AVUSTRALYADA EĞİTİM | Aymir Danışmanlık
aymir-logo

AVUSTRALYADA EĞİTİM - Avustralya Üniversiteleri

 

Avustralya Hakkında

Avustralya, güney yarım kürede yer alan bir ada ülkesidir. Hint ve Büyük Okyanus arasında uzanır. Okyanusya kıtasında bulunur ve kıtanın çok büyük bir bölümünü kaplar. Komşuları Endonezya, Doğu Timor, Papua Yeni Gine, Solomon Adaları,Vanuatu, Yeni Kaledonya ve Yeni Zelanda'dır. Başkenti Canberra, en büyük şehri ise Sidney'dir.

Avustralya, 8.617.930 km² karada, 80.920 km² sularda olmak üzere toplam 8.686.850 km²'lik bir alana kurulmuştur. Hiçbir ülkeyle kara sınırı yoktur. Çevresinde sadece 25.760 kilometrelik bir sahil şeridi vardır.Plaka kodu AUS'tur.

 

Tarihçe

Avusturalya'daki ilk insan yerleşimlerinin 42.000 ila 48.000 yıl öncesinde ortaya çıktığı tahmin edilmektedir. İlk Avustralyalılar günümüzdeki Avustralya yerlisi olan Aborijinlerin atalarıdır. Kara bağlantıları veya kısa mesafeli suları geçerek Güneydoğu Asya'dan, adaya yerleşmişlerdir.

 

Cografya

Genellikle yüksek ve uzun olmayan yaylalar, güneydoğuda verimli ovalar yer almaktadır. Erozyonla ortaya çıkan asıl ana kara 3 milyar yıldan daha yaşlıdır.

 

Ekonomi

Avustralya'nın serbest piyasa ekonomisi vardır. Kişi başına gayri safi yurtiçi hasılası yüksek, yoksulluk oranı ise düşüktür. Avustralya doları; Christmas Adası, Cocos Adaları ve Norfolk Adası dahil olmak üzere tüm Avustralya'nın para birimi olmasının yanı sıra bağımsız Kiribati, Nauru ve Tuvalu adalarının para birimidir. Australian Stock Exchange ile Sydney Futures Exchange'in 2006'daki birleşmelerinden sonraAustralian Securities Exchange, dünyanın en büyük dokuzuncu borsası oldu.

 

Kültür

Avustralya, İngilizlerce sömürgeleştirildi ancak bugün dünyanın her yerinden insanlar orada yaşıyor. İngilizce başlıca konuşulan dil ve bütün dinler kabul edilmesine karşın başlıca din Hıristiyanlıktır. Avustralya çok kültürlüdür, bu tüm insanların farklı dil, din ve yaşam yolları olduğu anlamına gelir.

AVUSTRALYA HAKKINDA GÜNCEL BİLGİLER

 

Başkent

Canberra

Resmî dil(ler)

Anayasal olarak belirlenmemiştir

Ulusal Dil

İngilizce 

Nüfus

23.997.176

Para birimi

Avustralya Doları

 

 

 

 

Avustralya Üniversite Eğitimi

Avusturalya, doğal güzelliklere sahip olan sıcakkanlı insanları ve devlet destekli eğitim sistemi ile son yıllarda öğrencilerin gözde ülkesi haline geldi. Avusturalya, yabancı öğrencilerinde katılımıyla yürütülen yükseköğrenim programlarının ülkenin sosyal ve kültürel açıdan ilerlemesine yardımcı olduğu düşüncesiyle yükseköğrenim sisteminin gelişimine büyük önem vermektedir. Avusturalya yasaları yabancı öğrencilere sunulan eğitimin yüksek standartta olma zorunluluğunu garanti altına alır.

Avustralya’da üniversite eğitimi almanın en önemli gerekçelerinden biri eğitim sistemi ve kalitesidir. Bu nedenle dünyanın her yerinden onbinlerce öğrenci Avustralya üniversitelerine gelip eğitim almaktadır. Avustralya’da eğitim alan öğrencilerin sayısı her yıl yaklaşık %20 oranında artış göstermesi, bu kalitenin önemli bir ispatıdır. Avustralya üniversitelerinden alınan bir diploma size dünyanın her yerinde saygınlık, prestij ve statü kazandıracaktır.

Avustralya yüksek eğitim standartlarına ek olarak, mükemmel doğal güzellikleri, sakin ve güvenli yaşam tarzı ve çok uluslu kültürel yapısıyla bir üniversite öğrencisi için oldukça uygun bir seçimdir. Yumuşak astropikal iklim sayesinde üniversite gençleri birçok sportif faaliyete yılboyu katılabilir. Ünivesiteler yabancı öğrencilere özel bir önem verirler ve ihtiyaçlarına karşı büyük duyarlılık gösterirler. Eğitim ve yaşam maliyetleri bakımından da Avustralya özellikle İngiltere ve ABD ile kıyaslandığında çok daha ekonomiktir.

Avusturalya’ da eğitim yılı normalden farklı olarak Şubat ayında başlar. Aralık ayına kadar sürer. Son başvuru tarihleri ise Ekim ayıdır. Bazı üniversite ve meslek okulları (TAFE) sömestr arasında da öğrenci almaktadır. Okulların yıllık ücretleri $AU 16.000 -  $AU30.000 arasında değişmektedir. Tüm diplomaların uluslararası geçerliliği vardır.

Avustralya’da Öğrencilere çalışma izni verilir.

Avustralya öğrencilere akademik yıl boyunca haftada 20 saat, yaz tatillerinde ise tam gün çalışma izni vermektedir.Öğrencilereğiti görmeye başlar başlamaz çalışma izni de elde ederler.

Mezuniyet sonrasında Avustralya’da göçmenlik ve vatandaşlık imkanı

Avustralya güçlü ekonomisi ve güzel yaşam koşulları ile dünyanın en çok rağbet edilen ülkelerinden biridir.Avustralya’da eğitim almış, bir Avustralya üniversitesinin diplomasına sahip, anadil seviyesinde İngilizce konuşabilen biri olarak, eğitiminizden sonra da Avustralya’da kalmak isterseniz bu sizin için oldukça kolay olacaktır. Avustralya’da üniversite eğitimi alarak kendinize yepyeni bir geleceğin kapılarını açabilirsiniz.

Yabancı öğrencilerin üniversite eğitiminin yanı sıra TAFE adı verilen sistemle eğitim veren kurumlara katılma sansıda bulunmaktadır. TAFE kurumları ülkenin mesleki eğitim verenTeknik ve Yüksek Öğrenim kurumlarıdır. Özel sektörün işbirliği ile öğrencilere staj sistemli mesleki eğitim sağlarlar.

Yabancı öğrencilerin Lisans ve Lisansüstü eğitim seçeneklerinin yanı sıra Avusturalya’ da İngilizce Dil öğrenimi veren İngilizce Lisan Eğitim Kurumlarına katılma hakları da vardır. Üniversite veya Master öncesi dil yeterliliğiniz yok ise yine bağlı olduğunuz Üniversiteye bağlı İngilizce Hazırlık senenizi tamamlamanız gerekmektedir. Her yıl ELICOS merkezlerinde sadece İngilizce kursu almak isteyenler olduğu gibi Üniversite ya da Master eğitimlerine başlayacak öğrenciler eğitim almaktadırlar. İngilizce dil eğitimi daha çok tercih edilen Amerika ve İngiltere ile karşılaştırıldığında çok daha uygun maliyetlidir. Ayrıca İngilizce kurslarının tarihleri esnektir. Sık sık yeni kurs dönemleri başlar.

Avusturalya Devletinin yabancı öğrencilere karşı ilgi ve alakası Türk öğrencilerin Avusturalya’ da eğitime başlama isteğini artırmaktadır. Öyle ki yabancı öğrencilere bu konuda yardımcı olmak isteyen Avusturalya Hükümeti-Eğitim Ataşeliği’ nin hazırlamış olduğu detaylı web sitesinden Avusturalya’ da eğitim, yaşam, genel giderler gibi her türlü konuda bilgiye kolayca ulaşabilmektesiniz.

AVUSTRALYADA KONAKLAMA İMKANI

Yurt: Genelde üniversitelerde mevcuttur. Avustralyalı ve yabancı öğrencilerden oluşur. Farklı ortamlardan arkadaş çevresine sahip olma şansınız vardır.Yurt size çok eğlenceli bir sosyal çevre sağlayacaktır. 

Aile Yanı: Bir çok öğrencinin ilk gidişte tercihi olan aile yanı konaklama, Avustralya’daki yaşam kültürüne kolay adapte olunması açısından oldukça önemlidir. Doğru aile yanında konaklamak öğrencinin yabancısı olduğu kültüre ve sosyal hayata uyumu açısından çok önemli olmakla birlikte dili öğrenme ve pratik anlamında da çok faydalıdır. 
Ortak Ev Kiralama: Avustralya’da eğitim almaya giden öğrenciler isterlerse bizim organize ettiğimiz paylaşımlı evlerde kalabilirler.Yada önce aile yanında kalabilir ve sonrasında  belli bir adaptasyon sürecini tamamladıktan sonra sonra iyi anlaştıkları 2–3 arkadaşlarıyla karar verip birlikte ev tutma yoluna giderler. Yabancı kültürden kişilerle yapılan ev arkadaşlığı İngilizce pratik yapma şansını arttıracaktır.

 

 Avustralya’da oturum izni belli koşullara bağlanmıştır. Bu şartları sağlayan herkes PR başvurusu yapabilir. Uluslar arası öğrenciler dil dışında 2 yıl eğitim aldıkları takdirde eğitimleri sonrasın 18 ay yasal çalışma iznine sahip olmaktadırlar. Öğrenciyken ise haftalık 20 saat çalışma izinleri bulunmaktadırlar.

Üniversite bünyesindeki kampüs içi yurtlar

Bu yurtlar genellikle üniversiteye yürüyüş mesafesindedirler, zira çoğu zaten kampüs içindedir. Üniversitenin devlet üniversitesi yada özel üniversite olmasına göre değişiklik göstermekle birlikte aylık 150 ile 250 AUD arasında fiyatları vardır. Bu yurtlar kontenjan açısından erken hareket edilmesi gereken konaklamalardır. Okul kaydınızla birlikte başvuru yapılması gerekmektedir. Bu başvuruların zamanında yapılması profesyonel AYMİR  akademik danışmanınız kontrolünde olacaktır.

Özel yurtlar

Avustralya’da üniversitesi olan her şehirde uluslararası ve başka şehirlerden gelen öğrencilerin kalabilmesi için her türlü ihtiyaca cevap verecek nitelikte özel yurtlar bulunmaktadır. Özel yurtlarda ısınma, sıcak su, elektrik, isteğe göre özel banyo, mutfak gibi her türlü donanım mevcuttur. Genellikle merkezi lokasyonlarda bulunan özel yurtlar sayesinde üniversitenize ulaşımınız kolaylaşmaktadır. Özel yurt ücretleri kalacağınız odanın kişi sayısı ve fiziki şartlarına göre değişiklik göstermekle birlikte ortalama aylık 350 ile 700 AUD arasında değişiklik gösterir.

Paylaşımlı öğrenci evi konaklaması

Dilerseniz özel yurt kıvamında ancak ev şeklinde dizayn edilmiş olan paylaşımlı ev konaklamasını tercih edebilirsiniz. Türkiye’deki öğrenci evi mantığıyla inşa edilmiş bir site düşünün. Sitede kalanlar genellikle öğrenciler oluyor ve 3 odalı bir evi odalarda bir kişi kalacaksa 3 kişi, odalarda 2 kişi kalacaksa duruma göre 5-6 kişi gibi bir grup olarak paylaşıyorsunuz. Yine evin durumuna göre kendinize özel banyonuz yada mutfağınız olabiliyor. Özel yurtlardan daha özgür bir ortam istiyorsanız paylaşımlı ev konaklamasını tercih edebilirsiniz. Paylaşımlı ev konaklamaları fiyatları evin durumuna ve kalacağınız odadaki kişi sayısına göre kişi başı aylık 300 ila 600 AUD arasında değişebilir.

Özel Ev konaklaması

Arkadaşlarımla yaşamak istemiyorum kendi evimde kalmak istiyorum diyorsanız kendi evinizi de tutabilirsiniz. Ev fiyatları yine eyalete, şehre, evin şehir içindeki semtine, şehir merkezine uzaklığına, binanın durumuna, oda sayısına göre değişiklik gösterecektir. Tek başına kalacağınız dayalı döşeli 1 oda 1 salon şeklindeki bir eve ortalama 800 ila 1500 AUD arasında konaklama ücreti ödeyeceğinizi düşünün. Buna ek olarak ödemeniz gereken haftalık, su, doğalgaz ve elektrik faturalarınızın olacağını da hesaba katmalısınız.

AVUSTRALYADA HAZIRLIK EĞİTİMİ

Foundation Kursları: Sistem olarak İngiltere’yle büyük benzerlikler gösteren Avustralya’da üniversite hazırlık kursları (foundation courses), Avustralya eğitim sektörünün teşkilatlanmış bir parçasıdır. Yabancı öğrencileri üniversite öğrenimi için hazırlayan köprü mahiyetindeki bu kurslar, dünya genelinde lise eğitim seviye ve sistemlerinin birbirinden farklı olmasından dolayı ortaya çıkmıştır ve Avustralya'da yüksek öğrenim görmek isteyen tüm yabancı öğrencilerin seviyesini, Avustralya'da bir lisede alınan eğitim seviyesine getirmeyi amaç edinir.Üniversite hazırlık kursları yabancılara yönelik olmakla birlikte, bazıları Avustralyalı öğrencileri de kabul etmektedir. Bazı kurslardan, lisans öğrenimine akademik kredi aktarmak da mümkündür. Hazırlık kursları üniversiteler, özel kolejler ve TAFEler tarafından yürütülmektedir. Kurumun niteliği, uygulanacak program ve öğrenci türünü de etkilemektedir.

 

Hazırlık programları genelde iki bölüm halinde sunulur: Mesela mecburi ve seçmeli konuların yer aldığı işletme programları ve bilim programlarında temel matematik, bilgisayar gibi derslerin yanında öğrenim görülecek alana ilişkin bazı hazırlık dersleri verilmektedir. 

 

KAYIT İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

Avustralya’da okumak isteyen ögrenci planlı bir biçimde ve çok önceden kayıt isleri ile ilgilenmelidir. İngilizce bilgisi az olanlar veya elinde herhangi bir İngilizce dil sınavı kazanmamış olanlar kayıt isleri ile ilgilenmeye en az bir yıl önceden başlamalıdırlar. Önceden TOEFL, IELTS, CPE… gibi sınavları kazanmış olanlar şanslarını her zaman deneyebilirler. Avustralya her yıl binlerce yabanci ögrenci kabul eden bir ülkedir.

Başlıca Başvuru Şartları:

- Başvuru formunu doldurmak

- Okulu seçme sebebini anlatan bir yazı. Ayrıntılı bilgi için üniversitenin İnternet sayfası ziyaret edilebilir.

- İngilizce dil sınav sonuç belgeleri: TOEFL, IELTS, CAE…

- ÖSS sonuç belgesi.( ÖSS sınavından sonra Avustralya’da okumak için)

- Üniversitelerden alınabilecek not kayıtları veya transcript.

- Oluşacak masrafları karşılayacak maddi bir kaynağın gösterilmesi

- Öğretim üyeleri tarafından alınacak referanslar ve yapılan sosyal faaliyetleri anlatan belgeler.

 

Yapılan başvuru sonucu ögrenci üniversitede okumaya hak kazandığı zaman üniversiteden ön kayıtın yapıldığına dair bir belge alır. Bu belgede ayrıca öğrencinin okul harcının bir bölümünü ve sağlık sigortasının ilk taklidini ödemesi istenir. Üniversite paranın yatırıldığını öğrendikten sonra esas kabul belgesini öğrenciye gönderilir. Bu belge vize almak için konsolosluğa diğer istenen belgeler ile verilir.