AZERBEYCANDA EĞİTİM | Aymir Danışmanlık
aymir-logo

AZERBEYCANDA EĞİTİM - Azerbeycan Üniversiteleri

 

AZERBEYCAN HAKKINDA

Azerbaycan veya resmî adıyla Azerbaycan Cumhuriyeti (Azerice: Azərbaycan Respublikası /ˈɑzæɾbɑjdʒɑn ɾespublikasɯ/), Batı Asya ile Doğu Avrupa'nın kesişim noktası olan Kafkasya'da yer alan ülkedir. Güney Kafkasya'nın en büyük yüzölçümüne sahip ülkesi olan Azerbaycan'ın doğusunda Hazar Denizi, kuzeyinde Rusya, kuzeybatısında Gürcistan, batısında Ermenistan ve güneyinde İran ile komşudur. Kendisine bağlı olan Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'nin ise kuzey ve doğusu Ermenistan ile, güneyi ve batısı İran ile çevrilmiştir, Türkiye ile de kısa bir sınırı bulunmaktadır.

Coğrafya

Azerbaycan, Güney Kafkasya'da yer alan bir Avrasya ülkesidir. Bulunduğu konum, Doğu Avrupa ve Güneybatı Asya'dır. 38° ve 42° kuzey enlemleri ile 44° ve 51° doğu boylamları arasındaki coğrafı bölgeye yerleşmiştir. Sınırlarının uzunluğu 2.648 kilometredir. Bunun 1007 kilometresi Ermenistan, 756 kilometresi İran, 480 kilometresi Gürcistan, 390 kilometresi Rusya ve 15 kilometresi Türkiye sınırlarını oluşturmaktadır.Sahil şeridi 800 kilometre uzunluğundadır ve Hazar Denizi'nin Azeri bölümünün en geniş alan uzunluğu 456 kilometredir.Ülke toprakları kuzeyden güneye 400 kilometre ve doğudan batıya 500 kilometre olarak uzanır.

Doğu sınırını oluşturan Hazar Denizi, kuzeydeki Büyük Kafkas Sıradağları ve merkezdeki geniş düzlükler, Azerbaycan'ın en baskın fiziksel özellikleridir. Büyük ve Küçük Kafkas Dağları ile Taliş Dağları ülkenin yüzde kırklık bölümünü kapsar. Bazardüzü Dağı, Azerbaycan'ın en yüksek noktasını (4.466 m), Hazar Denizi ise en alçak noktasını (−28 m) oluşturur. Bunların dışında, Doğanın Yedi Harikası listesine eklenmek için aday gösterilen çamur volkanlarının yaklaşık yarısı Azerbaycan sınırları içinde kalmaktadır.

Yüzey suları, temel su kaynağıdır. Ancak, ülkedeki 8.350 nehir arasından yalnızca 24 tanesinin uzunluğu 100 kilometrenin üzerindedir. Nehirlerin tamamı, ülkenin doğusunda kalan Hazar Denizi'ne dökülür. 67 km² büyüklüğündeki Sarısu, Azerbaycan'ın en geniş gölüdür. En uzun nehri ise sınırlar dışındaki uzunluğu da eklendiğinde 1.515 kilometreyi bulan Kura Nehri'dir. Ayrıca ülke, Hazar Denizi'nde yer alan bazı adalarında sahibidir.

1991 yılında Azerbaycan'ın bağımsızlığını kazanmasından bu yana hükûmet, ülkede çevreyi korumak için köklü tedbirler almıştır. Ama çevrenin ulusal anlamda korunması, Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı'ndan sağlanan yeni gelirlerle devlet bütçesinin artması sayesinde 2001'den sonra gelişmeye başlamıştır. Dört yıl içinde korunan alanlar iki katına çıktı, günümüzde ise ülkenin yüzde sekizlik bir bölümünü kapladı. 2001 yılından bu yana hükûmetin yedi büyük rezerv kurmak ve çevreyi korumak için ayırdığı bütçe, ikiye katlandı.

Ekonomi

1991'de bağımsızlığını kazandıktan sonra, özellikle geçiş döneminin ilk yıllarında ekonomik alanda düşüşler olmuş ve para birimi olarak Manat'a bağlı kalmıştır. Ancak Azerbaycan, verimli tarım arazileri ve doğal gaz, petrol ve demir cevheri bakımından zengin kaynaklara sahip bulunmaktadır. Ham petrol üretimi 2006'da günlük 600,000 varile ulaşmıştır. Ayrıca, petrokimya, yiyecek, giyim gibi hafif sanayi de vardır.

 

Turizm

Turizm, Azerbaycan ekonomisinin önemli bir parçasıdır. Ülke, 1980'lerde tanınmış bir turistik nokta oldu ancak 1990'larda Sovyetler Birliği'nin dağılması ve çıkan Karabağ Savaşı, Azerbaycan'ın turizm endüstrisindeki imajını sarstı.

Turizm sektörü, 2000'li yılların başına kadar toparlanma yoluna gidemedi ancak 2000'lerin başından itibaren ülkedeki turistik ziyaret ve konaklama sayısında yüksek bir artış yaşandı. Son yıllarda ise Azeraycan, din, kaplıca ve sağlık turizmi alanında popüler bir yer haline geldi.

Azerbaycan hükûmeti, seçkin turizm için öncelikli olarak Azerbaycan'ın geliştirilmesi gerektiğini belirledi. Ülkede turizm faaliyetleri, Azerbaycan Kültür ve Turizm Bakanlığı (Azərbaycan Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi)tarafından düzenlenmektedir.

Kültür

Müzik ve halk dansları

Yaklaşık 1.000 yıllık geçmişi olan Azerbaycan müziği ritmik ve farklı melodiler üretmiş, müziğinin konularını Azeri halkının yaşantıları ve karşılaştıkları sosyal olaylarından konu almıştır. Azeri dili çoğunlukla, Türk, Arapça ve daha çok Farsça kökenli sözcüklerden etkinlendiğinden yapılan geleneksel Azeri müziklerde de Kafkas,Orta Asya ve İran ağırlıklı etkileri göze çarpmaktadır. Geleneksel Azeri müziklerinde çalgı olarak tar ,kemençe , ut, bağlama, balaban, zurna, kaval , nağara, garmon , tütek, tef ve davul kullanılmaktadır. Ayrıca davul, garmon (küçük akordeon), tutek (düdük flüt), daf (davullar) ve nagara çalgılarıda melodilerde sıkça kullanılabilen enstrümanlardandır.

 

AZERBEYCAN HAKKINDA GÜNCEL BİLGİLER

1.    Başkent: Bakü

2.    Para birimi: Azerbaycan manatı

3.    Nüfus: 9,298 milyon (2012) Dünya Bankası

4.    Cumhurbaşkanı: İlham Aliyev

5.    Yönetim şekli: Üniter devlet, Başkanlık sistemi, Anayasal cumhuriyet, Cumhuriyet

 

AZERBEYCAN’DA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ

Azerbeycan'da üniversiteye hem de istediğiniz bölüme başlamak mümkün! Üniversiteli olmak için YGS-LGS-DGS ile uğraşmanıza ve sınav stresi yaşamanıza gerek yok! Azerbaycan'da Üniversite Eğitimi sizi bekliyor.YÖK denkliği olan devlet ve özel Azerbaycan Üniversitelerimiz Türk öğrencileri bekliyor

Türkiye'ye yalnızca 2 saat mesafede olan Azerbaycan üniversite eğitimi almak isteyen.
Sınav engeline takılmadan Azerbaycan'da okuma şansına sahiplerdir.
Azerbaycan'da bulunan bir üniversiteden mezun olan bir öğrenci sahip olduğu diploma ile Türkiye'de üniversite mezunlarına sağlanan  tüm haklardan eşit koşullarda yararlanabilecektir.
Üniversiteli olmak ve Azerbaycan'da eğitim almak hiç dönem ya da sene kaybetmeden İngilizce, Rusça, Azerice Türkçe dillerinden en az bir tanesini yeterli seviyede biliyorsanız doğrudan bölüme, bu dillerden hiçbirini yeterli seviyede bilmiyorsanız ya da altyapınız yetersizse Hazırlık bölümüne başlayabilirsiniz.Ayrıca Meslek Lisesi veya İmam-Hatip Lisesi mezunu olmanız Azerbaycan Üniversiteleri için bir engel oluşturmuyor.
YÖK' ün  Kılavuzunda da denkliğini onayladığı Azerbaycan üniversiteleri ABD üniversitelerinden alamadığı denkliği Azerbaycan'dan alabilmektedirler. Denklik alma kolaylığı konusunda çok daha ön sıralarda gelmektedir.YÖK' ün Türk akraba topluluklarından ve Cumhuriyetleri'ne öncelikli olarak destek vermesinin bir sonucu olan bu durum eğitim hayatlarını başta Azerbaycan olmak üzere Türkî Cumhuriyetlerde sürdürmek isteyen öğrenciler için bulunmaz bir fırsat niteliğindedir. Bu durumun doğal yansıması olarak denklik sorunu olmayan Ülke Azerbaycan'a talep her geçen gün çok daha fazla artmaktadır. Sayısal verilere göre 2004-2005 eğitim öğretim yılında başkent Baku'de bulunan Türk öğrenci sayısı 2500 iken 2008-2009 eğitim öğretim yılında bu sayı 6000' e 2009 -2010 de 8000. çıkmıştır. Öğrencilerin kendilerini yabancı hissetmedikleri ülke Azerbaycan'dır. Uzman görüşlerine göre 4 senelik periyotta 2 katına çıkan öğrenci sayısı her geçen yıl kat sayısını arttırarak hızla yükselmeye devam edecektir.
Üniversite ve bölüm seçmekte özgürsünüz.
Azerbaycan Dünya'nın en hızlı 150 yılı aşkın köklü eğitim geçmişi olan üniversiteleri ile çok kaliteli bir eğitim sunuyor. Eğitim ücretleri Türkiye'deki devlet üniversitelerinin harçları ile nerede ise aynı ve ortalama 500 ile 5.500$ arasındadır.
Tıptan Mühendisliğe, Uluslar Arası İlişkilerden tıp, Psikolojiye geniş bir yelpazede dilediğiniz bölümde okumanız için Türkiye' ye hava yolu ile sadece 2 saat uzaklıktaki Azerbaycan, kapılarını Türk öğrenciler için resmi kayıt anlaşmaları yapan Azerbaycan üniversitelerinin Türkiye resmi kayıt ofisi Aymir Danışmanlık Eğitim Merkezi öğrencinin kayıt işlemlerini yürütmektedir. İsteğe bağlı olarak İngilizce, Rusça veya Azerice, Türkçe ile eğitim veren ve YÖK tarafından tanınan üniversiteleri ile Azerbaycan sizleri bekliyor.

 

KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER

1–12 Fotoğraf 3x4 (Arka plan Kırmızı)

2-Lise Diploması Aslı ve Noter tasdikli fotokopisi

3-Sınav Sonuç Belgesi(ygs-lys sınav sonuç bölgesi)

4-Sicil Kaydı

5-Pasaport Fotokopileri (ön, arka ve vize sayfaları)

6-Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

7-Sağlık Raporu

Not: İstenilen Belgeler Azerbaycan Dilinde Tercüme Edilmeli.Tercümeleri eğitim danışmanlarımız aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz.