BOSNA HERSEKTE EĞİTİM | Aymir Danışmanlık
aymir-logo

BOSNA HERSEKTE EĞİTİM - Bosna Hersek Üniversiteleri

Bosna-Hersek

Bosna-Hersek Balkanlar'da 51.197 km2'lik yüzölçümü ve yaklaşık 4.500.000 nüfusu olan bir ülkedir.Ülke bir bütünü oluşturan üç etnik gruba ev sahipliği yapmaktadır: Boşnaklar, Sırplar ve Hırvatlar. İngilizce'de ve daha birçok dilde etnik kimlik göz önünde tutulmadan tüm Bosna-Hersek halkına Bosnalı denir. Ancak Türkçe'de tarihten gelen yakınlıktan dolayı Bosnalı denildiğinde Boşnaklar yani Bosnalı Müslümanlar kastedilir. Ayrıca ülkede Bosnalı veya Hersekli olmak da ayrı etnik kimliği vurgulamak için kullanılır.

İklim

Bosna-Hersek'te karasal iklim hakimdir. Hava sıcaklıkları, en sıcak aylar olan Temmuz ve Ağustos’ta 30 dereceye kadar çıkarken, en soğuk günler ise, Aralık ve Ocak aylarında yaşanmakta ve sıcaklık -20 dereceye kadar düşmektedir. Genelde 4 mevsim bol yağış alan ülkede en yağışlı ay Haziran (110–115 mm), en kurak ay ise Aralık’tır (40–70 mm). Ülkenin güneybatı kesiminde ve Neretva Vadisinde Akdeniz iklimi görülür. Bu bölgelerde meyve-sebze bahçeleri, üzüm bağları bulunmaktadır. Hayvancılık ise, ülkenin tümünde yapılmaktadır.

Başlıca nehirleri Una, Sana, Drina, Sava, Bosna, Vrbas ve Mostar Köprüsü'nün altından akan Neretva'dır.

Başlıca doğal kaynakları kömür, demir, boksit, manganez, ormanlar, bakır, krom, çinko, kurşun, tuz, barit, asbest, kaolin ve alçıdır.

Ülkedeki ekilebilir toprakların oranı %14, otlak ve meraların oranı %20, orman ve ağaçlık alanların oranı %39, diğer toprakların oranı da %27'dir. Sulanabilen arazi 20 km2'dir.

Tarih

Akdeniz kıyısındaki diğer şehirler gibi Bosna'da tarih sahnesindeki yerini Roma İmparatorluğu içerisinde almıştır. Roma İmparatorluğu'nun çöküşünden sonra Bosna'nın yönetimi 1200'lü yıllarda bağımsızlığını elde edene kadar çeşitli kereler el değiştirmiştir. Bağımsızlığını 260 yılı aşkın bir süre koruyan Bosna Krallığı, bu süre boyunca Macarlar ve Sırplara karşı topraklarını savunmak zorunda kalmıştır.

1.    Başkent: Saraybosna

2.    Para birimi: Bosna-Hersek değiştirilebilir markı

3.    Kıta: Avrupa

4.    Nüfus: 3,834 milyon (2012) Dünya Bankası

5.    Cumhurbaşkanı: Bakir Izetbegović

6.    Resmi dilleri: Boşnakça, Hırvatça, Sırpça

 

Bosna Hersek'te Üniversite Eğitimi

Bosna-Hersek'te eğitim son derece ileri düzeydedir. İkinci Dünya Savaşından sonra eğitim çalışmaları hızla artmıştır. Türk üniversiteleri Burç ve Uluslar arası Saraybosna Üniversitesi'nde, Bosna Amerikan Üniversitesi'nde eğitim dili İngilizcedir. Özel Travnik Üniversitesinde ve Mostar Cemal Biyediç Üniversitesi'nde bazı bölümler İngilizce olarak verilmektedir. Ülkenin en büyük üniversitesi olan Saraybosna Üniversitesi 1949 yılında kurulmuştur. Türk, Fars, Arap dilleri ve edebiyatları ile ilgili kürsülerin yer aldığı Saraybosna Üniversitesinde Osmanlıca ve Türkçe kurslarda verilmektedir.

Bosna Hersek üniversitelerine girişte LYS giriş zorunluluğu yoktur. Lise diplomanızla direk başvuru yaparak sizde bu ayrıcalıklı eğitime dâhil olabilirsiniz. YÖK denkliği sizin için önemli ise sadece okuyacağınız bölümle ilgili alanda YGS barajını geçmeniz yeterlidir.

Bosna’da eğitim dili İngilizce ve Boşnakçadır.

İngilizce eğitim alacak öğrenciler, şayet yeterli seviyede İngilizceleri yoksa hazırlık eğitimlerini dilerlerse İngiltere ve Malta’da dilerlerse Bosna’da alabilirler.

Bosna-Hersek üniversitelerinde ekonomik koşullarda, kaliteli eğitim alarak Mavi Diploma, YÖK Denkliği, Yaşam Güvenliği, Staj İmkanları, Çalışma İzni, ve oturma hakkı elde edebilirsiniz!

 • Bosna Hersek Üniversitelerinin çoğu YÖK tarafından tanınmakta; dolayısı ile şartları yerine getiren öğrenciler için YÖK denklik vermektedir.
 • Bosna Hersek Üniversiteleri Bologna Anlaşması çerçevesinde eğitim vermektedir. Bu yüzden buradan alınan diplomalar Türkiye’de olduğu gibi Avrupa ve dünya genelinde kabul edilmektedir.
 • Bosna Hersek Üniversitelerinde eğitim ECTS Kredi transfer sistemine uygundur. Dolayısıyla Bosna Hersek’te Lisans tamamlamak isteyen öğrenciler için de alternatif olmaktadır.
 • Bosna Hersekte yaşam maliyetleri Türkiye’nin ve Avrupa’nın pek çok şehrinden ucuzdur. Öğrencilerin aylık yeme-içme-konaklama maliyetleri 750 – 1250 TL arasında değişmektedir.
 • Bosna Hersek Üniversitelerinden mezun olanlar Europass diploma eki almaktadır. Europass eki ile Avrupa’da bulunan sanayi ve mühendislik odalarına vb. kayıt yaptırma hakkı kazanılmakta ve Avrupa’da çalışma izni alabilmektedir,
 • Avrupa Birliği yolundaki Bosna Hersek’te Avrupa E-Eğitim modeli ve müfredata uygun olarak Staj imkanlarından kendilerini geliştirilecek bireysel, deneysel, uygulamalı ve birçok farklı stillerde deneyim kazanma imkanı bulmaktadırlar.

 

BOSNA HERSEKTE HAZIRLIK EĞİTİMİ

Boşnak Dili, yazıldığı gibi okunan, okunduğu gibi konuşulan latin harfleri ile öğrenilen ve öğretilen bir dil olarak karşımıza çıkmaktadır. Onu diğer dillerden farklı kılan yanı, kolayca öğrenilebilmesidir. İlkokul 4. Sınıftan itibaren öğrenmeye çalıştığınız ve üniversite sıralarına oturduğunuzda hala kendinizi anlatabilecek kadar konuşabildiğiniz ve hatta belki de hiç konuşamadığınız bir dilden çok daha fazlasını size sunmaktadır. İngilizce elbette dünya dilidir. Ancak yurtdışında üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin oldukça zor zamanlar geçirmesini sağlamaktadır. Boşnakça dilinde eğitim ise sizleri İngilizce kadar zorlamamakta ve kısa sürede öğrenilebilmektedir. Boşnakça, Bosna Hersek’te Türkçe bilen Boşnak profesörler tarafından öğretilmekte ve öğrencilerimiz bu avantaj neticesinde oldukça başarılı olmaktadırlar. Türkçe bilen Boşnaklardan öğrenilen Boşnakça sayesinde sizler daha kısa sürede, daha ileri seviyede dil üzerinde hâkimiyet kurabilmektesiniz. Yoğun bir program ile size sunulan bu eğitimde başarılı olmanın en önemli anahtarı, derslerde devamsızlık yapmamak ve anlatılanların düzenli bir tekrarını yapmaktır. Alanında uzman eğitimcilerinizin bu yönde size telkinlerini yerine getirmeli ve öğrenciliğin, yepyeni bir dil öğrenmenin heyecanını yaşamalısınız. Boşnaklar, dostluk ve kardeşliklerini bizlere daima göstermekte ve Boşnakça öğrenen gençlerimize de bu bağlamda son derece yardımcı olmaktadırlar. Bu nedenle Boşnak kardeşlerimiz gerek alışverişte, gerekse arkadaşlar arasında Boşnak dilinde destek her zaman gelecek ve size ellerinden geldiğince yardımcı olacaklardır. Bosna Hersek’te dili yerinde öğrenecek ve hiç zorlanmadan eğitim alacaksınız.

Bosna’da eğitim dili İngilizce ve Boşnakçadır.

İngilizce eğitim alacak öğrenciler, şayet yeterli seviyede İngilizceleri yoksa hazırlık eğitimlerini dilerlerse İngiltere ve Malta’da dilerlerse Bosna’da alabilirler.

İngilizce hazırlık eğitimi, yurtdışında okuyacak olan öğrencilerin eğitim süreçlerini, motivasyon, performans ve başarılarını doğrudan etkileyecek olan çok hayati bir dönemdir. Bu süreçte öğrenci eğitim yaşamı boyunca aktif biçimde kullanmak zorunda kalacağı İngilizce dilini öğrenmek ve üniversiteye hazırlanmak zorundadır. Ancak, anadili İngilizce olmayan ülkelerde üniversite okuyacak olan öğrencilerin, İngilizce öğrenme süreçlerini, bu dilin anadil olarak konuşulduğu bir ortamda öğrenmeleri çok önemlidir. Maalesef her yıl çok sayıda öğrenci, İngilizce hazırlık eğitimi dönemini başarılı biçimde tamamlayamadığı için üniversiteye başlayamamakta, eğitim almaktan vazgeçme noktasına gelebilmektedir. Bu nedenle biz Aymir olarak öğrencilerimize, İngilizce hazırlık yılını İngiltere ya da Malta gibi, İngilizcenin resmi dil olarak kullanıldığı bir ülkede eğitim alarak geçirmelerini çok önemsiyoruz. Bu seçeneğin maddi olarak öğrenci ve veliye hiçbir ekstra külfeti olmadığı gibi, öğrencinin başarı ve özgüvenini çok ciddi oranda arttırdığı net bir gerçektir.

Boşnakça eğitim almayı tercih eden öğrenciler için bazı üniversiteler hazırlık eğitimi vermektedir. Boşnakça bilenler Sırpça, Karadağca, Slovence ve Hırvatça konuştuğu gibi Rusça, Ukraynaca, Bulgarca, Makedonca da anlayabilir ve dilerse kolayca öğrenebilir.

Kayıt Kabul Şartları

1. ÖSYM ile öğrenci kabulü: IUS, YÖK tarafından denkliği kabul edilen bir Üniversite olup, 2008 tarihinden itibaren ÖSYM tercih kılavuzunda yer almaktadır. 2. ÖSYM harici öğrenci kabulü: IUS, Bologna ve Avrupa (EU) kredi sistemi ECTS esaslarına uygun, Bosna Hersek kanunlarına göre kurulmuş Uluslararası bir Üniversitedir. ÖSYM yerleştirmesi aranmaksızın, yurtdışı Üniversitelerinin öğrenci kabul etme kriterlerine uygun olarak öğrenci kabul etmektedir. Türkiye’den gelen öğrencilerin YGS’den 180 (standart) puan barajını aştıklarını belgelemeleri Lisans diploması denkliği için gereklidir. Geçerli veya yeterli LYS Puanı olmayan adaylar YÖK tarafından kabul edilen uluslararası bir sınav (SAT 1000+ gibi) puanı ile başvurabilirler. Kayıt yaptıracak öğrenci için YÖK denkliği bir önem arz etmiyorsa YGS’ye girmesine gerek yoktur. Doğrudan lise diploması ile kayıt yapılabilir.

Kesin Kayıtta İstenilen Belgeler (Lisans)

 • Lise Diplomasının Aslı (Mülki Amirlikçe Apostil olacak)
 • Lise Transcripti (Mülki Amirlikçe Apostil olacak)
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • Pasaport Fotokopisi (en az 2 yıl süreli olacak)
 • 10 Adet Fotoğraf
 • YGS Sonuç Belgesi Aslı (Denklik isteniyor ise)
 • Sabıka kaydı (Savcılık Belgesi)
 • İkametgâh İl mühaberi (Öğrenci ve Velisi için)
 • Askerlik Belgesi (1992 doğumlu ve daha önceki yıllarda doğmuş olanlardan, askerlik görevini yapmamış ise bağlı bulundukları askerlik şubesinden alınmış “Bir Fakülte veya Yüksekokula Kaydolmasında Askerlik Yönünden Sakınca Olmadığına Dair Belge”)
 • Eğitim Ücreti Ödeme Sözleşmesi
 • Burs Sözleşmesi (Burslular İçin)
 • Yurt Sözleşmesi (yurt isteyenler için)