İTALYADA EGİTİM | Aymir Danışmanlık
aymir-logo

İTALYADA EGİTİM - İtalya Üniversiteleri

                                                     İTALYA HAKKINDA GENEL BİLGİLER

İtalya   ya da resmî olarak İtalya Cumhuriyeti (Repubblica Italiana) Güney Avrupa'da, büyük ölçüde İtalya Yarımadası üzerinde yer alan bir ülkedir. Akdeniz'in en büyük iki adası Sicilya ve Sardunya da İtalyan topraklarıdır. Kuzeyde Alpler bölgesinde Fransa, İsviçre, Avusturya ve Slovenya'yla kara sınırı vardır. Bağımsız iki Avrupaülkesi olan Vatikan ve San Marino da İtalya'nın yarımadadaki toprakları içine sıkışmış enklav (bir başka ülkeyle tümüyle kuşatılmış) ülkelerdir. Campione d'Italia bölgesiyse İtalya'nın İsviçre içinde kalan bir eksklavıdır (ana topraklardan ayrı mülkiyet).

Coğrafya

 İtalya, Güney Avrupa'da anakaradan Akdeniz'e çıkıntı yapan uzun, çizme biçimindeki İtalya Yarımadası ile bu yarımada ve Alpler arasındaki topraklar üstüne kuruludur. Ülke, en büyükleri Sicilya ve Sardinya olmak üzere Akdeniz'de irili ufaklı pek çok adanın da sahibidir. Toplam yüzölçümü 301.230 kilometrekaredir. Bunun 294.020'sini kara, 7.210'unu ise sular oluşturmaktadır.

İklim

İtalya'da iklim özellikleri son derece çeşitlidir ve bölgenin coğrafi özelliğine göre ülkenin büyük bölümünde egemen olan tipik Akdeniz ikliminden büyük farklılıklar gösterebilir. Örneğin Turin, Milano ve Bologna gibi şehirlerin bulunduğu İtalya'nın iç kuzey bölgeleri Köppen iklim sınıflandırmasında Cfa kategorisinde yani karasal iklim bölgesi olarak gösterilir. Ligurya Bölgesi'nin kıyı kesimleri ve Floransa'nun güneyinde kalan bölgeler genel olarak Akdeniz iklimine uysa da, yarımadanın kıyı kesimleriyle yüksek rakımlı iç bölgeler ve vadiler arasındaki büyük iklim farklılıkları göze çarpar. Özellikle kış ayları boyunca yüksek yerler soğuk, yağışlı ve çoğu zaman da karlı olur. Bunun yanında kıyı kesimlerinde ise ılıman kışlar ile ılık ve yağışız yazlar geçirilir.

Nüfus bilgileri

2008 yılının sonunda, İtalya'nın toplam nüfusu 60 milyonu aştı.Bu sayılar ışığında, İtalya günümüzde Avrupa Birliğiiçinde Almanya, Fransa ve Birleşik Krallık'tan sonra dördüncü, dünya genelindeyse yirmi üçüncü en kalabalık ülkedir. İtalya'da kilometrekareye düşen kişi sayısı 199.2'dir ve bu yoğunluk da İtalya'yı Avrupa Birliği içinde en yoğun nüfuslu beşinci ülke yapar. Ülkenin en yoğun nüfuslu bölgesi Kuzey İtalya'dır ve ülkenin yüzölçümünün yaklaşık üçte birini oluşturan bu bölge, ülkenin toplam nüfusunun ise neredeyse yarısını barındırmaktadır.

Kültür

İtalya, 1861 yılında ulusal birliğini sağlayana dek tek bir ülke değildi. İtalya topraklarındaki küçük devlet ve krallıklar birbirleri arasında farklılık gösterebilen kendi kültürlerini geliştiriyorlardı. Bu nedenle günümüzde İtalyan geleneği ya da İtalyan kökenli olarak adlandırılan şeyler bölge ve kökenlerine göre ayrılabilir. İtalya'nın Avrupa'nın kültürel ve tarihî mirasına katkısı çok büyüktür. Roma İmparatorluğu gibi dünyanın köklü devletlerine ev sahiplliği yapmış olması ve Hıristiyanlığın en önemli merkezi Vatikan'ı içinde bulundurması nedeniyle kültürel miras ögeleri bakımından son derece zengindir. İtalya, günümüzde UNESCO'nun 44 Dünya Kültür Mirası alanına ev sahipliği yaparak birinciliği elinde bulundurmaktadır.

 

İTALYA HAKKINDA GÜNCEL BİLGİLER

1.    Başkent: Roma

2.    Telefon kodu: +39

3.    Nüfus: 60,92 milyon (2012) Dünya Bankası

4.    Para birimi: Euro

5.    İller: Güney Tirol, Venezia ili, Trento (Özerk) ili, Lucca ili, Firenze ili,Diğer

 

İTALYA'DA EĞİTİM

İtalya Türk öğrencilere sunduğu birçok fırsat ile son yıllarda eğitim için seçilen en popüler ülkelerden bir olmuştur. İtalya'yı popüler hale getiren başlıca sebepler şöyle sıralanabilir; İtalya, yüksek bir eğitim seviyesi ve eşsiz bir kültürel ortam sunmaktadır.Mimarlık, Tasarım, Mühendislik, İktisat gibi birçok alanda dünya çapında üne sahiptir.Çoğunluğu devlet üniversitesi olan 90 üniversite ile geniş bir kurs yelpazesi sunmaktadır.Ağırlıklı olarak İtalyanca bölümler sunulmasına karşın İngilizce olarak da çok sayıda lisans programı sunulmaktadır.Eğitim ücretleri diğer ülkeler ile karşılaştırıldığında oldukça makuldür. Üniversiteden üniversiteye ya da bölümden bölüme değişiklik göstermekle birlikte bir öğrencinin yıllık eğitim ücreti 1000 ila 3500 Euro arasında değişmektedir.İtalyan üniversitelerine girişte birkaç farklı yöntem sözkonusudur. Tıp, Veterinerlik ve Mimarlık bölümleri için üniversiteler genellikle İtalyan Eğtim Bakanlığı tarafından merkezi olarak düzenlenen sınav vasıtasıyla öğrenci kabul ederler. Mühendislik, Tasarım, Dizayn gibi bölümler içinse üniversiteler genellikle kendi sınavlarını düzenlemektedirler. Bazı bölümlere başvuru yapabilmek için ise herhangi bir sınava girmeye gerek yoktur.  
 

İtalya’da üniversite eğitimi 3 yıl sürmektedir. Türkiye’de eğitim alan öğrenciler, İtalya’da üniversite eğitimi alabilmeleri için En az 12 yıllık eğitim yani 8 yıllık mecburi eğitim ile 4 yıllık Lise eğitimi almış olmaları gerekmektedir.
Eğitim sırasında okunan hazırlık sınıfları (lise hazırlık, üniversite hazırlık) istenen 12 yıllık eğitimin kapsamında sayılmamaktadır. 
Buna alternatif olarak, üç yıllık lisede okuyup, toplam 11 yıllık eğitim almış olanların İtalyan üniversitelerine kaydolabilmeleri için Türkiye’deki bir üniversitenin ilk senesini başarıyla okumuş olması gerekmektedir. okudukları bölümden farklı bölümlere Bu durumda olan öğrencilerin İtalyan üniversitelerine kaydı Türkiye’de yapılabilecektir                                            

 

Başvuru

İtalyan üniversiteleri ön kayıt ile öğrenci almaktadır. Ön kayıt tarihi her yıl Mayıs ayının ilk haftası ile Haziran ayının ilk haftası arasıdır. Ön kayıt için diploma denkliği şarttır. 

Diplomalar, İtalyan Başkonsolosluğu tarafından onaylanılır. Yukarda belirtilen eğitim koşullarına sahip olan öğrenciler istenilen diğer belgelerle birlikte İtalyan Başkonsolosluğuna müracaat ederler. Bu başvuru Nisan ayına kadar yapılmalıdır. 

Şayet öğrenci halen lisenin dördüncü senesinde okuyorsa, diplomanın okul tarafından verileceği zaman Başkonsolosluğa teslim edilmesi şartıyla okul Müdürünün imzasını taşıyan bir devamlılık belgesi ibraz etmelidir; söz konusu belgede öğrencinin halen dördüncü sınıfa devam ettiği ve hazırlık sınıfları hariç, okulda dört senelik bir lise eğitiminin verildiği belirtilmelidir. İtalyada lisans programına kayıt edilmeniz için yoplam 12 yıllık eğitimitamamlamak gerekmektedir.ülkemizde 11 senelik eğtimi tamamlayanlar ise burda 1 sene açıköğretim veya uzaktan eğitim ile o 1 senelik açığı kapatma sansları mevcuttur alttan hiç bir ders kalmamak sartı ile.

Bir diğer ön kayıt için gereken şart ise Üniversite seviyesindeki eğitimin takibi için yeterli İtalyanca bilgisidir.ingilizce okuyacak olanların ise toefl sahibi olması gerekmektedir.
Öğrencilerin İtalyanca bilgileri, telefonla randevu almak suretiyle İtalyan Kültür Merkezinde Mayıs ayının ikinci haftasında yapılacak mülakatla ölçülecektir. Dil mülakatını başarıyla geçenlere söz konusu mülakatın sonucunun belirtildiği bir belge verilecektir.

ÜNİVERSİTELERE KAYIT

Genel olarak her yilin 8 mayıs – 8 haziran tarihleri arasında yapılan Italyan Üniversitelerine ön kayıt için aşağıdaki şartlar gereklidir:

a ) En az 12 yıllık eğitim yani 8 yıllık mecburi eğitim ile 4 yıllık Lise eğitimi.

Dikkat: eğitim sırasında okunan hazırlık sınıfları istenen 12 yıllık eğitimin kapsamında sayılmamaktadır.

Her halukarda, üç yıllık lisede okuyup, toplam 11 yıllık eğitim almış olanların Italyan üniversitelerine kaydolabilmeleri için Türkiye’deki bir üniversitenin ilk senesini başarıyla okumuş olması gerekmektedir. Bu durumda olan öğrencilerin Italyan üniversitelerine kaydı Türkiye’de okudukları bölümden farklı bölümlere yapilabilecektir. Yine de ögrencinin Türkiye’de okuduğu derslerden edindiği bilgileri dağarcıgına kattığı düşünülürse, Italya’da aynı sektörde okumaya devam etmesi tavsiye edilebilir.

b) Üniversite seviyesindeki eğitimin takibi için yeterli italyanca bilgisi.

Öğrencilerin italyanca bilgileri, telefonla randevu almak suretiyle Italyan Kültür Merkezinde yapılacak mülakatla ölçülecektir. Dil mülakatini başarıyla geçenlere sözkonusu mülakatin sonucunun belirtildiği bir belge verilecektir.

Yukarıda belirtilen şartlara sahip olanlar ön kayıt için aşağıdaki evrakları çift nüsha olarak ibraz etmelidirler:

* "modello A" formu; 
* evrak listesi;
* özgeçmis (curriculum studii);
* sigorta yaptırılacağına dair teminat beyanı;
* 2 vesikalik fotograf;
* en az üç sene geçerli pasaport fotokopisi;
* italyancaya tercüme edilmiş, noter tasdikli, Kaymakamlıktan Apostilli Lise Diplomasının sureti.

Şayet öğrenci halen lisenin dördüncü senesinde okuyorsa, diplomanın okul tarafindan verileceği zaman Başkonsolosluğa teslim edilmesi şartıyla okul Müdürünün imzasini taşıyan bir devamlılık belgesi ibraz etmelidir; sözkonusu belgede öğrencinin halen dördüncü sınıfa devam ettiği ve hazırlık sınıfları hariç, okulda dört senelik bir lise eğitiminin verildiği belirtilmelidir. Belge italyancaya tercüme edilmeli, noter tasdiğinden sonra Kaymakamliğin Apostili konmalıdır.
 

11 yıllık eğitime sahip öğrenciler, tercüme ve tasdik edilmiş diploma dışında okudukları üniversitenin ikinci sınıfina geçmelerini sağlayan ilk seneye ait devamlılık ve derslerinde başarılı olduklarına dair bir yazı ibraz etmelidirler. Sözkonusu yazı da italyancaya tercüme edilmeli, noter tasdiğinden sonra Kaymakamliğin “Apostil” şerhi konmalıdır.