ALMANYADA EĞİTİM | Aymir Danışmanlık
aymir-logo

ALMANYADA EĞİTİM - Almanya Üniversiteleri

 

Almanya Orta Avrupa'da bir ülkedir. Kuzeyinde Kuzey Denizi, Danimarka, ve Baltık Denizi; doğusunda Polonya ve Çek Cumhuriyeti; güneyinde Avusturya ve İsviçre; ve batısında Fransa, Lüksemburg, Belçika, ve Hollanda bulunur. Almanya 357.021 km²'lik bir alanı kaplar ve ılıman iklim kuşağının içinde yer alır. 81,5 milyonun üzerindeki nüfusu ile Avrupa Birliği'nin en büyük nüfusa sahip ülkesi konumundadır. Ayrıca en çok göçmen barındıran üçüncü ülke konumundadır.

Almanya bir federal parlementer cumhuriyettir. On altı eyaletten oluşmaktadır (Bundesländer). Başkenti ve en büyük şehri Berlin'dir. Almanya Birleşmiş Milletler'e, NATO'ya, G8'e üyedir ve Kyoto Protokolünü imzalamıştır. Almanya 2007 yılına göre, GSYİH'ye göre dünyanın 3. büyük ekonomisi ve en çok ihracat gerçekleştiren ülkesidir. Ülke dünyada gelişme için en çok bağışta bulunan ikinci ülke konumundadır. Buna karşın ülke, askeri harcama bütçesi olarak 6. sıradadır. Ülke, sosyal güvenlik sistemiyle yüksek yaşam seviyesine sahiptir. Almanya, Avrupa meselelerinde yüksek ülke nüfusu ve ekonomik gelişmişliğiyle dünya seviyesinde kilit rol oynamaktadır. Almanya birçok bilim ve teknoloji alanında lider durumda olarak kabul edilmiştir.

Coğrafya

Almanya sınırları 357,021 km²'lik bir alanı kaplar. Bunun 349,223 km²'si karadan, 7,798 km²'si su kaynaklarından oluşur. Almanya, yüzölçümü bakımından Avrupa'nın yedinci, Dünya'nın altmış üçüncü büyük ülkesi konumundadır. Yükselti; güneydeki Alp Dağları'ndan , kuzeydeki Kuzey Denizi'ne (Nordsee) ve kuzeybatıdaki Baltık Denizi'ne (Ostsee) doğru azalmaktadır. Ülkenin en yüksek noktası, Alpler üzerinde bulunan 2.962 m yükseklikteki Zugspitze noktasıdır. Orta Almanya'daki ağaçlanmış konumdaki yaylalar ile kuzeydeki alçak seviyedeki ovalara ulaşım; Rhine, Tuna ve Elbe gibi, Avrupa'nın bazı önemli büyük nehirleri ile sağlanır.

Din

Hıristiyanlık, Almanya'da 53 milyon (%64) taraftarla en yaygın olan dini inanıştır. İkinci yaygın inanış ise 3.3 milyon kişi ile İslam dini (4%), daha sonra ise her ikisine inanan toplam 200,000 kişi (0.25) ile Budizm ve Yahudilik gelmektedir. Hinduizm 90,000 inanana sahiptir (0.1%). Almanya'daki diğer tüm dini topluluklar 50,000'den az sayıda (veya %0,05'ten) taraftara sahiptir. Yaklaşık 24.4 milyon Alman ise (29.6%) herhangi bir dine inanmamaktadır.

Dil

Almanca, Almanya'da resmî ve ağırlıklı olarak konuşulan dildir. Ayrıca bu dil, Avrupa Birliği'ndeki 23 resmî dilden biridir ve Avrupa Komisyonu'nun İngilizce ve Fransızcayla beraber üç çalışma dilinden biridir. Bilinen daha az konuşulan yerel diller ise Danca, Sorbca, Romanca, Alçak Almanca ve Frizcedir. Bu diller, resmî olarak Avrupa Bölgesel Diller ve Azınlık Dillerini Koruma Anlaşması tarafından korunmaktadır. Çok kullanılan göçmen dilleri ise Türkçe, Lehçe, Balkan dilleri ve Rusçadır.

ALMANYA İLE İLGİLİ GÜNCEL BİLGİLER

 Başkent:            Berlin

 Telefon Kodu:    +49

 Alan:                  357.021 km²

 Nüfus:                 81,89 milyon(2012 Dünya Bankası)

 Yönetim Şekli:     Fedaral Cumhuriyet,Anayasal Cumhuriyet,Temsili Demokrasi,Parlementer Cumhuriyet

 

Almanyada Üniversite

Almanya'da üniversitelerin çoğu ücretsiz. Bazı ücret alan üniversitelerde ise yıllık harç oranları 500 Euro civarında. Aylık yaşam giderleri ise 650 Euro civarında. Kolay kabul koşulları, diploma denkliği, mezuniyet sonrası çalışma ve ikamet izni gibi avantajlar düşünüldüğünde Almanya'da üniversite eğitimi almak gerçekten de çok avantajlı.

Dünyanın bilim, teknoloji ve ticaret alanında en ileri ülkelerinden birinde, çok prestijli ve kaliteli bir eğitim alacak, bu eğitim sonucunda her yerde aranan ve tercih edilen biri olabileceksiniz.

Almanya'da eğitim almanın Türkiye'de farklı bir şehirde eğitim almaktan çok bir farkı yoktur. Konaklama, beslenme ve sosyal giderler için bir öğrenciye aylık ortalama 650 Euro yeterli olmaktadır.

Almanya'da lisans eğitimi 3 yıl, master eğitimi 2 yıl sürer. İlk yıl Almanca hazırlığı alınması durumunda bile, Türkiye'de de hazırlık eğitimi olduğu için yine 1 yıl avantaj sağlar. Ayrıca master yapmak isteyen öğrenciler, lisans bitiminde doğrudan master eğitimine başlayabilir. Bu da öğrencilere önemli bir zaman avantajı sağlar.

Mezun olduktan sonra 1 yıl içinde kendinize iş bulmanız durumunda size Almanya'da ikamet ve çalışma izni verilir. Türkiye'deki üniversitelerden mezun olanların bu şansı bulunmamaktadır.

Üniversite öğrencileri Almanya'da pek çok imkandan yararlanmaktadırlar. Toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanırsınız. Sağlık sigortanızdan yasal sigorta olarak bir çalışanla aynı kapsamda hizmet alırsınız. Sağlık kuruluşlarında herhangi bir ücret ödemezsiniz. Yabancı öğrenci statüsünde haftalık 20 saat, yıllık 180 yarım gün çalışma hakkınız var. Alanınızla ilgili birçok staj ve iş imkanlarını değerlendirebilmektesiniz. Öğrenci statüsünde çalışırken kazancınız belirli bir tutara kadar vergiden muaf olmaktadır (yıl sonunda iade alırsınız). 

 

ALMANYA ÜNİVERSİTELERİNDE HAZIRLIK EĞİTİMİ

Almanya’da üniversitelere doğrudan başvurabilmeniz Mittelstufe seviyesinde Almanca bildiğinizi kanıtlamanız gerekmektedir. Daha önce böyle bir Almanca eğitimi aldıysanız bunu kanıtlamak için TestDAF sınavına girmelisiniz. Bu sınav Almanca yeterliliğinizin resmi olarak ölçülüp belgelendirildiği ve Almanya’da tüm üniversiteler tarafından kabul edilen bir ölçme değerlendirme aracıdır. Eğer iyi derecede Almanca bildiğinizi düşünüyorsanız bunu belgelendirmek için Türkiye’de bulunan Gothe Institute kuruluşları bünyesinde bu sınava katılabilirsiniz.

Yeterli Almanca bilginiz yoksa o zaman Almanya’daki eğitiminize öncelikle bir dil okulunda başlatılırsınız. Dil okuluna yerleştirilecek olan öğrencilerimize öncelikle gidecekleri üniversiteden şartlı kabul alınır. Şartlı kabulde öğrencinin gerekli dil yeterliliğine ulaşması halinde üniversite eğitimine başlayabileceği yazar ve öğrencilerimiz bu garanti ile dil eğitimlerini almaya başlar. Birçok üniversite alınması gerken Almanca eğitimi süresinin en az 600 saat olmasını ve Mittelstufe seviyesinde Almanca bilinmesini şart koşar. Bazı üniversitelerde ise bu rakam 800 saat olabilir.

Dil okulunda eğitim süresini tamamlayan öğrencinin üniversiteye kayıt olabilmesi için 2 seçeneği vardır.

1.      TestDAF sınavına girmek ( Test für Deutsch als Fremdsprache)

TestDaF ileri düzeyde bir dil sınavıdır. Bu sınav, Dillere İlişkin Avrupa Ortak Referans Çerçevesi’nin altı basamaklı derecelendirmesinde B2 ile C1 arası seviye basamaklarını kapsamakta ve üniversiteye giriş için Almanya’daki bütün üniversiteler tarafından dil seviyesini gösterir belge olarak kabul edilmektedir. Alan bilgisi gerekmemektedir. Sınavda öğrencinin tüm dil becerileri (konuşma, dinleme, yazma, okuduğunu anlama) eşit derece ölçülür ve puanlamır. Bu sınav İngilizce okutulan ülkelerdeki TOEFL sınavının Almanya’daki karşılığıdır. TestDAF sınavına Almanya’da birçok yetkili sınav merkezi ve dil okulunda girebilirsiniz. Çoktan seçmeli bir sınav olup, yabancı öğrenciler tarafından genellikle tercih edilen yöntemdir. TestDAF sınav sonuç belgesi tüm üniversitelerde geçerlidir ve kabul edilir.

2.      DSH(Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang)

Bu sınavı üniversiteler kendileri uygular. Her üniversitenin kensi DSH sınavı vardır. DSH sınavında öğrencinin tüm dil becerileri (konuşma, dinleme, yazma, okuduğunu anlama) eşit derece ölçülür ve puanlamır. Bu sınav sınucunda üniversitenin şart koştuğu puanı almanız durumunda üniversitede eğitiminize başlamanıza izin verilir.

DHS sınavının sonucunda sertifikanızda 3 dereceden biri yazılır.

a.       DSH-1 (66% – 57%, En düşük seviye. Bu seviyede üniversiteye kabul edilme şansınız yok denecek kadar azdır)

b.      DSH-2 (81% – 67%, Bu seviye neredeyse tüm üniversitelerde kabul edilmektedir.)

c.       DSH-3 (100% – 82%, Her üniversiteye kabul edilir)

 

Almanya’ya dil eğitimi için girdikten sonra, TestDAF ya da DHS sınavını geçmek için 18 ay süreniz var. Normalde bu eğitimi 9 ayda tamamlayabilirsiniz. Bu tamamen sizin çalışma disiplininiz, eğitim aldığınız kuruluşun v uygulanan eğitimin kalitesine bağlıdır. Almanya’da dil eğitimi için birçok seçenek bulunabilir, hatta bunlardan bazıları çok ucuz da olabilir. Ancak genel olarak bakıldığında belirli bir kalitede eğitim veren kuruluşların maliyetlerinin benzer olduğu görülür. Alacak olduğunuz dil eğitimi ve bu eğitimin kalitesi, bunca yıl emek vereceğiniz ve para harcayacağınız üniversite eğitiminizin nitelik ve kalitesini doğrudan etkileyecektir. Bu nedenle dil eğitimi aşamanıza çok özen göstermeli, kaliteli ve nitelikli bir Almanca eğitimi almayı tercih etmelisiniz. Ucuz eğitim almak uğruna halk eğitim merkezi ya da amatörce işletilen, uzman öğretmenlerin görev almadıkları yerel dil kurslarına gitmeniz hem eğitim sürenizin uzamasına, hem üniversite yeterlilik sınavını verememenize bunun sonucu olarak da ikamet izninizin iptal edilmesine neden olabilir. Hatta bu tip dil okullarına kayıt yaptırmanız daha başlangıçta vize alamamanıza neden olabilir. Maalesef her yıl çok sayıda öğrenci bu durumla yüzleşmektedir.

ALMANYADA KONAKLAMA İMKANLARI

Yurtdışına ilk kez çıkacak olan öğrencilerimiz ve velileri için kaliteli , güvenli ve ekonomik bir konaklamanın önemini çok iyi biliyoruz. Bu nedenle ilk yıllarında Almanca eğitimi alacak olan öğrencilerimizi Berlin’de hem ekonomik ücretli hem de uygun kalite koşullarına sahip öğrenci yurtlarına yerleştiriyoruz. Yurtlarda öğrenciler tek kişilik odalarda konaklıyorlar. Yurt ücreti  aylık 290 Euro İle 350 Euro civarındadır. Bu ücrete tüm konaklama giderleri dahil.

Yurtlarda her kattaki odalar ortak banyı/tuvalet kullanmaktadır. Erkek ve Bayan tuvaletleri ayrıdır. Ayrıca her katta öğrenclerin yemeklerini pişirip yiyebilecekleri ve saklayabilecekleri mutfak bölümü de bulunmaktadır.

 

Gerekli Basvuru Belgeleri

Basarili bir basvuru dosyasinda Almanya'daki üniversiteler tarafindan genelde istenilen belgeleri burada bulabilirsiniz:

• Başvuru Formu / Online Başvuru Formu (imzalamayı unutmayın!)
• Dil Yeterliliği (programın belirttiği ölçüde ve geçerli sertifikayla)
• Lise Diploması
• Bachelor / Lisans için: Lise Not Dökümü / Transkript
• ÖSYM Sonuç Belgesi
• Master / Yüksek Lisans için: Üniversite Transkript
• Master / Yüksek Lisans için: Üniversite Diploma 
  (duruma göre Öğrenci Belgesi veya Geçici Mezuniyet Belgesi de olabiliyor)
• Ayrıntılı CV / Özgeçmiş
• Niyet Mektubu / Statement of Purpose / Bewerbungsschreiben veya 
  Motivationsschreiben
• Öğretmenlerden / Üniversite Hocalarından Referans Yazıları 
  (kapalı zarf içersinde, İngilizce veya Almanca)
• Staj ve diğer sertifikalar
• Bazı üniversiteler pul masraflarının karşılanmasını isteyebilir Bunu "Uluslararası  C
  Cevap Kupon”larıyla merkezi postanelerden temin edebilirsiniz.

 Belgelerinizi olabildiğince Almanca veya İngilizce olarak düzenletin. Aslı Türkçe olan belgelerde ise çeviri işlemi yapılması gerekiyor:

- Yeminli Çeviri
- Yeminli Çevirmenin bağlı bulunduğu noterden çeviri onayı
- Kaymakamlık veya Valilikten "Apostille Tastiği” (belgenin uluslararası geçerlilik  
  kazanmasını sağlıyor)

Çeviri konusunda merkezimizden daha ayrintili bilgi alabilirsiniz.