki sıralamada ilk 150 bin içinde yer almış olmanız gerekiyor.

  1. Mimarlık Okuyacaklar için Denklik Ön Koşulu

– Yurtdışında Mimarlık okumak için, 1. sınıfa başlayacağınız yıl, ÖSYM tarafından yapılan sınava girmiş ve Mimarlık alanındaki sıralamada ilk 200 bin içinde yer almış olmanız gerekiyor.

  1. Mühendislik Okuyacaklar için Denklik Ön Koşulu

– Yurtdışında Mühendislik okumak için, 1. sınıfa başlayacağınız yıl, ÖSYM tarafından yapılan sınava girmiş ve Mühendislik alanındaki sıralamada ilk 240 bin içinde yer almış olmanız gerekiyor.

  1. Tıp Doktorluğu, Hukuk, Mimarlık ve Mühendislik Dışındaki DİĞER BÖLÜMLERDE Okuyacaklar İçin Denklik Ön Koşulu

– Yurtdışında Tıp Doktorluğu, Hukuk, Mimarlık ve Mühendislik dışında bir bölümde okumak için, 1. sınıfa başlayacağınız yıl, ÖSYM tarafından yapılan sınava girmiş ve Türkiye’deki yükseköğretim kurumları bünyesindeki programlara yerleşen en son öğrencinin almış olduğu puanı almış olmanız gerekiyor. Dolayısı ile puanınız o yıl Türkiye’de herhangi bir bölümde eğitim almanıza olanak tanıyorsa, yurtdışında da okuyabileceksiniz.

  1. ÖSYS Klavuzunda Yer Almayan Alanlarda Okuyacaklar İçin Denklik Ön Koşulu

– ÖSYS Kılavuzunda yer almayan alanlarda eğitim alacaksanız, ön lisans programları için herhangi bir puan türünde en az 140, lisans programları için herhangi bir puan türünde en az 180 puan almanız gerekiyor