DANİMARKADA EĞİTİM | Aymir Danışmanlık
aymir-logo

DANİMARKADA EĞİTİM - Danimarka Üniversiteleri

 

                                                                  DANİMARKA HAKKINDA

  Kuzey Avrupa'da İskandinavya'da başkenti Kopenhag olan ülkedir. Danimarka anayasal bir monarşi olup, devlet başkanı 2'inci Margrethe'dır. Grönland ve Faroe Adaları da Danimarka'ya aittir.İzlanda ise 1944'e dek Danimarka'nın egemenliği altında kalmıştı.

Danimarka'nın büyük bir bölümü Jylland yarımadası üzerindedir. Başkent, Danimarka adalarının en büyüğü olan Sjælland'ın üzerinde kurulmuştur. Sjælland, dar bir boğaz olan Sont Boğazı ile İsveç'ten ayrılır. Ayrıca, (bir köprü ile Jylland'a bağlı olan)Fyn, Lolland, Falster, Langeland ve Baltık Denizi'ndeki Bornholm adaları da Danimarka'ya aittir. Ülkenin güney komşusuAlmanya'dır, İsveç doğu komşusudur.

 Tarihi

Danimarka'ya hakim olan ilk kavim 8. yüzyıl-11. yüzyıl hüküm süren Vikinglerdir. Savaşçı bir ulus olarak tanınan Vikinglerbatıda Britanya, İzlanda, Grönland ve hatta Kuzey Amerika'ya kadar ulaşarak sömürgeler kurdular. Doğuda ise Karadeniz ve Hazar Denizi kıyılarına kadar uzanan yerleşim birimleri kurmuşlardır. İngiltere'nin büyük bir bölümü bu dönemde Viking egemenliği altında kaldı.

 

Din

Danimarka Anayasası'nda devletin dini belirtilmektedir. Ocak 2012 sayılarına göre nüfusun 79%'ı Danimarka Ulusal Kilisesi'nin (Den Danske Folkekirke)üyesidir. Kilise Danimarka Anayasası tarafından belirlenmiş olan Lutheryan mezhebindendir.

Danimarka nüfusunun %4'ü müslümandır ki müslümanlar Danimarka'nın ikinci büyük dini topluluğunu oluştururlar. Diğer dini gruplar ise nüfusun %1'i civarındadır.

 Danimarka'da 2005 yılında yapılan bir araştırmaya göre Danimarkalılar'ın 31%'i "Bir tanrı olduğuna", nüfusun 9%'u "hayatımızın kaynağı olan bir ruhun veya bir hayat gücün mevcut olduğuna" ve nüfusun 19%'u "tanrı, ruh, veya bir hayat gücünün olmadığına " inanmaktadır. 2005 yılında Zuckerman tarafından yapılan bir araştırmaya göre ise, Danimarka dünyanın en büyük dördüncü ateist veya agnostik grubun yoğunluğuna sahip ülkesidir ki, söz konusu araştırmaya göre ülke deki ateist veya agnostik (tanrının varlığını kabul etmeyen veya bilinemezcilerin) grubun oranı %43 ile %80 arasındadır.

 

DANİMARKA HAKKINDA GÜNCEL BİLGİLER

1.    Başkent: Kopenhag

2.    Para birimi: Danimarka kronu

3.    Kraliçe: II. Margrethe

4.    Nüfus: 5,59 milyon (2012) Dünya Bankası

5.    Resmi dili: Danca

 

 

DANİMARKADA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ

Danimarka’da  17 civarinda devlet universitesi, bir o kadar Universite Koleji ve 50 civarinda uzmanlik alanlarinda egitim veren enstitu bulunmaktadir. Bazi universite ve kolejler egitimlerini Ingilizce dilinde vermektedir. Danimarka dilinde egitim yapmak isteyen ogrenciler en az 1 yil ulkenin dilinde egitim yaptiktan sonra universiteye gecis yapabilirler.

Ingilizce egitim veren universiteler genelde Yuksek Lisans seviyesinde programlari Ingilizce dilinde vermektedir. Ingilizce programlara katilacak ogrencilerin TOEFL skoru en az 213/85 , IELTS skoru da en az 6,5  olmasi gerekir.

Danimarka’da devlet universitelerinde lisans egitimi almak isteyen Turk ogrencilerin liseden iyi bir mezuniyet ortalamasiyla mezun olmalari, OSS’den en az 2-yillik bir yere yerlestirilmeleri ve yerlestirildikleri bolumden de mezun olup on lisans diplomasi almasi zorunludur. Bazi universiteler, Turk ogrencilerin en az bir yil yuksek ogrenim kurumunda egitim almis olmasini da kabul etmektedir. Burada onemli olan bir diger nokta, ogrencinin Danimarka’da okumak istedigi alana yakin bir bolumde Turkiye’de on egitim almis olmasidir.

Danimarka’da üniversite eğitiminin süresi üç yıldır.  Uluslararası öğrencilerin de eğitim alabileceği İngilizce lisans programları mevcuttur.  İngilizce lisans programları arasında Finans, Biyoloji, Sanat ve Tasarım gibi bölümler gösterilebilir. Programlara kabul edilebilmek için öğrencilerin İngilizce yeterliliklerini kanıtlaması gerekir.  Eğitim ücretleri, tercih edilen üniversiteye ve programa bağlı olarak €6,000 ile €16,000 arasında değişmektedir.  Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerin vatandaşları için burs olanakları mevcuttur.

Eğitim yılı Ağustos, Eylül döneminde başlar ve başvurular ağırlıklı olarak Mart ayı içerisinde sona erer.

Danimarka’da üniversite eğitimi alacak öğrencileri yüksek kaliteli eğitim ve son teknoloji kampüs imkanları beklemektedir.

 

DANİMARKADA HAZIRLIK EĞİTİMİ

Eğitim dili İngilizce olan üniversitelerin Yüksek Lisans düzeyindeki programları İngilizce olarak verilmektedir. Finans, Biyoloji, Sanat ve Tasarım gibi bölümlerin eğitim dilleri İngilizcedir. Bu programlara katılacak olan öğrencilerin TOEFL puanı 213/58(en az), IELTS puanı da 6,5 (en az) olmalıdır.

 

Başvuru için Gerekli Evraklar;
 

 

  • Resmi transkript - İngilizce veya çevirisi ve noter onayı yapılmış olarak
    (not ortalaması en az 2,5 olan öğrenciler direk değerlendirmeye alınır, altında olan öğrenciler için üniversitelerle irtibata geçilip kabul edilip edilmeyecekleri spesifik olarak öğrenildikten sonra başvuruları kabul edilir)
  • Eğer mezun iseniz noter tasdikli İngilizce çevirili lise diploması (lisans başvuruları için),
  • Üniversite diploması (yüksek lisans başvuruları için)
  • 2 adet akademik referans İngilizce olarak yazılmış ve tercihen Profesörlerden alınmış,
  • 200-300 kelimelik İngilizce bir essay,
  • İngilizce bir CV,
  • Varsa İngilizce yeterlilik belgesi- Toefl veya IELTS sonucu
  • Yurtdışı Üniversitelerin pek çoğu Lisans ve yüksek lisans eğitimi için en az 213 veya IELTS'den 6 yada 6,5 puan istemektedir.