GÜRCİSTANDA EĞİTİM | Aymir Danışmanlık
aymir-logo

GÜRCİSTANDA EĞİTİM - Gürcistan Üniversiteleri

 

                                                                 GÜRCİSTAN HAKKINDA

Gürcistan:Karadeniz’in doğu kıyısında, Güney Kafkasya’da yer alan ülke. Tam adı Gürcistan Cumhuriyeti’dir. Eski Sovyet cumhuriyetlerinden biri olan Gürcistan'ın kuzeyinde Rusya, doğusunda Azerbaycan, güneyinde Ermenistan ve güneybatısında Türkiye yer alır. Ülkenin batı sınırını Karadeniz belirler.

Gürcistan, seküler, üniter ve başkanlı cumhuriyet olan bir temsili demokrasidir. Henüz bir Birleşmiş Milletler, Avrupa Konseyi, Dünya Ticaret Örgütü, Karadeniz Ekonomik İşbirliği ve GUAM Demokrasi ve Ekonomik Kalkınma Örgütü üyesidir. NATO üyeliği ve ileride Avrupa Birliği'ne üye olmak için uğraş vermektedir.

 

GÜRCİSTAN HAKKINDA GÜNCEL BİLGİLER

Başkent

Tiflis
 

Resmî dil(ler)

Gürcüce

Etnik gruplar 

 %83,8 Gürcüler, %6,5Azeriler, %5,7Ermeniler, %1,5Ruslar, %2,5 diğer

Para birimi

Lari (ლ) (GEL)

Telefon kodu

995

   
 

Gürcistan Eğitim Sistemi

Gürcistan’da üniversite eğitimi için son yıllarda en çok tercih edilen ülkelerden biri olmuştur.Son yıllarda gelişen ülkeler arası ilişkiler sayesinde YÖK Gürcistan üniversitelerini tanımakta ve diplomalarına denklik vermektedir.

Sovyetler Birliği döneminde ülkenin en önde gelen üniversitelerine ve akademik kadrolarına sahip olan Gürcistan, bu geleneği ve mirası günümüzde de sürdürmektedir. Akademik kadroları, başarıları, buluşları ve potansiyelleri ile dünyaca ün yapmış olan gibi üniversiteler günümüzde dünyanın her yerinden binlerce öğrenciyi Gürcistanda üniversite eğitimi almaya çekiyor.


Bu kadar kaliteli bir akademik potansiyeli çok ekonomik eğitim ve yaşam maliyetleriyle dünyaya açan Gürcistanda eğitim almak gerçekten de çok cazip. Gürcistanda hem eğitim, hem konaklama, hem de sosyal gider maliyetleri, ülkemizdeki ailelerin rahatlıkla karşılayabileceklerdeki seviyede olup, hatta birçok bölgemize kıyasla, Türkiye'den bile ekonomiktir. Gürcistan'da üniversitelerin büyük bölümünde okul harcı ve yurt dahil toplam yıllık maliyet ortalama 2500 - 3000 USD arasındadır.

Üniversite sınavını hayatınızda artık engel olmaktan çıktı.  Gürcistanda üniversite eğitimi için puan şartı aranmıyor. İlk yıl hazırlık eğitiminin ardından istediğiniz üniversitede, dilediğiniz bölümü okuyabilecek, üniversite mezunu olmanın gururunu siz de yaşayabileceksiniz.

Türkiye ve Gürcistan arasında gelişen ikili ilişkiler sonucunda YÖK Gürcistan üniversitelerini tanımakta ve gerekli şartlarını yerine getirdiğiniz takdirde diplomanıza denklik vermektedir.

Gürcistan'da eğitiminizi dilerseniz Gürcüce dilerseniz İngilizce olarak alabilirsiniz. Gürcistan'da eğitim alan öğrenciler bu iki dile de hakim olarak mezun olmakta ve Türkiye'de bu özellikleri ile büyük avantaj elde etmektedirler.

 

             GÜRCİSTANDA EĞİTİM VE KONAKLAMA MALİYETLERİ

      Gürcistan en önemli ve dünyaca ünlü üniversitelerinden bazılarına ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle Tiflis tam bir üniversiteler şehridir. Gürcistan üniversiteleri çok güçlü akademik kadrolara sahiptir. Öğrenci başına düşen profesör sayısı özellikle ülkemizle kıyaslanamayacak kadar yüksektir.Gürcistan üniversiteleri YÖK tarafından tanınır. Gerekli şartları yerine getirdikçe Diplomanıza denklik alabilirsiniz. Gürcistan üniversitelerinde eğitim devlet tarafından desteklenir. Bu nedenle öğrencilerin eğitim maliyetleri çok düşüktür. Üniversite haçları yıllık 2000 – 5000 USD kadardır. Gürcistan üniversiteleri öğrencilere çok ucuz konaklama olanakları verir.Gürcistan’da öğrencilere beslenme, ulaşım, sosyal harcamalar, cep harçlığı gibi giderler için aylık yaklaşık 350 USD yeterli olmaktadır.Dilediğiniz bölümde eğitim alabilirsiniz. Gürcistan’da Tiflis üniversiteler şehri , aynı zamanda zengin bir kültür ve sanat şehridir. Gürcistan’da eğitim öğrencilere kişisel gelişim kazandırır.Ekonomik ve kaliteli eğitim dünyanın birçok ülkesinden öğrencileri Gürcistan’ya çekiyor. Bu da zengin bir uluslararası öğrenci yaşamı sağlıyor. Gürcistan üniversitelerin kayıt, kabul ve vize işlemleri birçok Avrupa ülkesine göre kolaydır ve kısa sürer.

 

                           KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER
 

1- Lise Diploması Aslı ( Vilayet Makamından Apostilli )

2–10 Fotoğraf 3x4 (Arka plan Beyaz)

3- Sınav Sonuç Belgesi ( İnternet çıktısı veya Asıl belge )

4- İkametgah Belgesi (Not: Adres Yazılması gerekli )