AVUSTURYADA EĞİTİM | Aymir Danışmanlık
aymir-logo

AVUSTURYADA EĞİTİM - Avusturya Üniversiteleri

 

AVUSTURYA HAKKINDA

Avusturya    Orta Avrupa'da denize kıyısı olmayan, dokuz eyaletten oluşan ülke. Batıda Lihtenştayn ve İsviçre, güneyde İtalya ve Slovenya, doğuda Macaristan ve Slovakya, kuzeyde ise Almanya ve Çek Cumhuriyeti ile komşudur.

Coğrafya

Avusturya Batı'da Konstans Gölü'nden doğuda Neusiedl Gölü'ne kadar uzanır. En doğu noktasından en batı noktasının uzaklığı 570 kilometre, en kuzey noktasından en güney noktasının uzaklığı yaklaşık 300 kilometredir.

Doğu Alpler üzerinde kurulmuş bulunduğundan ülkenin aşağı yukarı dörtte üçü dağlık arazidir. Kuzeyde ülkeyi batıdan doğuya kateden Tuna Nehri'nin ülkedeki uzunluğu 350 kilometredir. Bu kısımlar en alçak yerlerdir. Alpler Avusturya'da ülkeyi batıdan doğuya doğru üç sıra halinde kaplamışlardır.Ülkenin en yüksek dağı 3798 m ile "Grossglockner"dir.

Göller bakımından çok zengin olmasına rağmen bu göller çok küçüktür. En büyük gölü Neusiedl Gölü'dür ki, yüzölçümü 320 km² dir. Bunun bir kısmı da Macaristan'a aittir.

Doğal kaynaklar

Ülkenin aşağı yukarı %47'si ormanlarla kaplıdır. Orta Avrupa'nın en fazla ormana sahip ülkesidir. Alplerin 2150 metreye kadar olan yüksekliklerinde mevcut olan ormanların büyük bir kısmı özel şahıslara aittir.

Madenler bakımından oldukça zengin sayılan Avusturya'da demir, magnezyum, grafit ve kömür elde edilir. Dünyada en çok grafit üreten ülkedir. Petrol ve doğal gaz üretiminde Avrupa'da dördüncü sıradadır. Bunlardan başka bakır, çinko, kurşun, antimon, boksit ve tungsten madenleri de kafi miktarlarda üretilmektedir.

Nüfus

8,17 milyon olan nüfusun yaklaşık %93'ü Avusturyalı'dır. Türkler, Almanlar, Slavlar, Hırvatlar ve Macarlar (özellikle Burgenland'da), Slovenler (özellikle Karintiya'da), Çekler (özellikle Viyana'da) ve daha küçük sayıda da İtalyanlar, Sırplar ve Romenler ülkenin diğer azınlık gruplarıdır

Turizm

Avusturya'nın dağları, ormanları ve vadileri yaz ve kış aylarında ideal tatil yerleridir. Göller, dağlar ve vadiler, çeşitli sporları ile ünlüdür. Viyana ise müzik, güzel sanatlar ve tarihi eserlerin merkezidir. Operalar, sanat galerileri bale gösterilerinin verildiği salonlar başşehirde toplanmıştır. Kış aylarında binlerce ziyaretçi, kayak yapmaya Avusturya'ya gelmektedir.

 

AVUSTURYA HAKKINDA GÜNCEL BİLGİLER

1.      Başkent: Viyana

2.      Telefon kodu: +43

3.      Nüfus: 8,462 milyon (2012) Dünya Bankası

4.      Para birimi: Euro

5.      Resmi dili: Almanca

6.      Turistik yerler: Viyana, Salzburg, İnnsbruck, Graz, Hallstatt, Linz, Diğer

 

Avusturya'da Üniversite Eğitimi

Viyana üniversite eğitiminin sadece bir diploma olmadığını , gelecekleri için prestijli ve tanınmış bir üniversitede eğitim almanın önemli olduğunu düşünen öğrenciler için mükemmel bir seçenek. Avusturya'da okumak öğrencilere başarılı bir geleceğin kapılarını açıyor. Avusturya üniversite sisteminde tüm üniversiteler devlet sponsorluğunda olduğundan, üniversitelerin yıllık ücretleri sadece 750 Euro! Bu nedenle her yıl dünyanın pek çok ülkesinden binlerce öğrenci prestijli bir diploma ve ekonomik bir eğitim için Viyana üniversiteleri için başvuru yapıyor. Dilerseniz siz de prestijli Viyana üniversiteleri ne başvuru yapabilir, Viyana üniversitelerinde eğitim alabilir, geleceğiniz için mükemmel bir adım atabilirsiniz.

Viyana üniversiteleri devlet tarafından desteklenmekte olup yıllık eğitim harçları sadece 750 Euro 'dur. Yaşam giderleri bile hesaplandığında alacak olacağınız eğitimin maliyeti, Türkiye'de alacak olduğunuz eğitimden farklı bir maliyette olmayacaktır.

Viyana'da yaşıyor ve eğitim alıyor olmanın maliyeti Türkiye'deki büyük şehirlerden hiç farklı değildir. Türkiye'de eğitim alırken ve yaşarken yaptığınız giderlerin aynıyla Avusturyada yaşayabilir ve eğitim alabilirsiniz.

AVUSTURYADA KONAKLAMA İMKANLARI

Avusturya öğrencilerin yaşam ve konaklama ihtiyaçları için büyük bir çeşitlilik sunar. Avusturya Üniversitelerinde çok sayıda öğrenci yurdu vardır ve çok sayıda öğrenci bu yurtlarda konaklar.Üniversitelerde  yurt ücretleri aylık 200-250 Euro civarındadır. Yurtlarda konaklamak isteyen öğrenciler genellikle bir sonraki dönem için rezervasyon yaptırarak yer bulabilmektedir. Doluluk ve önceliği halihazırda Avusturyada okuyan öğrencilere verilmesi nedeniyle Türkiye’den gitmeden önce öğrencilerin yurtlarda yer bulabilmesi çok nadiren gerçekleşir.

Avusturya’da öğrenciler için en sık başvurulan çözün öğrenci kullanımına çok müsait olan apart dairelerdir.

Apart Dairelerin Özellikleri

Apart daireler genellikle 25-50 m2 kullanım alanına sahip olup bu dairelerin kiraları (tek kişilik olanlar) 360 Euro’dan başlar. Öğrenciler genellikle 2 kişilik dairelerde konaklar ve kişi başı aylık kira 250 – 300 Euro arasında olur. Dairelerin depozito ücreti 2700 Euro’dur. Çift kişilik dairelerde bu rakam kullanıcılar tarafından ortaklaşa ödenir.En az 7 aylık kontrat yapma zorunluluğu vardır.

Dairelerin Donanımı

Boyut: 1 – 2 odali 25 ile 50 m2 boylarında apart Daireler

Fiyat: €360,-’dan başlayan Isıtma, Su, Sıcak Su ve Ceryan Parası içinde olmak üzere Apart fiyatlar.

Finansman Ödenek: En fazla € 2.700,- ‘dür (Kira süresine göre adapte edilmiştir). Süresiz Oturum imkanı yoktur. Özel Anlaşma yapılabilir.

Donatımı: Komple döşenmiş: Vestiyerli Giriş Odası, Mutfaklık Bölme, WC’li Duşkabinli Banyo, Oturma – Yatma Odası dolaplı (veya: 2 Yatak veya Çift kişilik Yatak veya Yataklı Kanepe), 1 Adet Masa ve 2 adet Sandalye.

TV Girişi: ORF1 +ORF2 ve ATV’yi sınırsız izleme imkanı. İnternet girişi Apartlara sağlanmıştır. UPC Telekabel’e Ücret karşılığı açtırılabilinir (Ögrenciler icin aylik internet imkani kisi basi 17,5 € dur).

 

AVUSTURYA ÜNİVERSİTELERİNDE HAZIRLIK EĞİTİMİ

Avusturya Üniversitelerinin çok büyük bölümünde eğitim dili Almanca’dır. Avusturya’da lisans eğitiminize başlayabilmek için ileri derecede Almanca bilmeniz gerekmektedir.

Almanca bilgisi yetersiz olan öğrenciler üniversite bünyesinde akredite kurslarda Almanca hazırlık programına alınır.
Avusturya Federal Eğitim Bakanlığı gözetiminde yürütülmekte olan bu program, Viyana’daki tüm üniversiter için geçerlidir. Almanca hazırlık programına alınan öğrencilerin lisans eğitimine kabul edilecek düzeye gelmeleri 2 dönemde gerçekleşmektedir. Eğer öğrenci 2 dönemde yeterli düzeye gelemediyse hazırlık eğitimi 3 döneme kadar uzayabilir.

Viyana'daki kurslarda Almanca eğitimi 3 seviyede verilmektedir.
1- Grundstufe (Baslangiç seviyesi)
2- Mittelstufe (Orta seviye)
3- Oberstufe (Üst seviye)

Viyana üniversitelerinde eğitim alacak olan öğrenciler, Avusturya Federal Eğitim Bakanlığı tarafından akredite olmuş olan aşağıdaki okullarda hazırlık eğitimi alabilirler.

 

Başvuru için Gerekli Belgeler

Lise mezunu ( Üniversite sınavında 4 yıllık bir bölümü kazanmış) olanlar için gerekli belgeler:

Lise Diploması (Reifezeugnis)

Sınav Sonuç Belgesi

Öğrenci Belgesi (Çoğu kez istenmiyor ancak güz dönemini kaçıranlar için veya herhangi bir aksilik yaşamamanız için önerilebilir.)

Üniversite başvuru formu

Pasaportunuzun kimlik bilgilerini içeren sayfalarının fotokopisi

 

Halen bir üniversitede okuyan öğrenciler için gerekli belgeler:

Lise Diploması (Reifezeugnis)

Sınav Sonuç Belgesi

Öğrenci Belgesi

Transkript

Üniversite başvuru formu

Pasaportunuzun kimlik bilgilerini içeren sayfalarının fotokopisi

 

Belgelerinizin Avusturya makamlarınca kabulü için;
Tercüme bürolarında noter tasdikli Almanca tercümelerinin hazırlanıp, apostil tasdiklerinin yaptırılması gerekmektedir.